A jutalomfalatról egy idő után "leszoknak" a kutyák?
Az érdekelne, hogy van egy kölyök huskym, aki 4 hónapos, közel 15 vezényszót ismer már, meg kutyasuliba is járunk, és nagyon ügyes az akadálypályán is, de mindezeket csak addig, amig van nálam jutalomfalat, és mindenért kap.
Nem sajnálom tőle mielőtt valaki félre értené, csak az érdekelne, hogy egy idő után, amikor idősebb lesz akkor is csak jutalomfalatért lesz hajlandó bármit megcsinálni, vagy fokozatosan le lehet állni a jutalomfalattal, és később elég lesz már a vezényszó, kézjel, és ha ügyes akkor egy simogatás vagy dicséret?
Lehetőleg olyan emberek válaszoljanak, akiknek tapasztalatuk is van, nem csak olvasták valahol.
Köszönöm.
Ha leszoktatod, és egyúttal megtanítod neki, hogy falat nélkül is engedelmeskedni kell, akkor leszokik. Ha ráhagyod, akkor hülye lesz leszokni.
Mondok egy példát, ültetés. Kaját mutatod, leülteted, megdicséred, de nem kap kaját. Felállítod, megint leülteted, megkapja a kaját és a simit. 5-6 alkalomból 1-2-szer elhagyod a falatot, de sosem egymás után, kihagyás után mindig falatos ültetés következzen, és ne tudja előre megállapítani a helyzetből, hogy fog-e kapni kaját vagy sem. Aztán elkezded fokozatosan ritkítani a kajás feladatmegoldásokat, így szép lassan leszokik arról, hogy mindig várja.
A másik módszer, illetve arra az esetre is ez vonatkozik, ha megmakacsolja magát: finoman lenyomod a popóját a földre, és utána kapja meg a dicséretet. Legjobb, ha elő se veszed a jutalomfalatot, ha ilyenről van szó, és ha falatot csak akkor kap, amikor magától ült le, hiszen már tudja, mit kéne csinálni, csak cseszik rá. Meg fogja érteni, hogy melyik viselkedésnek mi a következménye, és hogy mindig végre kell hajtani a feladatot, ha a fene fenét eszik is, legalábbis ha te is így állsz hozzá :)
És ami a legfontosabb: véletlenül se add neki oda a kaját csak azért, mert félsz lenyomni a fenekét, különben úgy fog irányítani téged, ahogy nem szégyell.
A jutalomfalat teljes elhagyása nem lehet cél, mivel ahhoz, hogy örömmel és szépen dolgozzon a kutya, időnként kapnia kell megfelelő dicséretet - s a legtöbb kutyánál a jutalomfalat a legjobb erre. Ám az fontos cél, hogy a kutya úgy is megcsinálja a feladatot, ha nincs nálad jutalomfalat. Előre leszögezném még, hogy a simogatás csak akkor tekinthető motiváló eszköznek, ha csak akkor simogatod meg, mikor mások jutalomfalatot adnának neki.
Nálunk ezzel nem volt probléma, mivel én automatikusan így tanítottam a kutyát az első vezényszavaira (ezt a módszert Te is adaptálhatod, mintha újra kezdenétek a tanulást):
1. fázis: a kutyának megmutatom, hogy van a kezemben jutalomfalat, s látja is, így csinálja a feladatot.
2.: a kutyának megmutatom a jutalomfalatot, de az öklömbe zárom, s úgy adom ki a kézjel-vezényszót, ha erre engedelmeskedik, akkor megkapja a jutalomfalatot
3.: a kutyának nem mutatom meg a jutalomfalatot előre, de ott van az öklömben
4.: nincs a kezemben jutalomfalat, de a kutya még érzi rajta a szagát, ezért azt hiszi, hogy van benne, viszont a vezényszó végrehajtása után jól láthatóan a zsebemből veszem elő a falatot.
A fenti esetekben a kutya mindig kap jutalomfalatot.
Egy olyan kutyával, aki ismeri a parancsot, egy nap során (mondjuk 2x15 perc alatt) simán el lehet jutni a 4. fázisig. Fontos, hogy annak, ha nem csinálja meg a már ismert parancsot, legyen következménye, ami a következőképp néz ki: kiadod a parancsot - kutya nem csinálja meg - figyelmeztető jelzést csinálsz (pl szigorú hangon azt mondod: nono, helo - a nem! nem jó, az nem figyelmeztetés, hanem tiltás normális esetben) - ismét kiadod a vezényszót - ha megcsinálja: mérsékelt dicséret, ha nem csinálja meg: a kívánt pozícióba kényszeríted, ekkor pedig NEM kap jutalomfalatot.
Ha mindezek már megvannak, lehet ritkítani a jutalomfalat adagolását. Egy darabig kapja csak minden második alkalommal, ha már így jól megy, csak minden harmadik alkalommal, aztán már adhatod úgy, hogy akkor adsz neki, mikor eszedbe jut. :D Így teljesen bizonytalanná teszed számára, mikor kap jutalomfalatot. Fontos még, hogy a jutalom fogalmát más dolgokkal is összekösd, pl mielőtt elengednéd valahol, ültesd le, s ha megcsinálja, ennek a jutalma nem a falat lesz, hanem valami még annál is jobb: az, hogy elengeded! Ugyanígy, ha megcsinál egy feladatsort, jutalomként játszhatsz vele egy nagyot. A jutalomfalatokat pedig ne egy jól elkülöníthető erszénybe rakd, hanem zsebbe vagy övtáskába, így nem alakul ki az a helyzet, hogy: ó, nem fityeg az övén az a kis barna tasak, hát akkor nincs is nála semmi, akkor nem is csinálok semmit! :D Fontos még, hogy légy türelmes és következetes. A parancsszavak nyugodtan és magabiztosan hangozzanak el, a figyelmeztetés kellően megrettentő legyen, s ha sehogy se akarja csinálni, semmiképp se vegyél elő jutalomfalatot, hogy majd arra megcsinálja! Ha sehogy sem tudod rávenni a munkára... nos, ezzel kapcsolatban nem tudom, mi a megfelelő magatartás, mert olyat még nem láttam, hogy egy gazda, aki mindazt, amit most leírtam, mind pontosan végrehajtja és mégse dolgozik neki a kutya. xD
Nem írok kisregényt, nagyjából az eddig leírtak szerint jártam el én is.
A hétköznapi dolgokat elvárom mindenféle elismerés nélkül is, de azért egy kedves dicséret, simogatás van érte általában, néha meg is erősítem kajával-játékkal a dolgokat.
Viszont amikor komplett gyakorlatokat csinálunk, engedelmességi feladatokat, trükköket, ahol "fontos" nekem, hogy gyorsan-pontosan dolgozzon, ott mindig van jutalomfalat és/vagy játék, de nem feltétlen minden feladat után, hanem össze-vissza. Az ember sem dolgozik ingyen :D
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!