Szerintetek egy kutya lehet fajtiszta hogyha nincs torzskonyve?
ma 22:13
Tudod, attól, hogy Neked ez a véleményed, még akkor is két törzskönyves kutya kölyke , bizony fajtatiszta lesz. Csak éppen nincs róla papírjuk.
Az már más dolog, ha nem ismeretes akárcsak valamelyik szülő. Akkor már megkérdőjelezhető a fajtatisztaság.
Nincs róla papírjuk? Akkor az mit ér? Kitörölhetik vele a seggüket.
Én atomfizikus vagyok, de nincs róla papírom. Elhiszed? :)
De! Tegyük fel, hogy van 2 tk-es kutya: egy szuka, egy kan. Tegyük fel, hogy egészségesek, stb. Tegyük fel, hogy lesznek babák, hisz milyen qrva egyszerű tenyészteni. Tegyük fel, hogy a kölykök rendesen fel lesznek nevelve.
Ugye elköltöttünk egy rakás pénzt...Ilyen esetben tényleg qrva nehéz rákölteni még a kölykökre 5500 forintot? Szerintem nem...
22.13
Továbbra sem gondolom, hogy a TK miatt fajtatiszta egy kutya. 100 éve ezek szerint nem léteztek fajtatiszta kutyák, mert nem volt TK sem? :-) A nagy öregek kiröhögtek volna. Ez csak egy modern kori vívmány, aminek megvan az előnye és keretek közé, úgymond hivatalossá tette a tenyésztést. De attól még van rengeteg fajtatiszta Tk nélküli kutya.
Elképzelem, ahogy egy indiaitól, vagy egy mongol pásztortól kérdezed, hol a törzskönyv, ő pedig néz rád bután. Mire kijelented, hogy a kutyája nem fajtatiszta, mert nincs róla papír. :-)
Olyan munkakutya fajtáknál, amelyeknek még vannak dolgozó egyedei és úgymond a kevésbé bürokratikus országokban vannak, szinte mindig visszanyúlnak a tenyésztők az eredeti vérvonalhoz, hogy frissítsenek. Azoknak pedig rohadtul nincs papírjuk, mégis fajtatiszták és többnyire többet is érnek TK-s társaiknál.
Kutyát nem papírral kell tenyészteni, hanem funkcióra. Hiába lesz egy kutya TK-s és ezáltal többnyire fajtatiszta, ha mellette az eredeti fajtajelleg, idegrendszer, stílus már nincs meg a kutyában. Többet fog nála érni egy olyan fajta, amelyiknek ha nincs is TK-ja, de a funkciót, amire kitalálták 100%-osan hajtja végre.
Szerintem pedig a legtöbb TK-s showkutyával lehet kitörölni a seggünket. :-) Sok idegrendszeri problémával küzd, mert az úgynevezett "tenyésztőknek" egy dolog számít, a pénz. Ezáltal a hitványabb kölyköket is agyonvitaminozva felnevelik, ami amúgy rendes körülmények között elpusztulna. Viszont ezáltal a rosszabb immunrendszert örökíti az állat az utódaiban. A "tenyésztők" egy részének az idegrendszer nem számít, csak hogy a kutya szögellése, szőrminősége, stb. jó legyen.
A fajtajellegből adódó viselkedés harmadlagos. Ha egy bullmasztiff neki akar menni a tőle 2 méterre álló kutyának, akkor kizárják, miközben egy angol bíró erre mosolyogna és csettintene, hogy jó, hiszen ez fajtajelleg.
A küllemagarak nagy része olyan szuper zsákmányösztönnel rendelkezik, hogy ha elgurítasz előtte egy labdát, akkor sokszor még csak utána sem néz. A küllemre tenyésztett őrző-védő és pásztorkutyák nagy része gyáva, nem bír ki egy stressztesztet, mikor valóban fenyegetően ráront valaki. Stb...
Ennyit a TK-s küllemkutyákról.
Ezzel azt akarod mondani, hogy a ketrecekben beltenyésztett, szaporított, vagy a hozzá nem értő családoknál születő (a szomszédnak is ilyen van, legyenek kölykeik) kutyák mennyivel jobbak, hiszen egészség, szuper idegrendszer és minden megvan ami kell? Senki sem állítja, hogy a törzskönyv garancia bármire is. De a hiánya sokat elárul! Aki veszi a fáradtságot, hogy általad is jónak minősített kutyákat tenyésszen, az venni fogja a fáradtságot arra is, hogy igényes gazdikat találjon nekik és nem fog spórolni párezer forinton. Ez elvi kérdés!
Nem ismerem az általad felsorolt fajtákat, de a németjuhásznál én is látom, hogy milyen anatómiai roncsot csinált belőlük a küllemre szelektálás. Az én fajtámnál viszont azt látom, hogy nemcsak a küllemre figyelnek oda, hanem az egészségre és a jellemre is. Itt pl. kifejezetten kívánatos, hogy azt az egyedet kizárják, amelyik nem képes elviselni maga körül más kutyákat. Vannak tenyésztők, akik képesek németországi főtenyészszemlére elvinni a kutyáikat, ahol nemcsak az utolsó szőrszálig pontoz 3 különböző tenyészbíró mindent, de komoly wesen tesztek is vannak. Igazi egész napos program. De én annak az általad említett bullmasztiff gazdinak a helyébn is szégyellném magamat, hogy nem tudom kontrollálni a kutyámat. A kutyának a fajtajelleg viselése mellett is kontrollálhatónak kell lennie! A jellem tesztelésére vannak más lehetőségek is, ahol nem veszélyezteti a környezetét.
A mongol pásztort és a régmúltat meg ne keverjük ide. Más környezetben, más céllal tartunk ma kutyát. Eleve azoknak a kutyáknak a 90 százalékuknak semmi keresnivalójuk ma a civilizált világban. Nincs rájuk szükség, képtelenek betölteni az eredeti funkciójukat így ennek megfelelően felhígul az állomány és szelidül a jellemük. Ha mongóliában élnék és mongol pásztorkutyát szeretnék, akkor ahhoz fordulnék, aki a legjobban ért hozzá: a pásztorhoz. És nem érdekelne a papír, mert tudom, hogy abban a környezetben nincs jelentősége. A mongol pásztornál születik 10 kiskutya amiből a 2 legjobbat kiválasztja a többit meg agyonüti. Megtörtént a szelekció. Egyet megtart a másikat oda ajándékozza a szomszéd pásztornak. Ha valamelyik nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, akkor annak is vége. De azért ők is tudják, hogy melyik kinek a fia-borja! Nem kell ezt feljegyezni, ez az életük. És mivel az életük múlik rajta, ezért komolyan is veszik, meg lehet bízni a szavukban. Nem is áll érdekükben, hogy hazudjanak, mert ott a kutya értékét a használai értéke jelenti.
Ma a világ "civilizáltnak" hazudott felében a kutya társállat, és csak nagyon kis részben haszonállat. Itt mindenki "ért" a tenyésztéséhez, hiszen szaporodnak azok maguktól is! Egyébként is azt mondta a Jóska, hogy ez egy labrador. Ja, kicsit valóban hasonlít rá! Akkor majd vállalok vele fedezést! Ezzel a mentalitással jó nagy kavar keletkezett a fajtatiszta kutyák között, mert megszűnt a szelekció. Ma legfeljebb azt a kutyát ütik agyon, amelyiket nincs szívük kitenni a közeli erdőbe. Minden harmadik magánháznál születnek a ki tudja milyen kölykök. Ezért van szükség szabályozásra és törzskönyvezésre, mert itt már senki sem tudná megmondani egyébként, hogy valójában az milyen kutya és a minimális visszatartó erő is megszűnne, ami egyelőre még lehetővé teszi egyes fajták fennmaradását. És ehhez hozzá tartozik a jellem átalakulása és a mai kor igényeihez való alakulása is. Nem kell egy családi házhoz házörzőnek a mongol pásztor bácsi kutyája. Annak a jellemének 10 százaléka is több, mint ami szükséges, mint amivel a "civilizált" gazdi egyáltalán bánni tud! De mivel "igény az volna rá" (sajnos), ezért beszerezheztő itthon is az a fajta, csakhát már a "lightosabb", "civilizált" verziója.
"Ezzel azt akarod mondani, hogy a ketrecekben beltenyésztett, szaporított, vagy a hozzá nem értő családoknál születő (a szomszédnak is ilyen van, legyenek kölykeik) kutyák mennyivel jobbak, hiszen egészség, szuper idegrendszer és minden megvan ami kell?"
Szövegértelmezési gondjaid vannak, mert egyáltalán nem ezt mondtam. A szaporítókat én is elítélem. Viszont ismerek jó pár olyan nem TK-s ebet, amik fajtatiszták, a tenyésztőik brutál mód szelektálnak (akár az állatvédelmi törvényt is megsértve), mert egyszerűen csak a legjobbakat hagyják életben. Na ők azok, akik a fajtát tekintik elsődlegesnek, nem a pénzt. Van olyan alom, amiben 6-8 kiskutyából csak 2-3 marad életben, a többi drasztikus körülmények között elpusztul. Viszont az a 2-3 szinte tökéletes. Végül is ugyanúgy szelektál, mint ahogy leírtad a mongol pásztorról.
Nem tudom milyen fajta kutyád van, de egy kutyafajtának sem tett jót a küllemre tenyésztés.
A lényege a mondandómnak: a szaporítókat elítélem. A csak küllemre tenyésztőket elítélem. Számomra többet ér egy munkára szelektált TK nélküli a küllembírálat során 90-100% közötti fajtajelleget mutató kutya, mint egy olyan TK-s kutya, amelyik idegrendszeri gondokkal küzd, még ha bizonyítottan TK-s. Bár láttam már nem egy olyan TK-s kutyát, amelyik egy küllembírálaton kb3 minősítést kapott, míg a TK nélküli kb1-t. :-)
'A lényege a mondandómnak: a szaporítókat elítélem. A csak küllemre tenyésztőket elítélem.'
Ezzel teljes mértékben egyetértek.
De a többivel nem. Hisz ha olyan hiperszuper az a tk nélküli kutya tökéletes idegrendszerre 'tenyésztve' akkor miért nincs tk-e? Nem gondolhatod komolyan, hogy semmi probléma nem lenne az állománnyal , ha a tk nélkülieket tenyésztenénk... Ez abszurd.
Az én fajtámban a tk nélküli kutyák botrányosak. Nagyon. Az idegrendszerük nulla, küllemben meg se közelítik a 'megfelelő' minősítést sem. Mert elb@szták a tk nélkül szaporítók... Ezzel nem azt mondom, hogy a tk-es állománnyal nincs baj, de közel nem annyi, mint a papír nélküliekkel.
Azért, mert nem papírra tenyésztenek. Létrehoztak egy szervezetet (MEOE), ami gyakorlatilag viszi a pénzt, de semmit nem ad a tenyésztőknek. Minek fektessenek bele pénzt olyan szervezet munkájába, amelyik gyakorlatilag nem áll ki a magyar fajtákért és nem is képviseli megfelelően őket? Szerencsére vannak a MEOE-tól független szervezetek, olyanok is, amelyek kiadhatnak TK-t.
A külföldi fajtagondozó szervezetek szánalommal tekintenek az itteni kutyás helyzetekre. Vajon miért van az, hogy a német juhászkutya esetében MEOE kutyával nem tenyésztenek össze a németek? Pedig TK-s kutyákról beszélünk.
Még mindig nem tudtam meg, milyen fajtád van.
Még mindig nem tudom milyen fajtád van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!