Ez is lehet szeparációs stressz?
Két kutyám van, és nemrég vissza kellett mennem dolgozni. Feltűnt, hogy mikor hazaérek, az egyik kutyám mindkét könyöke vérzik. Teljesen olyan mintha a hátsó lábaival vakarná ki. Azért írom így, mert én még soha nem láttam így vakarózni. Voltunk állatorvosnál, volt bőrkaparék, allergia vizsgálat, bűzmirigy, tehát mindent megnézettem mit lehet, és mindent rendben találtak.
Ez is lehet a szeparációs szorongásnak egyfajta megnyilvánulása? Nem hangoskodik, nem szedi szét a házat, önmagában tesz kárt. Ha itthon vagyok, akkor minden rendben, tehát igazából csak tippelni tudok, hogy vakarással okozza magának a sérülést, valamint az állatorvos is erre gyanakszik. Mit tegyek?
Igen. Nem mindig ugyanazok a körülmények. Kényszercselekvés, ennyi a lényeg. Az én kutyám addig nyalogatta anno a talpát, amíg ki nem sebesedett neki.
A szeparációs szorongás amilyen komoly probléma, olyan egyszerű a megoldás.
Én első körben azt javaslom, hogy olvasd el Jan Fennel, kutyapszichológia című könyvét. Azért ajánlom, mert minden, amit ír, fontos, és itt nincs elég hely, időm sincs, hogy mindent leírjak. Libri-be meg lehet venni a könyvet, de online is el tudod olvasni.
Szóval az első dolgod az lenne, hogy a könyv, (Jan Fennel módszerei) alapján átvedd a falkavezérséget. Ha ez megvan, jöhet a szeparációs szorongás megoldása, a könyv erről is ír.
Röviden a lényeg: tedd stressz mentessé azt a helyzetet, mikor elhagyod a lakást. Például azzal, hogy megszakítod a szertartásos dolgokat. Mondjuk mikor már a bejárati ajtónál vagy, és látod a testbeszédén, hogy ideges, stresszes, feszült a kutya, szépen visszavonulsz. Hogy ne társítsa már az öltözködéssel is a stresszt...stb. Ezt addig ismételgeted anélkül, hogy őt figyelnéd feltűően(!), amíg meg nem nyugszik, aztán indulás. Pár perc múlva menj vissza a lakásba, hogy lássa, nincs semmi bajod. Ezt is ismételgetni kell, az időt, amit lakáson kívül töltesz meg folyamatosan növelni. Fontos, hogy mikor visszamész a lakásba ne beszélj a kutyához, ne nézz a szemébe és ne érj hozzá. Ha felugrál rád, óvatosan (nem erőszakosan és idegesen), de határozottan lökd el magadtól és fordíts neki hátat. Ebbe a "nincs kommunikáció a találkozásnál" dologba a Jan Fennel módszer nagy segítségedre lesz, ezért is javaslom, hogy mindenképpen olvasd el a könyvet.
A másik dolog, hogy kell lennie valaminek, ami lefoglalja a kutyát, amíg nem vagy otthon. Ez valami olyasmi legyen, amit szeret a kutya, tehát biztos, hogy tényleg lefoglalja magát vele. Ha szereti a préselt marhabőr csontot, akkor az kell neki, persze az adagolás módja, és az, ahogyan odaadod a kutyának nem mindegy, ezt majd a könyvben olvasni fogod.
Az utolsó pedig a megérkezésed (hazaérkezésed) módja. Ilyenkor a Jan Fennel féle 5 perces üdvözlést mindenképpen be kell tartani.
A kutya egyébként attól ideges (és ezért is javaslom a könyvet), mert ő a falkavezér. A szeparációs szorongás kivétel nélkül olyan kutyákra jellemző, akik falkavezérnek képzelik magukat. Persze ez egy kicsit összetettebb, nem magától hiszi azt, amit, te (a gazdi) üzensz neki kétértelmű jeleket. De majd ezt is olvasni fogod a könyvben. A természetes kutyafalkában a falkavezér vigyáz a többi falkatagra, ő a felelős a többiekért. Így, mikor te elmész és ő nem tudja, hol vagy, mit csinálsz, aggódik (mint mama a kölykeiért), nagyon stresszes állapotba kerül, ilyenkor a stressz levezetése valamiféle kényszeres cselekvésben nyilvánul meg. És a helyzetén az sem segít, ha például idegesen érkezel haza, és ezt egyértelműen le tudja olvasni a testbeszédedről, a mozgásod tempójából, a hangsúlyodból...stb.
Megkerestem neked, hogy azonnal el is kezdhesd olvasni:
*****
Mozilla Firefox-al joban működik, gyorsabban.
* Automatikusan eltávolított tartalom.
Köszönöm, a könyvön már túl vagyok, plusz nincs semmiféle szertartás sem akkor ha elmegyek, sem ha hazajövök. Mikor kilépek az ajtón is teljesen nyugodtan viselkedik. Ráadásul ugye ketten vannak, a másik is teljesen nyugodt.
A kutya teljesen kézbentartható vizsgáztunk is, tehát nincs semmi ami arra utalna, hogy nem én vagyok a falkavezér talán ezen kívül.
Ezért vagyok tanácstalan, mert minden létező szabályt betartok, és betartatok vele, úgyhogy nem tudom mit csinálok rosszul.
Hm. Akkor van egy ötletem. Számítógéped és internetkapcsolatod ugye van. Na most, szerintem azt kellene csinálnod, ha van természetesen lehetőséged rá, (és ha van webkamerád), hogy a sz.géphez csatlakoztatott webkamerán keresztül kellene kukkolni a kutyát, hogy mit csinál.
Mondjuk msn-en egy partnereddel (aki lehetőleg közel lakik hozzád), videohívást indítani és átmenni hozzá figyelni, mit csinál a kutyus. És lehetőleg egy olyan szögben beállítani a kamerát, egy olyan pontra, helyre, ahol rendszeresen ott a kutya, mikor hazaérsz. Megfigyelni őt.
Nekem olyan alternatívák jutottak eszembe, hogy olyan helyre fekszik, ahol felsérti a mellső lábait, ilyesmi. Nem tudom.
Mert így ugye valószínűbb, hogy nem szeparációs szorongás, hanem csak egyszerűen mivel nem vagy otthon, rosszalkodik. Tehát nem ideges vagy feszült, halál nyugodtan rosszalkodik. Mondjuk felrakja a mellső lábait a konyhapultra és szaglászik, vagy a mosogatónál a csappal bíbelődik... nem tudom, de sokáig ácsorog úgy, hogy a mellső lábaival "kapaszkodik", kitámasztja magát, akkor lehetséges, hogy valami kidörzsölte a lábát, ami persze aztán viszket neki seb lévén, amit ugye aztán vakarászik...
Ezer lehetőség van, meg kellene lesni a kutyust. Ez a legésszerűbb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!