Érdemes-e nyúlra vadásztatni a kutyát? (részletek lent)
Egyre viccesebb, múltkor valaki ugyanezt megkérdezte agárral.
1. a labrador az úgynevezett elhozó kutyák közé tartozik. Jelzi és a megsebzett vadat felkutatja, visszahozza a vadásznak. A nyulat soha az életben nem fogja meg, arra csak az agaraknak van esélyük.
2. veszel egy húsáért tenyésztett házinyulat, aminek semmi életösztöne nincs, futni se fog, ha mégis, akkor is rohadt lassú egy mezei nyúlhoz képest.
Szóval ostoba ötlet, semmi értelme.
Szerintem (azon túl, hogy a nyúlra nézve állatkínzás, stb-stb) semmi értelme nincsen. Több probléma lehet belőle, mint haszon.
A labi nem vadászkutya. Csak belenevelnél egy olyan viselkedési dolgot, amit amúgy nem tudsz napi szinten kielégíteni, és ebből később probléma lehet.
Pl. ok, elkapja a nyulat, szépen levadássza, te megdícséred, jutalomfalat, hasvakarás... Ez a kutyába belerögzül és utána várni fogja a következő dícséretet, amikor pl. erdőn-mezőn sétáltok, elkap egy mezei nyulat, jön a vadász...megbüntetnek természetkárosítás miatt.
Nem írtad, hogy panelkutya-e vagy sem. De akár ez- akár az képzeljed el a szitut húsvétkor, amikor sok gyerek kap nyulat (lehet hogy csak kölcsön nyúl, de akkor is nyúl). Mondjuk a nyuszi kiszalad a 3. emelet a lépcsőházba, pont amikor indultok a sétára... ugye látod magad előtt a dolgot? A kutya szája csupa vér, a nyuszi szétkenődve a lépcsőn, a szülők kicsinálnak, a lakóközösség kiutál és lesz egy 4 éves gyerek, aki élete végéig félni fog a kutyáktól és lehet hogy rádperelik a pszichológusra fordított összeget.
Ugyanez a történet elképzelhető egy családi házas övezetben is, csak ott lépcsőház nélkül.
A labi nem vadászkutya????
Mióta?
A labrador retriever igen is vadászkutya. Specialitása a lövés utáni munka, azaz a lőtt vad elhozása. Már hazánkban is elkülönült a show és munka vonal, ettől függetlenül egy még mindig munkavizsgához kötött fajta.
A vadászat során fáradhatatlanul hozza a lőtt fácánt, nyulat, kacsát, foglyot. Lövés előtti munkája nem annyira látványos, mint a vizsláé, vagy a pointeré, de keresési stílusa alkalmassá teszi arra, hogy felrebbentse a vadász előtt a vadat, majd lövés után elhozza azt.
Ettől függetlenül a nyúlvadászat nem arról szól, hogy fogsz egy élő nyulat, elengeded és a kutya hozza...sőt. Egy nyúlvadászaton nem a kutyának kell megfognia a nyulat, mert azzal, hogy üldözi, zavarja a vadászt a lövésben. A kutyának nyugodtan kell tűrnie, helyben kell maradnia amíg a vadász meglövi a nyulat, és csak parancsra hozhatja azt el.
Ha vadászatra szeretnél járni a kutyáddal, akkor VAV (Vadászati Alkalmassági Vizsgát) kell tennie, melynek szabályzatát itt olvashatod:
Keress fel egy kiképzőt, aki tapasztalt vadászkutyák kiképzésében, és kérj tőle segítséget, de semmiképp se fogj hozzá egyedül, mert alapvető tudás nélkül nem lehet vadászkutyát kiképezni.
Az általad elgondolt nyúlvadászat (amikor a kutya üldözi és megfogja, majd lefojtja a nyulat) az agarakkal való vadászat. De állatvédelmi okokra hivatkozva itthon már ezt is betiltották, és komoly bírság jár érte. Ezért ezt itthon is csak illusztrálják versenyeken, műnyúllal, egy speciálisan erre a célra kialakított pályán.
De ehhez a vadászati módhoz a labradornak nincs köze. A labrador társas vadászatok résztvevője, ahol gazdájával együttműködve, az ő parancsait teljesítve dolgozik. Ez lehet fácán, fogoly és nyúlvadászat, valamint kacsavadászat, ahol a kutyának a vízből kell elhoznia a meglőtt vadat. Az ilyen vadászatokon a labrador az egyik legjobban alkalmazható vadászkutya fajta, mert különleges szőrzete révén nem ázik át a szőre, és akár a jeges vízből is szívesen apportírozza a vadat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!