Mik a jelei annak, hogy a kutya akar a falkavezér, a dominánsabb lenni?
Itt most nem csak az alapvető dolgokra gondolok, hogy például a füle botját se mozdítja ha szólsz neki, vagy hogy meg akarja d.gni az embert.
Milyen jelek vannak még? Az tényleg jelent valamit, ha ráül az ember lábára szándékosan? Vagy ha például ülök, és mivel nagyobb nálam, mellém ül, és akkor ha magasabb, ő úgy gondolja, ezzel már dominánsabb is?
Mik azok a jelek, amik nem egyértelműek az ember számára, de arra utal, hogy ő a falkavezérnek gondolja magát, vagy feszegeti a határokat?
Például amit nem szoktak komolyan venni emberek, az a mindenféle követelőzés, mert nagyon cuki pofival szokták véghezvinni a kutyák. Mikor odamegy hozzád, és bököd, hogy simogasd, vagy csak nagyon szépen néz rád, és te megsimogatod, akkor gyakorlatilag hagytad magad manipulálni, az történt, amit ő akart, tehát megkapta a visszajelzést, hogy ő a falkavezér. Ha melléd ül, és magasabb nálad, az önmagában nem baj, csak akkor, ha ezt úgy és azért csinálja, hogy megmutassa, hogy ő a nagyobb, tehát kihúzza magát, látványosan nem foglalkozik veled, vagy épp ellenkezőleg, rámászik a fejedre, rád teszi a lábát, fejét, bármijét, vagy úgy neked dől, mintha oda akarná rakni a valagát, ahol amúgy a tiéd van, mert akkor meg ki akar túrni. Ami meg még nagyon általánosan "benézett" dolog, az az éjjel-nappal égnek álló farok. Sokan azt hiszik, hogy a kutyájuknál fajtajelleg, hogy meredezik a farka, de ez egyetlen kutyára sem igaz, mindegyiknél komoly kommunikációs szerepet tölt be a farok, tehát az aktuális állásának mindig üzenete van. Ezt szoktam is prezentálni anyós kutyáján, meg nevelt kutyákon, hogy mikor a gazda hívja, felálló farokkal, égnek álló fejjel megy oda hozzá az eb, visszahívom, és farok le, fej le, tisztelettudó testtartással jön.
Ezektől amúgy még nem feltétlenül lesz a kutya a falkavezér otthon, de minimum összezavarodik, hogy akkor most ha te vagy a főnök, akkor miért nem viselkedsz úgy, miért tűröd el, hogy ő arcoskodjon, mikor máskor meg kinyilatkoztatod, hogy neki engedelmeskednie kell.
Engem még mindig nem győztetek meg a lábra üléssel és simogatásért böködéssel kapcsolatban. Az egyik barátomnak befogadott kutyája van, ivartalanított teljesen omega típus soha nem volt kétséges náluk az, hogy a kutya van a falka legalján rangilag. Ez a kutya nagyon sokszor hízeleg nekik is, és idegeneknek is (megböki a kezüket az orrával hogy simogassák) és még sem lesz ettől ő a falkavezér.
Valamint az egyik kutyám is hízelgős, dugja a fejét a kezemhez hogy simogassam meg (van amikor meg is simogatom) de ha épp nem akarok vele foglalkozni, akkor annyit mondok neki hogy "nem" és abbahagyja. Attól hogy éppen megsimogatom még nem érzi magát vezérnek, csupán próbálkozik hiszen van hogy bejön neki és megsimogatom ami neki jó dolog, ha meg nem jön be akkor csak rászólok de büntetést nem kap, így próba szerencse alapon csinálja ezt nem pedig azért mert ezzel mutatja ki hogy most ő döntött tehát ő a vezér.
Egyébként ha már ilyeneken kell gondolkozni az embernek hogy "húú most a kutyám akarta hogy megsimogassam, most ő lett a vezér" akkor ott már komoly gondok lehetnek a sorrenddel kapcsolatban, és ezt nem azzal kell megoldani hogy akkor mostantól nem jöhet hozzám hízelegni a kutyám.
Ez már teljes mértékig egyed függő. Van kutya, amelyik a dominancia legkisebb jeleit sem mutatja, egyszerűen csak szüksége van az állandó testi kontaktussal a gazdival, itt egyértelműen a követelőzés, bökdösés, lábra ülés nem jelent szemtelenséget.
Egy domináns kutyánál már igen, bár ott sem feltétlenül.
Az egy megint más kérdés, hogy ha az ember enged a kunyerálásnak és rendszeresen jutalmazza azt, akkor a kutyának az természetes lesz, hogy minél inkább zaklassa a gazdit simiért, játékért, kajáért. Nem dominanciai okokból, csupán csak azért, mert neki ebből haszna van. Ha nincs szabály, hogy ezt nem csinálhatja, akkor nem is számít szemtelenkedésnek. Ez az elkényeztetés tökéletes példája.
Én egyet értek a 12.-es válaszoló és Akumi 14-es véleményével is.
Argos is alapból elismer falkavezérnek. Ennek ellenére néha odajön simire, ekkor néha rálép a lábamra, néha nekem háttal betolat mellém, hogy a fenekét simizzem. Ha ilyenkor elküldöm, akkor elmegy, nem próbálkozik többet.
Ma tréningen jutalmul ösztönöztem, hogy ugorjon rám két lábbal, ezért ezt este sima szituban is megpróbálta, de akkor letiltottam és simán tudomásul vette.
Argos-nál nem ezeken múlik a dolog...sokkal inkább azon, hogy ráhagyom-e, hogy ha egyszer a helyére küldöm, akkor eljön engedély nélkül. Hogy sétán ha magam mellé hívom kutya miatt, akkor a "mehetsz" engedély előtt magától elmegy és nem korrigálom...tehát a következetességen múlik az engedelmesség-engedetlenség kapcsán, hogy aztán Argos mennyire próbálkozik be nálam :D
De az igaz, hogy vannak olyan kemény, domináns kutyák, akiknél minden egyes pillanatban tudatosan úgy kell viselkedni, hogy a kutya ne kaphassa meg azt, amit "követel"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!