Isabell miért ne állmodozzak róla?
2. Miért olyan sok idő?
Azért ne, mert így is van elég sok kutyafajta a világon, de mégsem ez a legfőbb indokom.
Az első számú indok, amiért ne: az új kutyafajták (lásd: az a kis pici szőrmók kutya, amit nemrég ismertek el új fajta ként, hirtelen nem jut eszembe a neve) példányai a szó legszorosabb értelmében idegbetegek.
Bármilyen jól tenyészted őket ki, akkor is a többsége az lesz. Sajnos a mostani kutyageneráció idegrendszere nem a legstabilabb... :(
Hála a szaporítóknak.
Azért ilyen hosszú idő, mert nyilván több kutyafajta keresztezésével hozol létre egy új fajtát. Az első alomban született kutyák egyáltalán nem úgy fognak kinézni ahogy szeretnéd. Tegyük fel hogy lesz mégis egy aminek a füle olyan mint amilyet szeretnél. Ezt a példányt keresztezed egy olyan fajtával amelyikből többet szeretnél bele(ez a kutya persze semmilyen rokoni kapcsolatban nem állhat az eddigiekkel.) Ha ez az alom is megszületett észreveszed hogy még mindig egyik se úgy néz ki ahogy szeretnéd, sőt...de mondjuk mégis lesz egy aminek legalább a feje hasonlít az elképzelt kutyádhoz. Ezekután gondolod milyen jó lenne azzal keresztezni amelyiknek a füle olyan volt mint amit elgondoltál, de ugye ezt nem lehet. Ezzel a vérvonallal folytatod ezt hosszú-hosszú időn keresztül, de közben elkezdesz egy új vérvonalt aminek semmilyen rokoni szála nem fonódhat bele előzőkutyáidéba. Ebben a vérvonalban is eljátszod azt mint az előzőben és mondjuk a 20. - 30. alomban már lesz egy olyan lány kutya ami nagyon hasonlóan néz ki mint amilyet szeretnél. Ekkor a másik vérvonal 45. almában szintén születik egy olyan kutya ami úgy néz ki ahogy elképzelted, de kiderül hogy ez is lány. Most nagyon bosszús vagy de folytatod amíg 5-6 alommal később lesz egy hasonló fiú kutya is. Ekkor a nem rokon kutyákat pároztatod és amikor megszületik az alom a várttal ellentétben csak a kölykök 30-40% hasonlít szüleikre a többi az ősök közül hasonlít valamelyikre. Ekkor a már meglévő vérvonalaidon kívül újakat is kell csinálnod hogy ne legyenek rokoni szálak majd így tovább.
Egyszer csak már van egy almod amelyik 70-80%-ka úgy néz ki ahogy elképzelted, de ez még mindig nem elég. Folytatod és pár évvel belül már két almod van amiben mindegyik kutya olyan ahogy elképzelted. Most nagyon örülsz de ez nem elég. legalább 15 vérvonal és 1000 ilyen példánynak kell lennie ahhoz hogy FCI egyáltalán gondolkozzon azon h elfogadja a fajtádat.
Most akkor gondold végig mennyi pénzt költöttél rájuk és hogy mennyi kutyának nem lett gazdája akiket vagy magadnál tartasz és iszonyú sokat költesz vagy isten tudja hogy hol vannak most és erre az FCI nem fogadja el önálló fajtának a kutyáidat. Szerinted megéri amikor ennyi kóbor, keverék kutya van már így is? Ez nem rosszindulatból mondom mert már én is gondolkodtam rajta, de ha belegondolsz az se biztos h sikerül...
Az új fajta elismerésére irányuló kérelmet az FCI titkárságának kell benyújtani az ország FCI-hez tartozó nemzeti kennel klubjának. Az ország, melyből a fajta ered, és mely tagja az FCI-nek, megkérhet más FCI tagországot, hogy terjessze fel a kérését helyette. Ebben az esetben a származási ország megbízottját fel kell tüntetni a kérelemben.
Az új fajta lehet már máshol elismert kutyapopuláció, vagy más nemzeti kennel klub által elismert, vagy újraélesztett vagy újonnan létrehozott fajta.
Az új fajtát akkor lehet elismerni, ha megfelel a fajta definíciójának (ld. az FCI szabályozását a változatokon belül és a változatok között való tenyésztésről).
A populációban legalább 8 vérvonalnak kell jelen lennie, mindegyikben legalább 2 kannak és 6 szukának kell lennie (nuclear herd – szűk falka). Az egyik vérvonaltól a másikig nem lehet közös állat három generáción át.
Ezeknek a feltételeknek eleget lehet tenni kitűnően megtervezett tenyésztési programmal, ha minimum 1.000 (ezer) kutyát regisztrálnak.
A jelentkezésnek tartalmaznia kell egy DVD-t, melynek mozgó és állóképeket kell mutatnia, képeket és egy írásos bizonyítékot arról, hogy a fajta megfelel azoknak a követelményeknek, melyeket a Madridi Közgyűlés támasztott az új fajtákkal szemben (8 független vérvonal, kutyák száma, csípő-diszplázia, PRA, epilepszia ellenőrzés, a viselkedés és a jellem fejlődésének ellenőrzése). Egy előzetes standardot kell készíteni az FCI hivatalos nyelveinek egyikén (francia, német, angol, spanyol), a Jeruzsálemi Közgyűlés által elfogadott formában és egy rajzot a kutyáról, melynek a standard első lapján kell szerepelnie.
Mielőtt a Standard- és a Tudományos Bizottság összeül, hogy megtárgyalja a döntést, egy delegáció helyszíni vizsgálatot folytat, melynek az egyik tagja az FCI Tudományos Bizottságából, a másik tagja a Standard Bizottságból érkezik. Ennek a vizsgálatnak a költségét az érintett ország nemzeti kennel klubja állja.
Miután tanulmányozták és megvitatták az anyagot, és miután lezajlott a helyszíni vizsgálat, a Standard- és a Tudományos Bizottság együttesen előterjeszthet az Elnökségnek egy a fajta ideiglenes elismerésére vonatkozó kérelmet.
Az ideiglenesen elismert fajták bekerülnek az FCI összes tagországában a megfelelő származási könyvekbe, részt vehetnek az FCI által patronált kiállításokon, bíráskodhatnak fölöttük, versenyezhetnek a CAC díjért, de a CACIB-ért egyelőre nem.
Minimum 5 generáció után, de leghamarabb 10 évvel az ideiglenes elismerés után az érintett ország kérvényezheti a fajta végleges elismerését.
Írni kell egy jelentést a fajta fejlődéséről (egyedek száma, egészségügyi állapota, a vérmérséklet fejlődése) és az esetleges nehézségekről, melyek a kísérleti idő alatt adódtak. Továbbá a következő feltételeket kell teljesíteni:
1) A Standard Bizottsággal együtt el kell készíteni a végleges fajta standardot.
2) A fajta származási országában éves születési statisztikát kell vezetni az ideiglenes elismerés napjától számítva. Legalább a származási országgal azonos szekcióba tartozó országokra vonatkoztatva legalább három évre visszamenőleg információt kell adni a születések számáról.
3) Tájékoztatást kell nyújtani a fajtába tartozó kutyák számáról, melyek megjelentek a származási ország nagyobb kiállításain/kiállításán és a világ- vagy szekció-kiállításokon, melyeket a végleges elismerést szorgalmazó jelentkezés előtti egy évben rendeztek.
4) Az alábbi tényeket el kell ismernie két szakértőnek, melyeket az Elnökség jelöl ki.
a) a fajta jelentkezése egy különösen fontos eseményre
b) a fajta homogenitása és a fajta standardnak való megfelelése
c) kiegyensúlyozott viselkedés
Miután a Bizottságok (Tudományos és Standard) új vizsgálatot végeztek, az ideiglenes fajtastandardot megváltoztathatják és az új fajta végleges elismerésére irányuló kérelmet felterjesztik a közgyűlés elé.
Ha 10-15 év letelte után nem terjesztenek be kérelmet a végleges elismerésre vonatkozóan, a fajta eltűnik az FCI listájáról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!