Magyar agár kennelek?
Szia!
Először is döntsd el, hogy mire kell a magyar agár és melyik típust akarod.
1. Ha kiállításosdit akarsz játszani, akkor MEOE küllemagarat kell venned. Ezekkel lehet nyerni. Több fajta van már beléjük keverve (német dog, doberman). Ezek viszonylag robusztus, néha a 80cm marmagasságot is megközelítő, erősen dogszerű magyar agarak. Futásban nem a leggyorsabbak és vadászatra sem alkalmasak.
2. MEOE versenyagár. Erősen anglikán (angol agár) beütésesek, mert a gyorsaság növelése miatt suttyomban nem egy tenyésztő bele keverte már a fajtába. Gyorsak, szépek, erősen hajaznak az angol agárra, néha meg sem lehet különböztetni őket egymástól. Lehet velük pálya- és coursing versenyekre járni. A vadászatban nem a legjobbak, de nem is olyan rosszak.
3. MATOE (államilag elismert törzskönyvet ad) vadászagarak. A régi, 1904-es standardot használják. Ők állnak a legközelebb az ősi magyar vérhez, bár itt is vannak vonalak amikben angol agár vér van, de ezek a legtisztább magyar agarak. Kifejezetten vadászatra vannak szelektálva, vadászvizsgát tesznek és utána tenyészthetőek. Ha igazi magyar agarat akarsz, akkor közülük válassz.
4. OAE (országos agarász egyesület) agarai. Szintén vadászagarak, gyakorlatilag a MATOE agarakkal egyenértékűek munka és küllem szempontjából. Egy hibádzik, nincs törzskönyv.
Totál újfajta kategóriákat tanulhattunk meg egy bugyuta válaszból.
Magyar agár az, akinek a törzskönyvében szerepel, hogy ő magyar agár.
Nincsenek alfajai.
Bárhonnan veszel, remek választás színtől függetlenül.
Akiket a neten találsz (van honlapjuk), megkeresed, érdeklődsz, megnézed. Vigyázz az olyan helyekkel, ahol mocsokban sovány kutyák vannak, ilyet is látunk sajnos.
Azt nem tudod előre, hogy a szülőktől milyen színű kölykök lesznek, annyira heterogén az állomány, hogy bármilyen szín kijöhet a kiskutyákban. Az biztos, hogy ha Dévaj kutyát veszel akkor fehér alapon sárga foltos lesz, náluk nem lehet más. A többi kennelben lehet sárga is, körül kell nézni.
Én a Kucorgó-Dombi kennelből vettem ezelőtt 7 évvel. Csodás kutyát kaptam, imádom, ma is jó kapcsolatban vagyunk a tenyésztőkkel.
Egy ismerősöm most vett Dombóváron is kislányt (a kennelnév szégyenszemre most így éjjel nem jut eszembe), egy tündér aranyos kiskutya ő is.
Az Olajosréti kennelben szoktak sárga és fakó kutyusok születni, náluk is lehet érdeklődni.
Bárhonnan veszel, mindenképpen jó választás.
Akiteki: nem bugyuta válasz volt, hanem a valóság. Gondolom MEOE-s vagy (illetve a felsorolt kennelek MEOE-s kennelek). Nemhiába van egy másik szervezet a MEOE-n kívül, ugyanis más cél lebeg a két szervezet szeme előtt. A MEOE-s kennelek küllemre és/vagy versenyre tenyésztenek.
A MATOE-s kennelek vadászatra szelektálnak és csak vadász munkavizsgával tenyészthetőek tovább. Magyar agár mind a kettő, de mégis különbség van közöttük, mint ahogy a munkavonalas és a küllemes németjuhászok között.Más standardot is használ a két szervezet, míg a MEOE a 240-s számú FCI standardot veszi figyelembe, a MATOE az 1904-es legrégebbi ismert standardot.
Tipikus szaporítóválasz.
Nem is kell írni és nem kell szidni senkit, mindig akad, aki megteszi.
Azért mert az egyiknek nem tetszik valami, az nem biztos, hogy totálisan sz...r, ahogy állítja.
Egy családi kutyának nem kell vadászni, egyébként is tilos. Nem orvvadászatra keres kutyát a kérdező, hanem társnak.
1. se nem tenyésztek, se nem szaporítok kutyát. Soha nem születtek még nálam kiskutyák.
2. nem mondtam, hogy szar, csupán felvilágosítottam a kérdezőt, hogy milyen magyar agár vonalak vannak. Verseny (MEOE), küllem (MEOE) és vadász (MATOE), de még említhettem volna az OAE (Országos Agarász Egyesület) kutyáit is, akik ugyan törzskönyvet még nem tudnak kiadni, de szintén az ősi típusú vadászatra szelektált agarat tartják.
3. semmi bajom a MEOE-s agarakkal, aki olyat akar olyat tart. Szép, izgalmas és jó dolog a versenyzés, én is örömmel nézem a futásokat, azonban az én véleményem szerint az ősi vér fenntartása fontosabb. Sajnos a versenyre tenyésztett magyar agarakban sok az angol agár vér.
4. A küllemagarakat viszont nem szeretem, de ezt nem csak agárban, semmilyen kutyában. Az csak egy show, meglehet nézni, hova fajultak a csak küllemre tenyésztett kutyák. Csak állíts egymás mellé egy küllemes 80cm marmagasság körüli dogos fejű TK-s magyar agarat és egy ecsedi vagy bácskai vadászagarat. Még laikusnak is szembetűnő a különbség.
5. a vadászat jelenleg tilos, azonban vadászvizsgákat lehet tenni, olyankor legális a vadászat. Illetve vadásztársaságok ideiglenesen (róka túlszaporodás esetén) adnak engedélyt arra, hogy agárral szedjék össze őket.
Kóbor kutyákat, amik pusztítják a vadállományt is szednek össze agarakkal.
6. attól még hogy nem akar vele vadászni, lehet jobban fog neki tetszeni a MATOE tenyésztők általi magyar agár.
És ezzel sikerült elriasztani valakit attól, hogy magyar agara legyen.
Kedves Kérdező! Ne add fel, minden fajtában vannak ilyen okosok. Bármelyik kennelt hívod, segítőkészek és kedvesek lesznek. Remélem majd találkozunk az agaraddal.
Ne szaporítózzá má Gyöngyi. Szerinted ki szaporít magyar agarat az országban azért, hogy 15-20 ezerért adja a kölyköket?
Teljesen korrekt választ húztál le.
Fogadd már el, hogy nem mindenkinek azért kell kutya, mert szép és nem mindenki vadászgyűlölő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!