Tényleg hozzászokik a büntetéshez?
Nem, én fizikai jelzéseket szoktam alkalmazni, ahogy ők is egymás között. Ami nem fáj neki, meg nem érzi magát rosszul tőle, csak megérti, hogy ez tilos.
De még mindig érdekel, hogy ezt a módszert hol terjesztik, nem akarok lehúzni senkit, csak kíváncsiság...
Igazából amiről te beszélsz, annak valószínűleg semmi köze a kizáráshoz, csupán a helyreigazítás egy formáját írtad le, a folyamatot, ahogy megadja magát a kutya az akaratodnak. Mondjuk én nem tudnám komolyan venni magamat morgás közben, ezért a kutyától se várnám el, hogy ezt megtegye, de ez egy másik kérdés, akinek megy, nyilván használja csak :))
De visszatérve az elvekre, szerintem a falka alapvetően egy összetartó egység, biztonságot ad a kutyának. Folyamatosan azzal fenyegetni, hogy kidobunk, ha még egyszer hozzányúlsz ahhoz a cipőhöz, kicsit túlzásnak tűnik nekem. Kvázi halálos fenyegetés a fiatal kutyáknak, ennyit azért nem ér egy cipő sem (bármilyen "sztenderd" rosszalkodással behelyettesíthető természetesen a cipőrágás, csak most épp ez jutott eszembe). Szóval tudom, hogy a kutya nem ember, de képzeld el, ha téged a munkahelyeden napi szinten azzal csesztetnének, hogy ki leszel rúgva, ha... Jól éreznéd magad egy ilyen helyen? Dehogy. A kutya sem érzi jól magát olyan falkában, ami nem adja meg neki a kellő biztonságot, mert folyamatosan olyan jelzéseket kap, hogy ő itt nem kívánatos, örüljön, hogy megtűrik.
De persze ezek csak elvi kérdések, nem vitatom, hogy működik a dolog, különben nem csinálnák egyesek. Meg mint mondtam, szerintem nem az megy át a kutyának, amit mondasz.
Hajlandó lennél egyébként elmondani, hogy kinek a találmánya ez a kizárásalapú nevelés, vagy az illető iskola vagy kiképző nem meri felvállalni a nevét?
Én ezt a kizárást a cerberos honlapján olvastam. Egyszer már kipróbáltuk,nem annyira szigorúan, mert nem akartuk elrontani és hülyeséget csinálni:mivel teljesen dilis volt és napokig nem volt megadó állapotban, tárgyilagosan, szeretgetés nélkül bántunk vele. Szerintem ezt nem lehet kizárásnak nevezni.
Végülis csak az a lényeg, hogy ahányszor hülyeséget csinál, mutatom a nemtetszésem,és ha jól utána rögtön csinálja, dícséret?
Pontosan :)
A Cerbinél említett hosszú távú kizárást amúgy én is tök jónak tartom, bár kipróbálnom hálisten még nem kellett :)
A kizárást nem holmi csínyekre kell használni, hanem mint írtam is, komoly szabályszegésekre, kiváltságok figyelmen kívül hagyására. Még példákat is hoztam, mint az agresszió, ha komoly dominancia jeleket közöl a gazda felé vagy ha veszélybe sodorja a falka biztonságát, összetartását. A lehető legritkábban szabad használni, ezt is írtam, ahogy azt is, hogy utána telesen ki kell oldani a kutyát a feszélyezettségből. Jellemző rá, ha valaki jól csinálja, többet azért a cselekedetért nem kell bünteti.
Egyébként minden csak elnevezés kérdése. És hogy válaszoljak a kérdésedre, külföldről, Nyugatról származik ez a technika, ha meg kell neveznem egy embert, akkor Fennelt hozom fel, de mivel ez egy eredményes, bevált módszer, már világszerte elterjedt. "Sajnos" meg kell tanulni hozzá a kutya kommunikációját, tudni kell értelmezni a reakcióit a megfelelő használatához, így nem mindenki képes használni, persze, hogy könnyebb a kutyát inkább figyelmen kívül hagyni. Az, hogy te nem ismered ezt a módszert, semmit nem jelent, a hatékonyságából nem von le semmit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!