Miért habzik a szája?
az epilepszia lehet örökletes és lehet oka ismeretlen is. Felesleges felkeresni a tenyésztőt(főleg ha hobbiállatnak tartjátok) Tehát nem kell feltétlenül az okokat keresni mert gyakran az orvosok se tudják hogy vajon mitől alakulhat ki.
Az epilepsziának több típusa ismert, sokan csak 1 fajtát ismernek de rengeteg epilepszia van eltérő tünetekkel.
Kutyáknál lehet pld a végtagok rángása, habzás, össze-vissza járkál, nehezen bír felállni, nem figyel ha szóltok neki stb. De nem muszáj minden tünetnek stimmelni, mert ahogy mondtam több fajtája van: lehet hogy csak nem figyel ha szóltok neki(erőssen bambul a szemével néz egy pontot és ennyi) de lehetnek összetettebb tünetei is.
Viszont a rosszullét után(roham után) ugyanúgy viselkedik mint azelőtt esetleg kicsit fáradt lesz bágyadt alszik egyett.
De ennyi.
Ez idegrendszeri megbetegedés. Úgy képzeld el hogy vannnak az idegsejtek aminek megvan a normális működése, ez a kutyusodnál IDEIGLENESSEN eltért a normális működéstől, és egészen addig tartott a roham amíg az idegsejtek vissza nem tértek a normális állapotba. Maga a roham(nyálazás stb) 2-3-4 percig tart, ez az az idő amíg az idegsejtek visszaálnak a normális működésbe,ha az idegsejtek visszaálnak a normális működésbe a roham abbamarad, utána fáradt lesz kimerült
A kutyád természettessen nem lesz korlátozva semmiben ugyanolyan kutya mint a többi bármit csinálhatsz vele(esetleg az úszást hanyagolt ha szoktatok), gyógyszeressen szokták kezelni, de 1 roham után nem kezdik el, lehet hogy csak alkalmi rohamról van szó, és többet nem lesz, viszont ha többször előfordult akkor kap gyógyszert. Ezek olyan gyógyszerek lesznek amik az epilepsziás rohamot meggátolják, ha valóban epilepsziáról van szó, bár gyanítom h arról.
Remélem ez miatt nem mondassz le a kutyáról, teljessen egézséges legroszabb esetben is gyógyszert kell szedni és ennyi
Az epilepsziával tényleg az a legnagyobb probléma, hogy váratlanul előjöhet olyan párosításoknál is, amiknél látszólag semmi hiba! Ez nem feltétlenül a tenyésztő hibája, hiszen az epilepszia recesszíven öröklődhet, tehát két, látszólag teljesen egészséges kutya is hordozhatja magában a hibás gént, ami előjöhetett ennél a párosításnál! Lehet, hogy a nagyszülőre üt vissza, ahogy írta valaki.
Ha bebizonyosodik a baj, akkor tegyél meg annyit kérlek, hogy szólsz róla a tenyésztőnek! Nem a szemrehányás miatt, hanem azért, utána tudjanak nézni, és kizárhassák ezt a betegséget a fajtából! Mert tegyük fel, a két szülő aktív munkakutya, és minden tekintetben kiváló, de a kölykeik között több epilepsziás is lehet, mert olyan szerencsétlenül találkoznak össze a génjeik! De ha nem tud róla, minden gyanakvás nélkül lehozhat újabb almokat ettől a kutyától, újabb és újabb törzskönyves, tenyészthető, de epilepsziás border collie-val rontva az állományt... Ja, és ilyen esetben fel szokták hívni az alomtestvéreit megvásárlókat is, hogy fennállhat ez a probléma sajnos, figyeljenek oda!
Reméljük a legjobbakat, hogy a habzó száj nem epilepszia volt! Mellesleg mérgezésnél is elő szokott még fordulni, mérgező növény, pl. leander, tiszafa nincs az udvaron? Lehet, hogy csak megcsócsált egy ilyen ágat... Majd írd meg, kérlek, mit állapított meg az állatorvos! Jobbulást a kutyusnak!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!