Ha kutya tenyésztő szeretnék lenni akkr milyen kezdeti lépéseket kell meg tenni?
Nwm árt ha konyítasz a biológiához, azon belül a genetikához és a szporodásbiológiához. Tudod az öröklések menetét.
Ezen kívül, amelyik fajtát választod, ott ismerd a vonalakat, de minimum azokat a típusokat amiket te szeretnél tenyészteni. Tudd melyik vonal miben erôs, miben gyenge, és ezek után melyik kant melyik szukával érdemes pároztatni. Légy objektív saját magaddal és a saját kutyáddal kapcsolatban.
És ami még fontos: tapasztalat. Amit csak idôvel tudsz megszerezni és úgy h olyan emberek körül forogsz akik ezt már régóta csinálják, nagy szakértelemmel.
Először válaszd ki melyik fajta tetszik a legjobban, melyiket szeretnéd később tenyészteni, javítani. A kutyavásárlás még nagyon messze van ettől. Utána bele kell vetned magad a szakirodalomba, képzést is el kellene végezned, kiállításokra járni, ahol beszélgethetsz az adott fajta vezető tenyésztőivel (ha vannak Mo-n).
Ezután naprakésznek kell lenned a legújabb etetési trendek, kutatások tekintetében, hogy ha oda kerülsz, akkor a legjobb minőségű kaját tudd elkészíteni/megvenni neki.
Álmodból felkeltve is tudnod kell hogy az ellés alatti egyes komplikációknál mi a teendő (persze orvos felügyelete mellett lenne a legjobb).
Ezek remélhetőleg évekbe telnek majd. Ezalatt az idő alatt pedig kezdd el gyűjteni a pénzt, mert egy kennel beindítása (tenyésszuka, szűrések-amik nélkül neki sem érdemes kezdeni, fedeztetés, orvosi ellátás, kicsiknek oltás, törzskönyv, kaja stb).
Addig semmiképp ne vegyél tenyésztés céljából kutyát, míg az előtte leírtakkal nem vagy tisztában, és nem sajátítottad el azokat!
Szeress bele egy fajtába! (Ez a legfontosabb!). Tanuld meg a standardját, tanulmányozd a régi tenyészkutyákat, ismerd meg az irányokat, ahová tartanak a tenyésztők. Válaszd ki a fajtán belül neked legjobban tetsző típust (ehhez már ismerned kell a fajtát, hogy meg tudd különböztetni), keresd az ilyen típust tenyésztőket, beszélgess velük, tanulj tőlük. Ezek után (ez két-három év) végy magadnak egy kiállítási kutyát, csináld végig a ch-t, környező országok ch-ját, ismerd meg a kiállítások világát, és tanuld meg elkülöníteni a divatirányzatokat a fajtanemesítéstől. Utána, ha még mindig nincs tele a puttonyod az egésszel, tenyéssz. Tanuld meg a szaporodásbiológiát, a színek öröklésmenetét, a genetikai rendellenességek öröklődését és az alázatos imát, hogy nálad egyik se jelenjen meg. Tanuld meg összeszorított foggal végignézni, ahogyan egy életképtelen kiskutya világra jön, majd meghal, vagy életképes, de beteg és neked kell elaltatnod. Szokj hozzá a gondolathoz, hogy a szívednek oly kedves kutya elpusztulhat egyetlen hőgutában, gyomorcsavarban, vagy béna lehet egy epilepsziás roham után. Tanuld meg elviselni, hogy akinek nem tetszik a sikered, az ronda pletykákat terjeszt rólad és te magyarázkodhatsz, ha akarsz, ha nem. Törődj bele, hogy ha fedezőkutyád van, akkor a szukások leginkább este 8 és hajnal kettő között érnek rá, és jönnének hozzád fedeztetni.
És közben: szeresd a fajtát és a saját kutyádat. Mindvégig, ugyanúgy, amíg élsz, amíg ő él. Nem bonyolult az egész :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!