Szerinted ez megfelelo étrend a kutyàmnak?
A kutya alapvetöen húsevö. Ezért a táplálékának nagy része állati eredetű összetevőkből kell hogy álljon. A leg természetszerűbb, ha az egész prédaállat szerepel a kutya étlapján, természetes arányaiban. Tehát hús, belsőségek, zsír, bőr, csontok, stb. Az állati eredetü élelmiszerekhez sorolhatjuk még a tejtermékeket (pl. joghurt, kefír, túró), valamint a tojást. A szertés kivételével szinte minden növényevő háziállatunk és vad húsa etethető nyersen. Sertést az Aujeszky betegség veszélye miatt nem szoktunk nyersen etetni, mivel ez a kutyákban végzetes betegséget okoz. Jóllehet, a házisertés állományok nagyrészt mentes státuszban van Aujeszkyt illetően, vaddiszóban mégis fel-fel bukkanhat a betegség. Ezért többnyire kérődző és baromfifajok húsát szoktuk nyersen etetni. Kifejezetten érzékeny és allergiára hajlamos egyedeknek kiváló táplálék lehet a lóhús is. Halat is lehet etetni, de azt kizárólag nyersen, mert a főtt vagy sült hal szálkái kemények és veszélyesek lehetnek.
Viszont a kutya nem kizárólagos húsevő, ezért biztosítani kell neki a megfelelő mennyiségű és minőségű növényi eredetű táplálékot is. A természetben a farkasok ezt bogyókkal, gyógynövényekkel, friss fűvel és természetesen a prédaállat beleinek, tartalmukkal együtt való elfogyasztásával oldja meg. Viszont a kutya épp úgy, mint a farkas nem tudja megemészteni a növényi sejtfalat, így nehezen fér hozzá a sejtekben megbúvó vitaminokhoz, ásványianyagokhoz, tápanyagokhoz. Ezért segítenünk kell neki úgy, hogy vagy feldarabolva megfőzzük, vagy - még jobb - mixerben lepépezzük a zöldségeket, gyümölcsöket, gyógynövényeket. Ezzel a művelettel kicsit utánozni tudjuk azt, amikor a farkas a növényevő prédaállat félig emésztett béltartalmát elfogyasztja.
Egy sok vitát kavaró összetevő a szénhidrát, melyet többynire gabonafélék formájában tudunk adni a kutyának. Ezzel kapcsolatban különböző vélemények léteznek. Van, aki szeret szénhidrátot is adni, amivel például csökkenteni lehet a hús mennyiségét, és van, aki nem etet semmiféle szénhidrátot sem, arra hivatkozva hogy természetben nem nagyon táplálkozna gabonamagvakkal egy kutya vagy farkas. Szénhidrátforrásként szerepelhetnek gabonapelyhek és fött tészta, rízs, krumpli, köles, hajdina,...
Egyéb vitaminokat, táplálóanyagokat olajokkal (len-, tökmag-, olíva-, halolaj,...) tudjuk pótolni, valamint egyéb táplálékkiegészítők lehetnek még igény szerint a zölkagyókivonatok, különböző vitamin készítmények, stb.
Egy átlagos aktivitású, egészséges, felnőtt kutya alapvetően testtömegének 2-4%-ának megfelelő mennyiségű táplálékot igényel egy nap. Ez arányaiban 75-90% állati eredetű és 10-25%-ban növényi eredetű összetevőkből kell hogy álljon. Fontos odafigyelnünk a megfelelő kalcium-foszfor arányra, melynek be nem tartása hosszú távon súlyos károsodást okozhat házi kedvencünkön. Alapvetően az egész napi adagra számolva 10-30% kell hogy legyen a csontos összetevök aránya. Ezzel normális esetben fedezni tudjuk egy egészséges kutyának a napi kalcium szükségletét, fenntartva a helyes Ca-P arányt.
Ahhoz képest,hogy a kutya ragadozó és főleg húsból kéne állnia az étrendjének,a legtöbb kutyatáp 75-80%-a gabonaféle,méghozzá színezve és ízesítve.
Ezek alatt a legnagyobb nevű reklámtápokat kell érteni,Hill's,Pro Plan,RC stb.
Drága pénzért adnak egy szép csomagolású zsák gabonát,mutatóba némi húsfélével.
Ez minden,csak nem egészséges egy ragadozónak.
Remek étele van a kutyádnak. De....
Vegyél pl zab, borsó, kukorica, stb pelyhet. Vagy a Gréti mix nevű kiegészítőt. Azzal keverd össze a húst, zöldséget. A Gréti Mix-ben vannak vitaminok is.
jesszus, honnan jött ez a butaság, hogy a kutyának nem jó, ha minden nap kap húst...? :O
azzal van a probléma, ha színhús diétán van, és azon kívül nem eszik SEMMI mást. akkor igen, felborulhat a Ca egyensúlya, de ha jól olvastam kap időnként csontot is, zöldségeket, szóval jut neki egyéb tápanyag is.
meg azt sem értem, hogy miért kell szénhidrát etetésére rábeszélni, miközben arra a kutyának aztán semmi szüksége...! gréti mix, meg zab, rizs... minek?
husi + zöldség, időnként csont, erjesztett tejtermékek, ennél jobb vacsi nincs egy kutyának.
plusz nem értem, hogy miért kellett lepontozni, mégis miért nem hasznos az a válaszom, miszerint a JÓL összeállított házi koszt jobb bármilyen kutyatápnál? tudja azt a kutyatápgyártó, hogy az én kutyám aznap mennyit mozgott? hozzá tudja igazítani a tömeggyártott tápja arányait? nem hinném... én viszont az elvégzett aktivitásához tudom igazítani, az évszakhoz tudom igazítani, egyéni tápanyag hasznosításához tudom igazítani stb...
nem ítéltem/ítéltem el a tápetetést, etessen vele nyugodtan aki nem biztos magában, hogy megfelelően állítana össze egy házi kaját, etessen vele az, akinek nincs fagyasztója, hogy a húst eltárolja benne, akinek nincs olcsó beszerzési forrása fehérjéhez, vagy aki lusta hozzá. ezt mindenki maga dönti el. de egy ilyen idilli helyzetet, mint a kérdező lehúzni (irigységből, vagy miért?), én nem értem...
amúgy meg keress rá: Dr. Fodor Kinga: Mivel etessem a kutyámat? című könyvére, ott nagyon jó receptúrák vannak összeállítva. többet ér szerintem, mint a gyik.hu
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!