Ma vettem klikkert kutyusnak, de kicsit félek alkalmazni, mert nem tudom hogy összezavarom-e vele a kutyámat?
Ugyanis egyéves most, de már korábbi hónapokban az alapvető parancsokat(ül,fekszik,ide hozzám,pacsi)megtanítottam neki jutalomfalatos módszerrel és kézjeleket alkalmazom. Ha most el kezdem használni a klikkert akkor összezavarodik? Vagy ilyenről szó sincs?
Klikker nélkül kézjelekkel és jutifalattal a bonyolult feladatokat meg lehet neki tanítani?
szerintem nem fog összezavarodni. csak a jó feladat, és a jutalmazás közé, iktass be egy klikket. Mondjuk nálam csak a kiképzőm használja, jelezve nekem, ha jól dolgozik a kutya, és ,hogy tudjam a kellő időben jutalamazni, de gondolom valahogy igy működik.
de szerintem a klikkeresek mindjárt elmagyarázzák:)
Szia!
En is vettem klikkert a kutyamnak(10 eves).Az elejen akkor nyomod meg a klikkert amikor radnez(evel megtanulja a szemkontaktust es megtanulja hogy klikk=jutalom).Ha radnez kj(igy rividitem a klikk+jutalom),majd varsz mig ujbol radnez es megint kj.Ha ez mar jol megy,akkor varj egy kis idot(szamolj el 10ig) es ha addig folyamatosan nezett akkor kj.Ha nem,akkor nem kap,es visszatersz az elsohez(radnez es rogton kj).Mikor mar sok ideig nez,ezt is jol tudja,akkor mar tanitod,hogy a nevere nezzen rad(mondod a nevet,ha radnez kj),ha nem akkor meg mondod egyszer.
Ul:
Megvarod hogy a kutya magatol leuljon es kj(ehez sok turelem kell).Azt figyeld hogy jokor klikkej.Gyakorold vele ezt,majd mikor mar jol megy,akkor mondod hogy ul(ha leul) kj.
A fekszik parancsot is ugyanigy.
Legalább egy hétig csak úgy használd amikor klikklesz hogy egyből kap egy jutit. Sima, szokványos tevékenységnél és ne kiszámíthatóan. Ez a kondícionálás része, amikor egy számára semleges dolgot (klikk hang) mintegy belekódolsz a kutyába hogy az a fejében pozitív érzetként jelenlen meg. Tudni fogod, hogy mikor értette meg hogy a hang mit jelent, mert amikor klikkelsz látványosan örülni fog (farokcsóvál, odafut hozzád szóval tudja hogy juti lesz) ekkor továbbléphetsz: különböző, már megtanult feladatok gyakorlásánál eleinte csak gy-két alkalommal később egyre gyakrabban iktasd be.
Mondok egy példát:
kutyával dolgozol, kéred üljön le, leül (ilyenkor gondolom kap dícséretet és jutit) klikk és dícséret, jutalom. Megint jópár nap elteltével ugyez: kérés, feladat végrehajtása után pedig klikk juti.
A klikker gyakorlatilag két különböző nyelvet beszélő egyén csatornája vagy hídja mainek a segítségéevel kölcsönösen megértik egymást, ezért ilyen hatékony mert egyszerű de mégis működik: ezzel kommunikálod le neki hogy ügyes, és azt kérted. Előnye a szóbeli dícsérettel vgay simogatással szemben hogy azonnal akár másodperc alatt tudsz reagálni a cselekvésre, így a tanulás számára sokkal könnyebb és villámléptekkel tudtok haladni. Vannak még fokozatai, de azt most nem írom majd ha ezek megvannak írj és még adok pár tippet ha gondolod. Jó kutyázást.
Ja, és az alapszabály: azért mert egyszerű szerkezet vedd komolyan ha elhangzik a klikk, mindig jutalom kövesse! soha ne maradjon el, mert azzal viszont összezavarhatod. Ezt jegyezd meg, más se játsszon sose a klikkerrel, mert felborulhat a rend. Tehát: klikk-juti! :)
Olvasd el itt a bejegyzéseket: [link]
Legalább 3-4 napig, naponta akár 15 alkalmanként csak a kondicionálást kell csinálni. Csak utána lehet a tanítást elkezdeni.
A klikkeres tanításnak 6 fajtája van, ezek között van, amit klikker nélkül nem lehet használni. A tanítási technikák: elkapás, megvezetés, célkövetés, utánzás, modellezés és formálás. Valójában én elképzelni sem tudom, hogyan tudtam volna egyes bonyolult feladatokat megtanítani a kutyámnak hagyományosan, klikker nélkül. Ha belejössz, olyan hihetetlen dolgokat vagy képes megtanítani, amiket előtte el se hittél volna, hogy lehetséges. (Én egyszer a sajátomat pár nap alatt ráformáltam, hogy a komplett agility pályán menjen végig a megszabott sorrendben mindenféle kéz- vagy hangjel nélkül, míg én távolabb álltam egy helyben. És nem border.)
Igazából nem arról van szó, hogy a klikker nélkül már nincs is tanítás, csak ez a töredékére csökkenti a tanítási időt és energiát, hisz nem a saját beszédedet próbálod ráerőltetni a kutyára, hanem egy közös kommunikációs módot, az ember és kutya kommunikációja közt félúton lévő mesterséges nyelvezetet használsz. Emellett ezzel eléred, hogy a kutyád partnerként, lelkesen dolgozzon. Pl. a formálás még hihetetlenül fejleszti a kutya gondolkodását, kreativitását, talpra esettségét. A klikkert terápiára is kiválóan lehet használni a problémák orvoslásánál.
Nagyon szépen köszönöm a hasznos hozzászólásokat.
Azt szeretném még kérdezni,hogy ha a kutyának megtanítom klikkerrel a marad parancsot, el lehet a későbbiekben hagyni a klikkert,ha azt kérem tőle,hogy maradj(mert a parancs már belé rögzült)?
Vagy ha minden egyes alkalommal kiadom a marad parancsot,akkor mindig klikk+ jutalomfalat?
S ha van egy váratlan helyzet,amikor nincs klikker nálam akkor is engedelmeskedni fog, ha kérem hogy maradjon?
Mert vhol olvastam,hogy jutalomfalatos módszer esetén egy idő után,ha már jól tudja a parancsot,akkor egyre kevesebbszer lehet neki falatot adni..minden ötödik,majd tizedik stb alkalommal.
A klikker egy tanítási eszköz. Ha már megtanulta a kutya a feladatot, akkor kiváltható dicsérettel, simogatással, játékkal. Ezek erőssége, intenzitása is változhat, zsákbamacska szerűen.
Jó tanítást!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!