Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A displázia öröklött, vagy...

A displázia öröklött, vagy szerzett betegség?

Figyelt kérdés
2011. júl. 8. 20:47
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Erről eléggé megoszlanak a vélemények. Szerintem nagyban hozzájárul a genetika, valamint a nem megfelelő tartási körülmények.
2011. júl. 8. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Ez egy jó kérdés és senki se tudja a választ. Eddig mindenki 100% biztos volt abban, hogy örökletes de a legújabb kutatások ezt kezdik meghazudtolni. Vannak bizonyos örökletes faktorai erre példa az, hogy a korán felismert HD jól gyógyítható célzott hormonkezeléssel és lehetséges az, hogy a hormonális betegség örökletes de olyan géneket amik a csontváz problémát okoznak gyakorlatilag még senki se talált. A közvetve ható gének, amelyek csontváz problémákat okoznak, a testsúly, túlsúly, gyors növekedés, izomszegénység stb

Jelenleg van még az a nézet mely szerint több gén összessége okozza a HD-t de egyrészt erre sincs bizonyíték másrészt ha ez így van akkor nemcsak a beteg kutyát de annak rokonait őseit stb mindenkit ki kéne vonni a tenyésztésből ami lehetetlen és borzalmas következményekkel járna...

Egyenlőre a jövő zenéje ezt megfejteni.

2011. júl. 8. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

bírom, hogy időnként átkerülnek ide a netboard egy-egy topikjában előkerülő "nagy" kérdések :D


a mai napig nincs megegyezés. én azt mondom "nagyobb részt" öröklött, mint kialakult. ismerős ortopéd szakállatorvos véleménye szerint nagyon-nagyon durva tartással is max egy fokozatot lehet rontani a kutya csípőjén. de mentesből nem tudsz szánt szándékkal súlyost csinálni.


az öröklődése viszont nem egyszerű, poligénes (ha jól tudom), több gén összetetten felelős a kialakulásáért, így sajnos két mentes szülőtől (sőt, több generáción át mentes felmenőktől) is születhet diszpláziás kölyök.


ráadásul a szűrés sem ad egyértelmű eredményt, nem mindegy melyik doki és mennyire húzza ki a kutya lábát, tüzelés előtti-alatti időkben is mást tud mutatni a rtg, ráadásul nem mindegy, hogy egy westie-nek van közepes dp-je, vagy egy leonberginek. míg előbbi vígan eléldegél 15 éves korig aktívan és tünetmentesen, addig utóbbi szegény 7-8 évesen már le is sántult...

2011. júl. 8. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

[link]

Én régóta nem hiszek a HD örökletes mivoltában, nekem 20 év tenyésztési tapasztalata pont az ellentétét mutatja. Valamint korán elvégzett előszűressél és célzott mozgatással, etetéssel ha nem is A de a B csípő eddig nekünk mindig összejött.

Pluszban ha a HD öröklődő akkor a teljes tenyésztési koncepció hibás hisz a B-C ami simán tenyészthető elvileg ugyanúgy hordozza hisz megvan benne a gén és kész...nincsenek fokozatok, akkor csak A csípőjű kutyával lehetne tenyészteni és pont. De ez lehetetlen több okból is egyrészt a tesztek megbízhatatlanok, továbbá ha poligénes akkor nemcsak HD-s kutyát de annak összes rokonát ki kéne vonni a tenyésztésből.

2011. júl. 8. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

21:04.


Netboard kérdések? Hol?

2011. júl. 8. 21:40
 6/14 anonim ***** válasza:

[link]


múltkor az egyik sűrűbben nézegetett topikban előkerült a juhászkutya-pásztorkutya közti különbség témája -> fél óra múlva már ugyanez fent volt a gyiken.

most hasonló történt ezzel a kérdéssel. ha csak véletlen egybeesés akkor nem szóltam :D

2011. júl. 8. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Bocs lehet értetlen vok, de én csak topicok címeit látom.


A pásztor kutyákat nem olvastam, még itt a gy.k.-n se.

( nem vok itt mindig csak akkor ha dolgozok )

2011. júl. 8. 22:05
 8/14 anonim ***** válasza:
rá kell kattintani, és tudsz olvasni is :D
2011. júl. 8. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

20:42!

Paranoiás vagy! Lottózni ne lottózz! A juhászkutya-pásztorkutya kérdést én tettem fel a napokban, és képzeld nem olvastam a netboardot, sem akkor, sem most! Miért olyan hihetetlen, hogy vannak emberek, akiket egymástól függetlenül ugyanaz a téma foglalkoztat.


DP: Lehet szerzett betegség is. Fiatal kori túltáplálás eredménye. A legtöbb esetben azonban örökletes.

2011. júl. 8. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Jav.: (Kérdés akart lenni.)

Miért olyan hihetetlen, hogy vannak emberek, akiket egymástól függetlenül ugyanaz a téma foglalkoztat?

2011. júl. 8. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!