Most komolyan egy tenyésztőnek CSAK kiadásai vannak, és SEMMI haszna?
Mert mondják, hogy rendes lelkiismeretes tenyésztőnek NINCs haszna, hiába adja a kölyköt 100-150 ezerért, akkor is többet költ a kiskutyák etetésére, meg a szülők dolgaira, mint hogy legyen abból az egy kölyökből akár 10-15 ezer forint haszna is.
És, hogy CSAK elhivatásból tenyésztenek.
Akkor miért csinálják? Még ha nem lehet megélni belőle, akkor minek?
Vagy azért van némi pénzhaszon a tenyésztésen?
a kutya nem haszonállat. a tenyésztését nem haszonszerzésből, megélhetésből végzik az elhivatott tenyésztők, hanem hobbiból, ez a szenvedélyük.
a kutya társállat, a klisével élve legjobb barátunk, a sorsa összefonódott az emberével, gyakorlatilag könnyebben beilleszkedik az emberi társadalomba, mint az emberhez genetikailag sokkal közelebb álló főemlősök...
a kutyák a társaink, családtagok.
a tenyésztők azon munkálkodnak, hogy a fajták genetikai állományát a lehető legjobb minőségben tartsák fenn, konkrét elképzeléseik vannak arról, hogy merre haladnak a saját állományukban, már több generációra előre vannak alomterveik, és emellett felelősséggel viseltetnek az általuk tenyésztett kölykök iránt.
a tenyésztő nem eladásra tenyészt, hanem saját magának! azért vannak eladó kölykei, mert a saját magának tenyésztett, megtartott kiskutyának születtek testvérei is, ezeket pedig jó otthonban szeretné tudni. ha mellette az eladott kölyök egy másik tenyésztő koncepciójába beleillik, és az továbblép vele, az pedig egy plusz dicsőség.
nem lehet megmagyarázni a miértjét, ez mélyen, az ember lelkében gyökerezik, ugyanúgy leírhatatlan, mint az, hogy miért szeretjük a csokoládét, vagy milyen az, ha szerelmesek vagyunk. egy elhivatottság, az életük/életünk meghatározó része.
megélni pedig megélnek úgy, ahogy a többi "halandó": dolgoznak.
A tenyésztőt a szaporítól egy dolog különbözteti meg, a cél. A szaporító több kutyát csinál, a tenyésztő a saját elképzelései szerint jobbat. Akinek nem a fajta jobbítása a célja, az hiába törzskönyvez, hiába szűret, nem tenyésztő a szememben. Innentől meg teljesen logikus, hogy ezen nem lehet pénzt keresni. Mert ha mondjuk a céljainak a leginkább megfelelő, a szukájához leginkább illő kant argentínában találja meg, akkor oda fog elmenni fedeztetni, és máris meg se közelíti a kiskutyákból származó bevétel a fedezés költségét sem.
Itt van egy kis matek a befektetett összegekből, meg a bevételekből:
Magyarországon a tenyésztéshez nagyon kevés dolog kell.
Ki kell váltani a kennelnevet, ami magánszemélyeknek 40ezer forint, elviszed a kutyát tenyészszemlére, és ennyi.
Először nagy befektetés.
Pl mi 2 éve kezdtünk el tenyészteni pulikat.
Csináltunk nagy kennelt 13x7 méterest.
Majdnem a legerősebb és legdrágább drótból 1,5 m magassággal
Ezt le gyöngy kavicsoztuk.
Ez eddig 350.000 FT.
2 Kutya 100.000 Ft komoly tenyésztőtől.
Kiállításokra hordtuk őket ,mondjuk benzinnel meg mindennel együtt 50-60.000 Ft
3x3-as szülőházat építettünk .
300.000 Ft
Kajáltatás a 2 kutyának évente mondjuk 50-60.000 Ft minőségi táppal ez 2 évvel megszorozva 120.000 Ft.
Játékok,orvosi kezelések kb 40-50.000 Ft.
1 alom mondjuk születik 5 kutya abból 30.000 ft a chip+oltás+törzskönyv+1 orvosi kivizsgálás.
Fedeztető jegy 2000 Ft
alombejelentő 2000 FT
Kiskutyák kajáltatása 8-9 hetes korukig fejenként legalább 5 000 FT.
Tehát 1 milió az almon kívül eddig a költésünk és mondjuk egy alomból visszajön 150-200.000 Ft ebből mondjuk 100.000-140.000 Ft a tiszta pénz.
tehát első néhány alomból nem lehet visszahozni,de később is csak nagyon nehezen éri meg....
Remélem segítettem.
Ez a párbeszéd egy másik hasonló kérdésnél nagyon tetszett, bemásolom:
"Egy kis matematika
...miért is nem lehet tenyésztésből megélni?
Szuka vételár: 100.000,- Ft-tól 2000 Euroig (500.000,- Ft.)De maradjunk csak a 100 ezres kategóriánál.
Szuka felnevelése 2 és fél éves koráig:
- Oltások, féreghajtás, kullancsriasztó, vitaminok 50.000,- Ft.
- Táp (kutya méretétől függő, vegyünk egy közepes termetű, 20 kg súlyú kutyát) 150.000,- Ft. (Ugye, hogy nem is a kutya vételára a sok?)
- Szűrővizsgálatok: 35.000,-
- Kiállítások, tenyészszemle: Na ez egy feneketlen pénznyelő, attól függ, hány kiállításra vittük el a kutyát, hányszor mentünk külföldre vele stb. Átlagosan kiállításonként 10-15 ezer forintot számolhatunk, ha csak itthon megyünk, de külföldre ennek sokszorosa az útiköltség miatt. Vegyünk mondjuk 15 kiállítást és tételezzük fel, hogy nem egy kutyát viszünk, így az útiköltség kevesebb. Így sem jön ki a buli 300.000,- Ft alatt.
- Fedeztetés előtti állatorvosi vizsgálatok: 20.000,-
- Fedeztetési díj: (általában 1 kölyök ára, pl. mint amennyiért a szukát vettük) 100.000,- Ft. - Külföldi fedezés vagy spermabehozatal esetén az utazási-szállítási költség: 100-300 ezer Ft, de lehet ennek többszöröse pl. egy tengerentúli kan esetén. Vegyünk egy kedvező esetet: 100.000,- Ft. Születik mondjuk 6 kölyök komplikációmentesen, tehát nem kell külön orvosra költeni.
- Szülés utáni orvosi vizsgálat: 5.000,- Ft.
- Kölykök oltásai, féreghajtása: (kölykönként 3 oltás, féreghajtás) 30.000,- Ft.
- Kölyöktáp: 40.000,- Ft.
- Törzskönyv, chip, állatorvosi vizsgálatok: (kölykönként 8000 Ft) 48.000,- Ft.
Ez összeadva: 878.000,- Ft.
Egy kutyát a tenyésztő megtart, 5-öt elad (500.000,- Ft bevétel), akkor a végeredmény 378.000,- Ft ráfizetés volt. És persze maradt két szép kutyánk.
Persze, nem egy almot tervezünk, bár egy normális tenyésztő 3-nál többször nem hoz le almot ugyanattól a szukától.
A kutya a hátralévő életében:
- megeszik még 12 év alatt: 720.000,- Ft értékű tápot
- állatorvos, oltások, féreghajtás, vitaminok, kullancsirtó: 150.000,- Ft.
- fedeztetési díj és a kiskutyákkal kapcsolatos kiadások - ha nem számoljuk az inflációt - később sem változnak.
Ezek együtt: 343.000,- Ft, amennyiben ismét 6-os alommal számolunk.
Természetesen ha a szukát érdemesnek tartotta a tenyésztő újra fedeztetni, megint csak megtart kiskutyát, marad 5 eladott kutya.
Tehát a fennmaradó 12 év és még két alomra ráköltünk 1.213.000,- Ft-ot. És eladunk 10 kiskutyát 1.000.000,- Ft-ért.
Így a későbbiekben már "csak" 213.000,- Ft-ot fizettünk rá.
Nem beszélek itt azokról az esetekről, ha a szukától nem kívánunk 3 almot lehozni (mert pl. telített a létszám és nem tudunk új kiskutyát bevállalni), vagy ha komplikációk merülnek fel a vemhességnél, szülésnél, többször kell utazni külföldre, mert első alkalommal nem sikerült a fedeztetés. Esetleg a kutya sok kiállításra jár külföldre is, vagy a fedezésért sokkal többet kérnek, mint itt számoltunk. És persze nem minden fajtánál van 6 kiskutya, egy kisebb testűnél nem ritkaság, hogy csak 1-2 kiskutya születik vagy marad életben. És természetesen nem adtuk hozzá a kutya tartási költségeihez a méltó búcsút. Nem mindenkinek van lehetősége a kertjében eltemetni elhunyt kutyáját.
Egy hamvasztás vagy kisállat-temetőben elhelyezés 60-100 ezer forint.
Természetesen ettől kisebb eltérések előfordulhatnak, ám a lényeg látható: ha a kutyánknak mindent megadunk, ha törekszünk a minőségre és a tisztességes állattartásra, az összegek nagyjából így alakulnak.
*****
Válasz:
Az „Egy kis matematika” írójának:
Miért kéne megélnie bárkinek is a tenyésztésből? Akinek kedvencként van egy-két kutyája és néha születnek kiskutyáik, azoknál általában nagyobb szeretetben és odafigyelésben van részük a kiskutyáknak is és a mama kutyának is! Több figyelem jut a család részéről az egyke kutyáknak, mint egy tenyészetben, ahol 10 – 80 kutya is van. Sokszor mocsokban, bűzben, mert ennyi kutyának már szaga is van! Irigységből írjátok csak, hogy a 20 ezer forintos kutyák betegek!
„Szuka vételár: 100.000,- Ft-tól 2000 Euroig (500.000,- Ft.)De maradjunk csak a 100 ezres kategóriánál.”
A szukát a gazdája saját magának veszi! Az miért is kéne majd a leendő kiskutyák gazdáinak beleszámolni a vételárba?!
„Szuka felnevelése 2 és fél éves koráig:
- Oltások, féreghajtás, kullancsriasztó, vitaminok 50.000,- Ft.”
A felnevelése és a tartási költsége is a gazdának a dolga és nem a tőle kiskutyát vásárlóké!
„- Táp (kutya méretétől függő, vegyünk egy közepes termetű, 20 kg súlyú kutyát) 150.000,- Ft. (Ugye, hogy nem is a kutya vételára a sok?)
- Szűrővizsgálatok: 35.000,- „
A saját gazdája azért eteti, mert szereti és mert Ő akarta azt a kutyát! Nehogy már a táp árát is felszámolja, amit az Ő kutyája evett meg!
„- Kiállítások, tenyészszemle: Na ez egy feneketlen pénznyelő, attól függ, hány kiállításra vittük el a kutyát, hányszor mentünk külföldre vele stb. Átlagosan kiállításonként 10-15 ezer forintot számolhatunk, ha csak itthon megyünk, de külföldre ennek sokszorosa az útiköltség miatt. Vegyünk mondjuk 15 kiállítást és tételezzük fel, hogy nem egy kutyát viszünk, így az útiköltség kevesebb. Így sem jön ki a buli 300.000,- Ft alatt.”
Sem a kiállítást, sem a tenyészszemlét nem köteles megfizetni a kiskutyát vásárló! Az a privát magánügye a tenyésztőnek, hogy Ő szépnek tartja a kutyáját és szeret kiállításokra járni! Sem a kiállítás, sem a tenyészszemle nem garancia a majdan születő kiskutyák egészségére!
„- Fedeztetés előtti állatorvosi vizsgálatok: 20.000,-
- Fedeztetési díj: (általában 1 kölyök ára, pl. mint amennyiért a szukát vettük) 100.000,- Ft. - Külföldi fedezés vagy spermabehozatal esetén az utazási-szállítási költség: 100-300 ezer Ft, de lehet ennek többszöröse pl. egy tengerentúli kan esetén. Vegyünk egy kedvező esetet: 100.000,- Ft. Születik mondjuk 6 kölyök komplikációmentesen, tehát nem kell külön orvosra költeni.”
Aki egy barátot szeretne venni, azt nem érdekli, hogy a tengerentúlról hozták a spermát, vagy hogy hová és hányszor utaztak fedeztetni!
„- Szülés utáni orvosi vizsgálat: 5.000,- Ft.
- Kölykök oltásai, féreghajtása: (kölykönként 3 oltás, féreghajtás) 30.000,- Ft.
- Kölyöktáp: 40.000,- Ft.
- Törzskönyv, chip, állatorvosi vizsgálatok: (kölykönként 8000 Ft) 48.000,- Ft.
Ez összeadva: 878.000,- Ft.”
A szülés utáni orvosi vizsgálathoz sincsen köze a vevőknek! Azt mindegyik tenyésztő a saját kutyáján végezteti, a saját kutyája egészsége érdekében! Megnézném én azt a kölykönkénti három oltást is! A féreghajtóról meg úgy ír mindenki, mintha az valami horribilis összeg lenne, és nem lenne természetes velejárója a kutya tartásnak a féreghajtó tabletta beadása!
„Egy kutyát a tenyésztő megtart, 5-öt elad (500.000,- Ft bevétel), akkor a végeredmény 378.000,- Ft ráfizetés volt. És persze maradt két szép kutyánk.
Persze, nem egy almot tervezünk, bár egy normális tenyésztő 3-nál többször nem hoz le almot ugyanattól a szukától.”
A vevőt nem érdekli, hogy ki mennyi almot tervez! Szép és egészséges kiskutyát szeretne!
De felróni a tenyésztőnek, vagy a hobbi tartónak, akinél kiskutyák születnek, hogy egy 5 éves kutyának milyen betegségei alakultak ki az évek során, - ez nem normális dolog! Az „egészséges kiskutya” fogalma alatt, nem az „egy életen át soha nem lesz beteg” értendő! A „neves tenyésztő”-től vett 120 ezer Ft.-os yorkim 3 hét után meghalt szívbetegségben és mégsem verhettem a palávert, mert azt mondta a „tenyésztő”, hogy Őt nem érdekli és nem ad vissza pénzt, mert nem biztos, hogy öröklött! Pedig a boncolási eredményt papírokkal igazoltam!
„A kutya a hátralévő életében:
- megeszik még 12 év alatt: 720.000,- Ft értékű tápot
- állatorvos, oltások, féreghajtás, vitaminok, kullancsirtó: 150.000,- Ft.
- fedeztetési díj és a kiskutyákkal kapcsolatos kiadások - ha nem számoljuk az inflációt - később sem változnak. Ezek együtt: 343.000,- Ft, amennyiben ismét 6-os alommal számolunk.”
Senkit nem érdekel, hogy a tenyésztőnél még menyi tápot fog megenni 12 – 14 éves koráig a kutyája! Az az Ő kutyája, és ha soknak találja az etetését, akkor ne tartson kutyát és ne tenyésszen! Ugyanis nem kötelező! Vegyen egy kutyát és szeretgesse magának!
„Egy hamvasztás vagy kisállat-temetőben elhelyezés 60-100 ezer forint.”
Ez pedig a csúcsa a baromságnak! Hol érdekli a vevőt, hogy majd a tenyésztőnek el kell hamvasztatni a kutyáját???
Írjátok bele a hirdetésekbe, hogy azért kerül ennyibe a kutya, mert majd ha megöregszik a szeretett kutyám, aki most szült, azt majd el akarom hamvasztatni és ezért ezt most Ti vevők fizessétek már ki nekem előre!
Szóval, ha a kérdező ezeket elhiszi, azon nagyon csodálkoznék! Javaslom, hogy keress egy hobbi kutyást, aki tervezi, hogy lesznek babái, és a kiskutyával járó költségeken kívül nem akarja Veled megfizettetni a saját kutyájának az eltartását és a majdani hamvasztását is!"
Ezt mondom, hogy alapvetően a cél a különbség. Amiről te beszélsz, az több kutyát csinál, nem jobbat.
Akitől te vetted a Yorkid, az sem tenyésztő volt, ha így viselkedett. Normális tenyésztő eleve ír szerződést, tehát ilyen esetben peres úton is követelheted vissza az árát, vagy az új kiskutyát, vagy amit a szerződésben feltüntett garanciaként. Nincs olyan, hogy szerinte nem öröklött, ha a boncolás kimutatta, hogy öröklött.
Attól, hogy valaki tk-t ad még nem tenyésztő. Rengeteg a törzskönyves szaporító is, nagyon alaposan meg kell nézni kitől veszel kutyát. Én mondjuk eleve nem vennék pénzért kutyát, tele vannak a fajtamentések, tudok úgy kinéző kutyát kapni ingyen is, és nincs a rumli, meg több hónapos, éves keresgélés, mire találsz egy becsületest.
az olcsókutyás mateknak pont itt van a hátulütője: bele lehet kötni. én speciel nem is szeretem, ha ezzel példálóznak, mert bár igaz, de a "miért ilyen drága" kérdésre nem ad egyértelmű magyarázatot (a fenti válaszból látszik ugye).
de megközelíthetjük máshonnan is:
az olcsókutyás matek nem azt magyarázza, hogy miért kerül ennyibe a kiskutya, hanem azt, hogy miért nem jön ki a tenyésztő nullára. azt viszont gyönyörűen levezeti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!