Baj e az, ha szuka kutyámnál ivartalanításkor csak a petefészkét távolították el, a méhét nem?
Az enyém csak most lesz műtve, de neki sem lesz eltávolítva a méhe. Elfogadom, hogy egy funkcióját vesztett szerv, tehát nem látszik értelme bent tartani, aki így dönt az teljesen normális. Viszont a doki szerint az inkontinencia gyakrabban előfordulhat, ha mindent "kipakolnak" a kutyából, és nagyon minimális a méhgyulladás esélye. Ha úgy adódik utólag még meg lehet műteni, de visszatenni már nem. A rutinellenőrzéseken úgy is nézi a doki, hogy rendben van e minden, illetve a méhét is csak akkor hagyják bent, ha teljesen egészséges.
Egy szó mint száz: szerintem nem baj.
Kedves Kutyatartók!
Azt hiszem szakavatottként néhány félreértést el kell oszlatnom. Először is nem baj ha csak a petefészket vették ki! Továbbá a Pavlov Kutyája honlapon nem olvashatott senki olyat, hogy a petefészek benn maradhat! A petefészek kivétele megszünteti az ivarzást így a méh később nem gyulladhat be és nem is rákosodik el soha. Ezek a kórképek ugyanis csak nemi hormon jelenlétében alakulnak ki, ami a petefészek eltávolításakor megszűnik termelődni. Sajnos azt kell mondanom, hogy aki mást állít az nem ért hozzá. Javaslom az ilyen hírek terjesztőinek, hogy olvassák pl. Stephen J. Ettinger; Eduard Feldmann: Textbook of Veterinary Internal Medicine (7. kiadás) 2011-ben megjelent könyv vonatkozó részét, vagy végezzenek el egy szakállatorvosi képzést. A laikusok (ha nekem nem hisznek) nyugodtan érdeklődjenek dr. Thúróczi Juliannánál, aki a Szent István Egyetem Állatorvos Tudományi karán tanít és Magyarország legmagasabban képzett szaporodásbiológusa (www.univet.hu). Mellesleg ő is azt tanítja a szakállatorvosoknak, hogy rutinszerűen felesleges a méhet kivenni, ugyanis az később nem gyulladhat be. A méh kivétele egyébként akár 20%-ban is okozhat inkontinenciát, míg ha csak a petefészek kerül eltávolításra ennek esélye sokkal kisebb. Ennek mechanikai oka is van. Tehát semmiféle olyan nincs, hogy 10 éve nem lehet csupán a petefészket eltávolítani. Lekötni csupán, pedig nem csak 10 éve tilos, hanem mindig is az volt! A méh és a petefészek együttes eltávolítása 5 éves kor felett már megfontolandó, ennek oka összetett. Jó tanácsként annyi, hogy mielőtt bárki ivartalanítani viszi a kutyáját nézze meg azt is, hogy pl. sebészetből mennyire felkészült az orvos. Lehet, hogy az ivartalanítás rutin beavatkozásnak számít, de azért el lehet rontani. Pl. bennmarad egy darab petefészek. Az tényleg baj. Végül az első tüzelés előtti ivartalanítás bizonyítottan csökkenti a későbbi emlődaganat kialakulását. Mindezek tények és nem vélemények. Ezeket pedig nem csupán egy állatorvos állítja, hanem a világ és az ország, a témában vezető, legelismertebb állatorvos kutatói, akiktől e levél írója tanult. Sajnos az itt olvasott hozzászólások kevés kivétellel megalapozatlan, laikus vélemények, ami persze nem baj, de mi állatorvosok is hibásak vagyunk abban, hogy ezek a tévhitek elterjedhetnek, hisz ma Magyarországon abszolút szubjektíven kénytelen eldönteni a kutyatartó, hogy melyik állatorvoshoz forduljon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!