Mit csináljak, hogy a kiskutyám hagyjon minket nyugodtan enni?
Nem a házi kosztal van a gond.Az én kutyáim is azon éltek egész életükben,és 16-18 éves kort is megélték.
A gond a neveletlensége miatt van.Egyszerűen nincs megnevelve a kutya rendesen.Olyanok mint az 5 éves gyerekek.Ha nyűszít,ugat,ugrándozik tudja,hogy csak idő kérdése és máris kap kaját.
Erről kell leszoktatni.Először érjétek el azt,hogy az étkező asztalt hol ti esztek egy bizonyos határon belül nem mehet oda.Türelmi játék,de ha végig csináljátok sikerülni fog.
1.Minden étkezésnél legyen egy szőnyeg kirakva az asztaltól pár méterre.Oda tegyél a kutyának ennivalót.Ha a szőnyegtől közelebb jön,mindig vissza kell tenni,és közben mondani,hogy "helyedre".Amikor megebédeltetek,egyen nálad jutalom falatka.Ha az étkezést úgy hagytátok abba hogy a kutya a szőnyegen volt vagy nem volt az asztal közelében,akkor meg kell dicsérni a jutalom falatkával.
Ha ez már megy,hogy a szőnyegen túl nem megy az asztalhoz jöhet a következő lépés.Rávenni,hogy csendben legyen..és így tovább.
Láttad már hogyan védi az ételét egy farkas, vagy egy oroszlán? Na kb. ugyanúgy kell csinálnod. Merev tekintet, mozdulatlanság, morgás, fenyegetés, ha ennek ellenére közel mer lépni, akkor hirtelen felémozdulás nagy csattanós hanggal.
Ha jól csinálod, harmadszori figyelmeztetés után legkésőbb félrevonul, és elfekszik. Ha nem teszi ezt harmadszorra, akkor legyél szigorúbb. Védd be a kajádat, mert ha egy kölyökkel most itt tartasz, hogy ezt nem tudod megoldani, hamar odajuttok, hogy ő védi be az ő kajáját előled.
Igenis fel kell állni, és dühösen elzavarni, ez tekintély kérdés, nem jutalomfalatos tanítós módszerrel kell megoldani, hanem tekintélyből.
A helyes sorrend:
1.) Séta
2.) Te és a családod ebédeltek/vacsoráztok/reggeliztek
3.) A kutya enni kap
Ez alól NINCS kivétel.
A sétával fáraszd le, a kutyák alapvetően vándorló lények, így kellenek nekik a nagy, fizikailag ÉS szellemileg is kihívást jelentő séták. Jó lehet például, ha elsétáltok egy közeli kutyafuttatóig (vagy dunapartig, tehát valahová, ahol el lehet kicsit engedni), ott egy kicsit tanítod (a tanításnak mindig sikerrel legyen vége. Egy idő után már látni fogod a kutyán, hogy épp akkor mennyi ideig tud figyelni, ilyenkor ha azt látod, hogy mondjuk két percig tud figyelni, akkor másfél perc után nagy dicséret az utolsó helyes gyakorlatért, aztán mehet a játék, labdázás vagy bármi.), aztán játék (labda, kötélhúzás, akármi), majd hazasétáltok, póráz le, küldd a helyére, üljetek le enni és ha másfél-két méternél (vagy bármilyen, általad megválasztott távolságnál) közelebb jön, akkor felállsz, a lehető legkevesebb érintéssel és anélkül, hogy a kutya szemébe néznél, visszatolod a "határra". Ha esetleg van rá lehetőséged, jelezheted valahogy (egy kőre leragasztott szigszalag csíkkal, vagy szőnyeggel), hogy pontosan hol ez a határ, de ez is neked segít a legtöbbet. A lényeg az, hogy mindig ugyanolyan távolságra told vissza. Lehet, hogy az első pár étkezésnél legalább ezerszer fel kell állnod, de nyugi, menni fog, csak kitartás, kitartás, kitartás.
Amikor végeztetek az étkezéssel, kaját raksz az ő táljába is, odamész a tállal a kutya étkezéseinek helyéhez, és amikor megnyugodott és leült, leteszed elé a kaját, kiadod a parancsot (pl "Tiéd!") és amikor a kutya ezt a szót meghallja, ehet (egy másodperccel sem előbb, CSAK amikor te azt mondod neki)
Remélem, segítettem, és persze sok szerencsét és erőt kívánok a kutyushoz :)
Utolsó vagyok.
A séta-tanítás-játék kombó azért kell előtte, mert a kutya is lenyugszik, könnyebben hódol be, hiszen fáradt.
Akkor elzárás. Ha elkezd kunyerálni, zárjátok be a szomszéd szobába. Sajnos az ugatását is ki kell bírni egy ideig, mert ha engedtek neki, csak rosszabb lesz, ezt borítékolom. Magyarázzátok el a szomszédoknak, hogy nevelés alatt van a kutya, pont azért, hogy befejezze az ugatást, de ehhez egy kicsit ki kell bírni.
Akármi olyat tesz, ami nektek nem tetszik, meg kell büntetni érte. Bepisilés-kakilás még elnézhető neki, ha amúgy nem szobatiszta, az izgalomtól általban megindul a bélműködésük, ezért történhetnek balesetek. De azt is figyelmen kívül kell hagyni, összetakarítod és nem foglalkozol a kutyával, nem nézel rá, nem szidod, nem simogatod, nem csinálsz vele semmit. Másképp nemigen lehet megértetni vele, hogy ne szóljon bele olyan dolgokba, amikhez semmi köze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!