Mikor kell számítanom rá, hogy kezdem elveszteni a falkavezéri szerepemet, mik az első jelek?
Ez egy apró lépésekből álló folyamat. Te a nem megfelelő viselkedéseddel önként adod át neki a vezető poziciót. Az meg már a kutya személyiségén múlik, hogy ő ezt mennyire gyorsan fogadja el. Van amelyik eleve domináns egyed, neki nem kell kétszer mondani, van olyan, amelyik kifejezetten követő lenne, de ha rákényszeríted, akkor előbb-utóbb kénytelen lesz beletörődni, hogy neki kell vezetnie:
- Amikor póráz nélkül sétáltok, és hiába hívod, rád sem bagózik, majd te megteszed felé az első lépést, hogy megfogd...
- Amikor addig nyaggat a játékaival téged, hogy megfogod az a nyamvadt labdát és eldobod neki, csak hagyjon már békén...
- Amikor könyörögsz neki, hogy ugyan csináljon már meg valamit, majd feladod és megmagyarázod, hogy "most azért nincs kedve, mert..."
- Amikor olyan szépen néz a boci szemeivel, hogy muszáj neki adni egy falatot az asztalról...
- Amikor elkezded tiszteletben tartani az ennivalóját, met "nem szereti, ha evés közben zavarják"...
- Amikor nem te állítassz fel szabályokat vele szemben, hanem ő állít fel szabályokat veled szemben...
Naphosszat lehetne sorolni ezeket, de az összeset három pontban össze lehet foglalni, a domináns egyed három kiváltságával:
1. „Privát terület határa.”
2. „Ez az én dolgom!”
3. „Közös akció indítása/irányítása/befejezése.”
Itt "a felborult viszony" című bekezdés a lényeg.
Mik az első jelek?
Talán hogy kételkedni kezdesz magadban? :)
Gyakran sétáltasd, menj elöl, küldd ide, küldd oda, csináltasd vele az alapengedelmességi gyakorlatokat, kaját csak akkor kapjon, ha nyugodtan tudja fogadni.
Így nagy baj nem lehet.
Ő a második kutyusom, de ő az első akivel konkrétan falkavezérként kutyaként szeretnék foglalkozni is. Persze, hogy így vannak aggodalmaim, és kételyeim, de határozott vagyok, nem fogom magam hagyni.
Az első kutyámat 6 évesen kaptam, azt sem tudtam mi az hogy falkavezér, természetesen a kutya egyáltalán nem tekintett annak. Itt viszont már felnőttként kaptam a kutyát, az én egyedüli felelősségem, hogy mi lesz belőle, nem akarom elszúrni. :)
Kedves 2. válaszoló! nekem kicsit furcsák ezek a jelek, amik szerinted arra utalnak, hogy a kutya az ember fejére nő.
Az, ha játékra hív, szerintem nem a dominancia, engedetlenség jele. Sztem természetes, ha a saját kutyám játszani akar velem, ez egy pozitív tulajdonság. A kutya nincs tisztában azzal, hogy nekünk mikor alkalmas az idő és a hely a játszadozásra.
A kunyizó, bociszemes kéregetés is teljesen egyértelmű, a kutyáim még a cigarettát és a kávét is kilesték a kezemből, mert a kutyáknak minden kell, ami a gazdié...
A kutya kajáját mindig tiszteletben kell tartani, farkas ősei is elrejtik egymás elől a zsákmányukat. A legelső amit egy kisgyereknek elmondunk a kutyákról, az éppen az, hogy evés és alvás közben nem szabad megzavarni a kutyát. Teljesen természetes, ha egy hím kutya evés közben morog, ha mások is jelen vannak. Ugyanakkor, ha a gazdi el akarja előle venni az ételt, neki engednie kell.
A többiben egyetértek. De a fentiekkel nem igazán, de javítsatok ki ha hiányosak az ismeretek
Igen, hiányosak az ismereteid, de nem baj. Az utóbbi években történt egy kis előrelépés a kutya ösztönlényének megismerése terén. Amúgy én nem jeleket írtam a második hozzászólásban, hanem vislekedés mintákat. És ez nem azt jelenti, hogy ha így történik, akkor elvesztetted a vezető szerepedet, hanem azt, hogy pozició pontot vesztettél. Sok kicsi sokra megy alapon idővel fordul a kocka. És ugyan így lehet pozició pontokat szerezni is.
"Sztem természetes, ha a saját kutyám játszani akar velem"
Mondta valaki, hogy nem természetes? Persze, hogy természetes. De az is természetes, hogy a domináns egyed ezt figyelmen kívül hagyja. Majd ha ő játszani akar, akkor odamegy a másikhoz és ő hívja játszani! Láttál már sok egyedből álló kutyafalkát sétálni póráz nélkül szabadon, esetleg úgy, hogy kölykök is vannak köztük? Érdemes megfigyelni a kutyák kommunikációját, jól látszik a rangsor. A dominánsabb kutyák nemcsak hogy figyelmen kívül hagyják a kicsiket vagy a rangsorban hátrébb levőket, de sokszor rájuk is mordulnak és elzavarják őket, ha azok közelítenek. Aztán ha olyan kedvük van, akkor ők odamennek és játékra hívják a másikat. (3-as pont, közös akció)
"kutya kajáját mindig tiszteletben kell tartani"
Tisztázzuk: A kutyának NINCS kajája! A gazdinak van kajája, amit esetleg kegyeskedik MEGHAGYni a kutyának. Ha már a farkasokra hivatkozol, nézd meg egy természetfilmben, hogy miként zajlik a kajálás! Falkában vadásznak, de a zsákmány nem közös, hanem az alfa pár tulajdona. Ha azok jól laktak, akkor jön az összes többi, amíg az alfa eszik, a többi csak tisztes távolból szemléli. Ha az omegának nem jut, akkor ő éhen maradt. Ideális esetben a kutya az omega az emberi családban.
"alvás közben nem szabad megzavarni a kutyát"
Ez így ebben a formában nem igaz. A mondat helyesen így szól: "Alvás közben nem szabad megzavarni a vezért!" És ezt a kutya tiszteletben is tartja, ha rendben van a rangsor. Hiába ébred ő fel hajnali 5-kor, addig nem jön oda az ágyamhoz megzavarni az alvásban, amíg én fel nem ébredek. (1-es pont)
"Teljesen természetes, ha egy hím kutya evés közben morog, ha mások is jelen vannak."
Valóban természetes, de ennek semmi köze a kutya ivarához (amúgy kan). Ez a kommunikácó azt jelenti, hogy "Ez az enyém!" (2-es pont) A domináns egyed kiváltsága, hogy kisajátítsa az ételt. Amikor valakire a saját kutyája morog evés közben, akkor ott már nagyon nagy problémák vannak!
Ja, és hozzátenném, hogy a családban lévő kutyától a gyereknek is el kell tudnia venni a kajáját.
Idegen kutyával meg amúgy sem barátkozunk, és ezt viszont a gyereknek kell tudnia. (meg nem futkározunk, és nem visítozunk, és nem kapdosunk felé és nem a fejét simogatjuk...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!