Jó ez így? Félek, hogy nem elég neki a séta.
10 hós husky keverék kanról van szó. Sajnos nagyon félős, így nem hajlandó sétálni, amíg sokan vannak az utcán, így a sétarendünk valahogy így néz ki (A és B hét, mivel a párom váltott műszakban dolgozik)
A hét: reggel fél hatkor e.ü. séta, (10-15 perc); kb délután háromkor rövidebb séta (maximum 20 perc); négy-fél öt között e.ü. séta (ha találkozunk ismerőssel/boltba megyünk 20 perc, egyébként legfeljebb 10); este fél nyolc-nyolc környékén - már sötétben - másfél-két, maximum három órás séta, játék más kutyákkal, rohangászás.
B hét: hat-fél hét között e.ü. séta (maximum 10 perc); 11 körül e.ü. séta (szintén 10 perc); délután négy-fél öt között e.ü. séta (max. 10-15 perc); este fél nyolc-nyolctól lent vagyunk más kutyákkal kilenc-fél tízig, hazajövünk, majd háromnegyed tíz-tíz között elindulunk egy négy és fél kilométeres sétára (elsétálunk a párom munkahelyéig, ott 10-15 percet várunk rá, közben gyakorlunk, játszunk, majd hármasban hazasétálunk), kb. tizenegyre érünk haza.
Hétvégéken napközben kisétálunk kb. 2 órára a közeli futtatóra, este 2-3 óra futkározás/séta/haverkodás, ősztől (ha kicsit hűvösebb lesz) elvileg túrázni is járunk majd. Holnaptól járunk suliba, illetve szoci/rehab terápiára, ez - ha minden igaz - heti 1-2 alkalom lenne.
Napközben a lakásban labdázunk, tanulunk, nagyrészt pihen, de ha éjfélig nem kerülünk ágyba, valamiért turbó módra vált, teljesen felpörög, így azt gondolom, mégsem elég ez a mozgás...
Mivel tudnám még kiegészíteni, ha nappal nem lehet lemenni vele a szorongása miatt?
Szerintem elég jó program, de szellemileg is próbáljátok lefárasztani.
Azt hiszem, van itt nagyságrendekkel nagyobb probléma is, mint a séták hossza.
" nagyon félős, így nem hajlandó sétálni, amíg sokan vannak az utcán,"
Ez, egy nem létező jelenség!
Ha egy kutya félős, szembesíteni kell a félelmével, különben csak rosszabb lesz, rögeszméssé és bizonytalanná válik.
Olyan sincs, hogy nem hajlandó sétálni. Ebben nincs döntési jogköre! "Kutya kötelessége" :) hogy akkor sétáljon, amikor csak akarod.
Sőt, továbbmegyek, ha uralni tudja ezeket a szituációkat az akaratával, és eléri, hogy az történjen amit ő akar, akkor rövidesen neked lesz egyre kevesebb jogod bármiféle döntést is hozni.
Nagyon komolyan kell ezt venni!
Ez teljesen abszurd, és elfogadhatatlan dolog, hogy nem "hajlandó" sétálni...
A kutya érdekében nem szabad így bánni vele, több okból sem.
Ezzel egyetlen dolgot mondasz neki az ő nyelvén, azt, hogy gyenge vagy, nem tudod irányítani, alkalmatlan vagy a vezetésre, és valaki másnak kell ezt a pozíciót betöltenie. Ez a bizalom csökkenéséhez, utána, (ha jobban felnő) a tisztelet csökkenéséhez vezet.
A másik ok, a szocializáció.
Az nem csak azzal jár, hogy össze tudod ismertetni 1-2 nyugodtabb kutyával.
Mindenkivel össze kell ismertetni.
Gyerekekkel, hangoskodókkal, mennydörgéssel, mindennel.
Az alapelv pont az, hogy minél jobban idegenkedik a kutya, annál inkább segíteni kell neki a beképzelt félelmei leküzdésében.
Szerintem ez teljesen normális neki. Valahol olvastam, hogy a kutyát elég egyszer egy nap jól megfutatni, mert régen mikor falkában éltek akkor is csak napi 1x mentek el vadászni.
Az esti zsongásról, meg annyi, hogy az én másféléves kutyámnak is szokása volt esténként "turbó" módra kapcsolni. De én ezt betudtam annak, hogy játszani akar, mivel napközben elég sokat dolgozok.
Nálunk a séta reggel eü. 15 perc délkörül megint 15 perc este viszont levisszük kb másfél órára. Az edzés+ haverkodás. Teljesen jó kondiban van így a kutya. Ha zavar az esti játszhatnéka akkor egyszerüen zárjátok ki a szobából ahol alszotok. Tudom szívtelenül hangzik, de így a probléma megoldodik, és idővel a kutyus s megszokja:)
További jó kutyázást :)
Teljesen egyet értek a második válaszolóval. Ebből komoly bajotok származhat, mert a kutya irányítja az életeteket. Azonnali kutyaiskolai rehabilitációt ajánlok.
A mozgás elég lehet, ha az esti sétán póráz nélkül is ki tudja magát tombolni.
Esténként mindig póráz nélkül van, ilyenkor nincs is semmi gond. Napközben lemegyünk, elvégzi a dolgát, elsétálunk egy kukáig a zacsival, ha húzni kezd, megállok, ha lenyugodott, akár két-három lépésenként megállva lábnál visszasétálunk, a kapu előtt pár méterrel ha "jól viselkedett" és képes volt nyugodtan jönni, elengedem és "futás haza". A hosszabb sétákat azért nem merem erőltetni, mert bár nem első kutya, soha nem volt még ennyire rettegő ebecském, így félek, hogy hülyeséget csinálok (rosszul reagálom le)...
Ma ötre megyünk az első rehab foglalkozásunkra, főleg a félelme kezelése lesz a lényeg, így remélem, hogy nappal is többet tudunk sétálni.
Hova mentek rehabra?
Az a lényeg, hogy Te kihúzod magad és felemelt fejjel, határozottan sétálsz, a pórázt lazán tartod, és ha a kutya ellenszegül, rántasz egy kicsi, de határozott mozdulattal rajta. Aztán megint lazítod, stb.
A lényeg, hogy Te határozod meg, hogy merre-meddig mentek. Ha a kutya látja, hogy nem félsz, nem kezded el babusgatni, nyugtatni, akkor előbb-utóbb csökkenni fog a félelme. Mellette a falkavezérségnek is olvass utána és alkalmazd a technikákat.
De ne félj :) Te irányitasz, te vagy a falkavezér, még szép, hogy mögéd bújik, mert tőled várja a védelmet. Ha te idegeskedsz akkor ő is fog. Ha nyugodt vagy akkor ő is nyugodt marad egy idő múlva. Az embereknek meg nem feltétlenül kell megengedni, hogy babusgassák.
Én is valahol itt hibáztam egy kicsit, mert az enyémet is sokan babusgatták mikor kicsi volt, megszokta. Aztán megnőtt elkezdtek tőle félni, alaptalanul, de szegény kutyus pedig azt várja, hogy ugyanolyan babusgatást kap most is, ha odamegy valakihez. De csak azt kapjuk, hogy jajj vidd innen azt a dögöt, még megharap...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!