Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Találkoztatok már veszett...

Találkoztatok már veszett kutyával? Hogyan reagáltatok?

Figyelt kérdés
2012. jún. 7. 18:47
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Vagy szóltatok valamilyen szervezetnek ? Nem tudom hogy kéne reagálnom ha esetleg veszett kutyával találkozom sétáltatás közben . A környékünkön hallottam mostanában hogy valaki látott veszett kutyát de nem jöttek ki érte az kutya menhelyről mikor kihívta őket. Most a híradóban is hallottam hogy egyre több a veszett kutya:/
2012. jún. 7. 18:50
 2/12 anonim ***** válasza:
A veszett kutyát nem biztos, hogy felismered ám... De ha találkozol eggyel, a helyi gyepmesternek kutyakötelessége befogni, ha pedig nem teszi, nyugodtan jelentsd be valami közegészségüggyel foglalkozó hatóságnál.
2012. jún. 7. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen !
2012. jún. 7. 20:18
 4/12 anonim ***** válasza:
Mondjuk a médiának én nem hiszek, képesek ám bármit kitalálni, rémhírt kreálni... de a veszett állatnak nagyon egyértelmű jelei vannak, ahogy viselkedik!!!
2012. jún. 7. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Ja, a közhiedelem szerint, habzik a szája meg támad... Valójában viszont ennél sokkal bonyolultabb a dolog.


"Kutyán

A betegség „szabályos” formájában három szakaszt különböztethetünk meg: az első, nagyjából 1/2-3 napig tartó időszakban megváltozik az állat viselkedése, de néha csak annyira, hogy még a gazdájának is alig tűnik fel. Az élénk vérmérsékletű, játékos, örökmozgó kutya csendesebb, zárkózottabb, kedvetlenebb lesz, a kiegyensúlyozott, nyugodt kutya pedig nyugtalanabb, ingerlékenyebb, idegen személy vagy állat közelében támadóbb, a simogató kéz felé kap. A megszokott táplálékát visszautasítja, emészthetetlen, sőt undorkeltő anyagokat viszont mohón felfal. Gyakori a fokozott nemi ingerlékenység és az, hogy a harapás, marás helyét nyalja, harapdálja, nemegyszer szinte szétmarcangolja az állat. Egy-egy kutyán már ebben a szakaszban is megfigyelhető a nyálfolyás, a nehézkes nyelés és a víziszony.


A második, nagyjából 1-2 napig tartó szakaszban növekszik a reflexingerlékenység, az állat sokkal nyugtalanabb, idegesebb, ez az idegesség a dühöngésig fokozódik. A kutya széttépi az útjába kerülő tárgyakat, támad, ha láncon vagy pórázon van, attól mindenáron igyekszik megszabadulni, ha ketrecbe teszik, annak rácsait rohamszerűen harapdálja. Felismerhetők a „tudatzavar” jelei, hiszen az állat olyan eszközökbe, tárgyakba is beleharap, melyek fájdalmat okoznak neki, máskor úgy tesz, mintha legyek után kapkodna.


Ha otthonról megszökik, céltalanul kóborol, naponta akár 40–50 km-t is megtesz, ilyenkor ugatás, morgás nélkül belemar az útjába kerülő állatnak, az embert ellenben csak akkor veszélyezteti, ha ingerli az ilyen ebet. Ebben a szakaszban már mutatkoznak a különböző bénulások: a szemizmok bénulása kapcsán kancsalság, a garatizmok bénulása kapcsán nyelési nehézségek, később a nyelés teljes megszűnése miatt a táplálék és az ivóvíz visszautasítása, a gégeizmok bénulása kapcsán az ugatás megváltozása, rekedt, majd „vonyító” hang, a nyelvizmok bénulása kapcsán bőséges nyálcsorgás.


A harmadik szakaszra már a teljes tompultság és a bénulások fokozódása a jellemző. A száj nyitott, az állkapocs lóg, a bénult nyelv előesik, majd a bénulások átterjednek a törzs és a végtagok izmaira is, végül az állat teljes mozdulatlanságra ítélve a betegség 5-8., ritkábban a 12-15. napján lesoványodva, a lélegző-izmok bénulása miatt elpusztul.


A lakásban tartott, vagy idomított, kemény nevelésben részesült kutyák mintegy 15-20%-ában a második, „dühöngő” szakasz kimarad, a tompult, kedvetlen állatokon csakhamar a bénulásos tünetek jelentkeznek és a betegség 4-5. napján elpusztulnak („csendes veszettség”)."

2012. jún. 7. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
miből gondolod, hogy veszett volt?
2012. jún. 7. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Gyakorlatilag nem létezik veszettség itthon a kutyáknál, a macskáknál sokkal inkább mert azokat nem kötelező oltani.

Néha egy-két veszett róka átjön romániából, de itthon nem fogsz veszett kutyával összefutni.

2012. jún. 8. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Na ennyit a médiáról!!! Akumi én is ezekre gondoltam, kösz hogy bemásoltad! Illetve én egy külföldi csatornán láttam erről filmet. Mondjuk ott emberre támadott, de nem ok nélkül. Fűnyírózott és amiatt támadta. Na mindegy, de ez külföldön volt és erdős részen, szoval.....
2012. jún. 8. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat ! Aki látta bácsi azt mondta hogy folyt a nyála, ingerlékeny volt és olyan furcsán viselkedett mintha "máshol lenne".
2012. jún. 8. 08:00
 10/12 anonim ***** válasza:
Az egy csomó más betegség tünete is lehet, nem kell rögtön veszett állatot látni mindenütt :) Tényleg borzasztó ritka betegség nálunk, éppen azért, mert kötelező oltatni a kutyákat (még ha vidéken sokan sz*rnak is rá...), a rókákat is vakcinázzák, és nem csak nálunk, hanem szerintem a környező országokban mindenütt. Gyakorlatilag nincs veszettség az országban.
2012. jún. 8. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!