Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyaféltékenység ami már...

Kutyaféltékenység ami már terror, mit lehet tenni, hogy lehet megoldani?

Figyelt kérdés

Van egy 3 éves skótjuhászom. A bátyám elköltözött 2 éve, és vitte magával a vizsláját, így a skótjuhászom egyedül maradt az udvaron, de nem zavarta, megszokta hamar. Addig semmi gond nem volt. Most a bátyám visszaköltözött februárban, mert nem volt más lehetősége, és hozta magával a vizslát is. Na innen kezdődtek a gondok.

Hetekig a vizsla úgy megverte a skótjuhászom, hogy még éjszaka is készlétben kellett állnom, éberen aludnom, hogyha összeverekednek akkor szaladnom kell ki szétválasztani őket. Az én kutyám mindig barátságosan ment volna a vizslához oda de ő mindig csak nekiment. Néhány hét alatt végül nagy nehezen megszokta a vizsla hogy nincs egyedül. Az én kutyámnak semmi baja nem volt hogy van másik kutya is az udvaron, ő szívesen fogadta volna, de a vizsla nem tudta eltűrni hogy nem ő az úr a háznál.

A problémák lényegében: a vizsla kitúrta a kutyámat a saját óljából, és most az én kutyám azt a házat használja, amit a tesóm a vizslának vett mikor elköltözött. De néha abból az ólból is kitúrja a vizsla őt, tehát sokszor egyikbe se tud bemenni szegény.

Amikor a skótom simogatom, a vizsla mintha puskából lőtték volna ki úgy szalad oda és eltolja a kutyám, nagyon durván feldönti, ellöki a testével, tolakszik hogy őt és csak őt simogassam. Nem csak velem, a család többi tagjával is ezt csinálja. Előre leszögezem: egyenlő feleknek tekintjük a kutyákat, a vizsla nincs kirekesztve semmiből, sőt, még többet is van foglalkozva vele mert anyámék már csak őt simogatják vagy hasonló, mert annyira tolakszik a másik előtt.

Ha véletlenül tovább simogatom és foglalkozok a vizslával, akkor nemhogy megnyugodna, hanem azonnal elkezd morogni és támadni a skótjuhászomra, jelezve, hogy "én vagyok a kedvenc, engem simogatnak, én vagyok az úr, te meg takarodj" hiába szólok rá, kiabálok, semmire nem hallgat, csak ellenségeskedik.

Akkor a másik amitől falnak megyek, hogy DIREKT tépi a szőrét a skótjuhászomnak, őt mindennap fésülöm, mert kell, olyankor is odajön és 5ször kell leordítanom a fejét mire arrébb megy 1 métert hogy a saját kutyámat megfésüljem. Aztán ha végeztem rögtön elkezdi tépni a nyakát, a kutyámnak összevan állva a nyáltól a szőre, gusztustalanul néz ki, ezt is direkt csinálja a vizsla. Csak akkor csinálja amikor már nagyon utálja a skótomat. Amíg nem volt itt a vizsla, ha megfürdettem a skótom, másfél hónapig makulátlan volt a szőre. Most 1 hét alatt úgy összecsomósodik és összemocskolódik a vizsla miatt hogy sírnom kell tőle.

A vizsla nem szereti a labdajátékokat, de a skótom nagyon, és nagyon igényli a labdázást. Ilyenkor a vizsla beáll közénk és csak akkor hajlandó arrébb menni, ha már vagy 3szor nekiment a labda véletlenül, mert útban van, a másik meg játszana.


És ami betette a kaput de nagyon komolyan: a vizsla bekakált abba az ólba ahova kitoloncolta a skótjuhászom, hogy oda se mehessen be a kutyám!!!!! Abból is látszik hogy ez egy direkt cselekvés volt tőle, hogy a két kutya CSAK egy helyre végzi a dolgát az udvaron, és febuárban amikor a nagy havat oda lapátoltuk el, a vizsla negyed óráig nyüszített és járkált fel alá, mert kakálnia kellett, de a hótól nem tudott a szokott helyre csinálni, végül kikéreszkedett az utcára, mert ott megy neki. A saját ólját pedig soha nem tudná bepiszkítani, ez olyan mint hogy én se tudnék az ágyamba vizelni akkorse, ha már nagyon kéne. Ő meg odakakált a másik ólba. Anya azt mondta ez már a második eset volt csak ő nem szólt nekem róla.


Ez tegnap történt. Annyira dühös és mérges lettem hogy rá se bírok nézni a vizslára, undorom van tőle, hogy lehet ilyen szemét egy kutya?? A másik semmit nem ártott neki, SŐT, amikor látja hogy a vizslát simogatjuk, ő önként arréb megy és lefoglalja magát!


Kiemelném: a vizslával sokszor többet van foglalkozva mint a skótjuhásszal, szóval nincs szó arról hogy azért csinálja mindezt mert nem foglalkozunk vele.


Már én sem bírom ezt a terrort amit a skótjuhásszal csinál, mit tegyek??


2009. máj. 25. 09:26
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

nálunk is ez volt.

Ami bevállt:

kösd meg a vizslát, ameddig a másikkal foglalkozol.

Ha ugat, vagy vonyít, akkor fordulj el tőle. Ha még mindig csinálja, akkor ugass neki vissza:) eleinte hülyén fogod magad érezni, de egy idő után megszokod:)

amikor végeztél, engedd el. ha piszkálja a kutyád, szólj rá, de ne kiabálj vele, csak erőteljesebben szólj. Ha nem hallgat rád, fogd meg a nyakánál, és mutasd neki a láncot. ha nem hagyja abba, kösd meg újból.


Hetekig tart, de nekünk bevállt.

Tanítsd meg leülni, és távol maradni.

Amikor kimész, ne engedd, hogy rögtön összeugráljon.

Nyujtsd ki a kezed felé, és hangosan, erőteljesen mondd, hogy MARAD!

egy idő után megtanulja, és akkor is tudod használni, ha a másik kutyával foglalkozol.

2009. máj. 25. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Ez nagyon durva, ilyen fokú féltékenységről én még nem is hallottam! Írásodból látszik, hogy szereted a kutyát, és foglalkozol is vele, ápolod a testét és a lelkét is.

Az előttem szólóhoz még azt tudnám tanácsolni, hogy a szüleid ne simogassák többet a vizslát, mint a tiedet, mert ha ennyire okos és rafinált, pontosan tudja, hogy ő több simit kap tőlük. Ha erőszakos és bunkó, akkor egyszerűen senki ne figyeljen oda rá, nézzétek levegőnek (akár több hétig az adott szituációkban). Én pl. ezt ugrálásnál szoktam használni, és nagyon jól bevált, nyilván nálatok hosszabb folyamat lesz.

Mi a nemük? Ha a vizsla kan, akkor érdemes lenne ivartalanítani, azzal kicsit letörik a dominanciája (kb. 3 hónap a hormonürülési idő).

Meg olyan dolgokat kéne csinálni, amivel erősítitek, hogy ti vagytok a falkavezérek. Bármit kap, üljön le előtte, ha elmentek sétálni, a kapun az ember menjen előre, ne a kutya, az álla ne legyen simogatva (farkas falka dominancia), ha szépet, jót csinál, ne vigyétek túlzásba a dicséretet, ha puszit ad, látványosan el kell fogadni, de inkább fapofával, mint ungyi-bungyi de kedves reakcióval. Kutyás könyvben még olvashatsz ilyen apró dolgokról, amik talán az ember számára nem, de a kutya számára nagyon sokat jelentenek, hol is helyezkedik el a falkában.

Csoda, hogy a skótjuhászod ilyen hihetetlen türelmes és kedves, elképesztő...

A bátyád hogyan viszonyul a helyzethez?

2009. máj. 25. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Tényleg az kéne, hogy levegőnek nézni egy ideig, megkötni amíg a másik kutyával foglalkoztok, keményen lerendezni, amikor verekedést provokál, mert most úgy gondolja ő a világ közepe. Ez már több mint szimpla dominancia, ez ideggyengeség. Első ötletem az volt, hogy kéne mellé valami "meggyőző" külsejű, és erejű kutya aki "elintézi", mert a skót juhászod ezek szerint túl békés (pedig a dominancia-harc náluk is gyakran előfordul).
2009. máj. 25. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk is a megkötős módszer jött be. Plusz még fincsi falatokkal is jutalmaztuk a "gyengébbik láncszemet", ő ugyanis mindent megcsinált, a roti pedig csak terrorizálta. Akkoriban kapott új nevet is :o) (csak annyit mondogattuk, hogy terrorista Carlos, hogy rajtaragadt)
2009. máj. 25. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

első vagyok, a spektrumon megy egy jó műsor, sokat lehet belőle tanulni. A címe: A póráz két végén.

Én mindig ebből a műsorból veszem az ötleteket.

2009. máj. 25. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%
2009. máj. 25. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Hát a megkötés nagyon durván hangzik, de ha ennyien egyetértetek ezzel, akkor megpróbálom... soha nem voltak még megkötve, sétálni is úgy megyek velük hogy a póráz a kezemben van, nem rajtuk, mert hallgatnak rám ha visszahívom őket.

De akkor megpróbálom ezt a megkötés dolgot és itthon is szólok, hogy tudjanak róla, hogy nem kínzom a kutyát hanem nevelni próbálom, ha már a bátyámnak nem sikerült 7 éven át. A bátyám annó úgy intézte el a nevelést, hogy 25ezer forintért odaadta egy kutyanevelőnek 2 hétre, amivel azt érte el, hogy a kutyanevelőre hallgatott és figyelte minden rezdülését (utólag kiderült hogy azért, mert verve tanította) de miránk már nem.


Hogy a bátyám hogy áll hozzá ehhez a dologhoz? Sehogy. Nem foglalkozik vele, a kutyát én etetem, itatom, fürdetem, játszok vele, sétáltatom, tesómnak csak "papíron" a kutyája, foglalkozni nem szokott vele.


Amúgy lány mindkét kutya.


Most az előbb kivittem a sajátom sétálni, mert a párommal összefutottam, ilyenkor a vizslát nem szoktam vinni mert a párom nem szereti mert sajnálja a skótjuhászt amikor ő odamegy a páromhoz simiért, a vizsla átgázol rajta és szekálja, ezért nem szereti a vizslát a párom ezért ilyenkor nem szoktam vinni a vizslát, most is olyan hisztit csapott, 3 utcával arrébb jártam már még akkoris hallottam ahogy ordít. Az én kicsim meg olyan boldog volt hogy tud szaladgálni egy kicsit úgy hogy senki nem nyálazza meg harapdálja, tolja el. Hazajöttünk egyből nekiesett a vizsla, a fenekét hozzácsapta az enyém fejének, beszorítva a falhoz.


A póráz két végén-t én is szoktam nézni a spektrumon nagyon tanulságosnak találom!


Amúgy az ugrálásról annyit: a vizsla nagyon ugrál, és láttam egy oktatófilmet, hogyan kell leszoktatni róla a kutyát. Amikor két lábra ágaskodik, akkor rá kell lépni finoman az egyik lábára. Ne megpróbáltam de rájött mit akarok csinálni és azóta tudjátok mit csinál? Úgy ugrál, hogy nem 1helyben, hanem összevissza, cikkcakkban, hogy ne tudjak a lábára lépni.


Hát igen, az én kutyám borzasztóan jámbor, az a fajta kutya, akire rátudnék bízni egy csecsemőt kettesben a házban, szoktak hozzánk néha jönni kisgyerekes ismerősök, és a gyerek cibálhatja, húzhatja nyúzhatja, meg se nyekken a kutyám, nagyon bírja a strapát. Kiszoktunk járni a közeli térre, mert tele van gazdikkal és kutyákkal, amíg a kutyák játszanak, addig mi a gazdik beszélgetünk. Ott is mindenkivel kijön, ha valamelyik kutya rámorog vagy ellenségeskedik, inkább odébbmegy, akkoris ha mondjuk egy yorki ugat rá, pedig az mennyivel kisebb... Erre a térre pl a vizslát nem lehet kivinni, múltkor megpróbáltam, amíg az enyém játszott a többivel, a vizsla majdnem nekiment az egyiknek, még jó hogy készlétben álltam, na azóta oda se tudom kivinni.

2009. máj. 25. 11:08
 8/17 anonim ***** válasza:
100%
Ha ugrál, akkor hajolj egy kicsit előre, hogy ne tudjon rádugorni, nekem bevált.
2009. máj. 25. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Mint azt már előttem említették, ez falkasorrend probléma.De szerintem ez a megkötés dolog jó nagy butaság. Egy "agresszív" kutyát a szeme előtt hergelni?! Várd meg míg elengeded, vagy a skótot tépi meg vagy téged.

Egyszerűen apró szabályokat kell betartani. Legfontosabb az etetés. Leteszed elé a kaját és ha nem kezdi el enni azonnal vagy éppen csak bele üti az orrát, akkor elveszed előle. Legközelebb a következő etetésnél kapja meg újra. Ugyanis a falkában csak a falkavezér döntheti el, hogy mikor és mennyit eszik.

A játékot és a foglalkozást csak te (ti) kezdeményezhettek. Olyan nincsen, hogy oda jön a kutya és nincs más választás vele kell foglalkozni. Ha erőszakoskodik elküldöd magadtól. Amint ez sikerült, már hívhatod is oda magadhoz, de akkor már te hívtad. Ez egy egész más szituáció.

Szintén hasznosak, amit már említettek előttem, hogy az ajtón/kapun te lépsz ki előbb és csak a te engedélyeddel jöhet ki a kutya.

De a legfontosabb az etetés, ha azt sikerül betartani, akkor megoldódik a probléma.

2009. máj. 25. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem sem valami jó ötlet megkötni, mert csak rosszabb lesz a helyzet, főleg, hogy még életében nem volt megkötve!
2009. máj. 25. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!