Honnan tudhatom, hogy túlzottan szigorú voltam a kutyámhoz?
Még fiatal kölyök dobermann, sok helyen írják, hogy "kemény kézzel" kell vele bánni, meg következtetes nevelés.
Én sokszor rá is szólok, sose bántanám, de volt, hogy tudja, hogy nem mehet fel az ágyra, és egyszer észre vettem, hogy ott játszott, rá szóltam, és leugrott, és meghunyázkodva oda jött, kerülte a szemkontaktust, nyalta a száját, és hanyatt feküdt elötte, és ott feküdt.
Azt mondta erre ismerősöm, hogy talán túl szigorúan szóltam rá.
Tényleg?
Honnan tudhatom?
Nem csak eljátszotta, hogy megbántottam, amikor semmi nem volt?
tudja a kutya is hogy valami rosszat csinált ezért viselkedik így és persze az ártatlanságának tükrözésével akarja elnyerni a gazdi engedékenységét :)
nyugi ez teljesen normális én ne engedj neki.
Simán lehet tanult viselkedés, hogyha rendszerint ilyenkor van vége a büntetésnek.
Onnan tudhatod, hogy kamu, vagy igazi, hogyha tényleg szarul érzi magát, akkor ha odébb mész, elfordul, még mindig feszülten viselkedik, és nem azt látod, hogy rögtön fenn a far
Egy dobermann határozott gazdának való. Ha ezen aggódsz, hogy nem e fájdult meg a kicsi szíve egy kis leszidástól..
Nagy színészek, nem kell bedőlni nekik. :)
a kutya nem sértődik meg, nincsenek emberi érzelmei..a kiskutya a határozott jelzésre csupán felsorolta szinte az összes konfliktuskerülő-megadó jelet: "ok ok én nem akartam balhét" ez azért arra utal, hogy egy kicsit sok volt neki, túl határozott és kevésbé nyugodt hangon szóltál + ha nem akkor érted tetten amikor felment akkor a játékosságát büntetted...egyébként miből tudta, hogy nem mehet az ágyra?
egyébként ha indulat van a korrekció mögött csak az lehet gond, (csak így marad nyoma a történetnek) mert akkor esetleg félni fog a kutya tőled, de nem ismerheti fel az ösztönös falkavezér vagy kutyamama tipust az emberben, mert ugye egy vezető nem erőszakkal, hanem béketeremtéssel, nyugalommal irányít ezt mondják a kutyaösztönök:)
kemény kézzel bánni egy kutyával barbárság és nem születik semmi jó belőle csak bizalmatlanság...a megfelelő szocializáció,a következetesség és nyugalom viszont annál fontosabb
Simán lehet tanult viselkedés, hogyha rendszerint ilyenkor van vége a büntetésnek.
Onnan tudhatod, hogy kamu, vagy igazi, hogyha tényleg szarul érzi magát, akkor ha odébb mész, elfordul, még mindig feszülten viselkedik, és nem azt látod, hogy rögtön fenn a farok, fenn a fül. Egy éppen elegendő büntetés után, ha magadhoz hívod kedvesen, akkor repül feléd, és köröz körülötted, látványosan boldog, de még megalázkodó. Ha túlbüntetted, akkor nem mer odamenni, és akár még a leguggolva hívásnál is agódik, hogy most tényleg mehet-e, és akár több tíz percig is tart kioldani.
amikor igy meghunyászkodik, akkor ne engedj neki, mert akkor azt hiszi ő van a nyeregben. igenis rosszat tett, felment az ágyra, tudja is hogy nem szabad, azért fekszik le neked. kerüli a szemkontaktust, próbálná elsimitani a dolgot, hogy nehogy kikapjon... itt kell keményen bánni vele, hidd el, tudják ők, hogy mi és hogy... ha például azt teszed, hogy
-jajj de aranyosan néz, na jo felmehetsz az ágyra, most az egyszer.. ha egyszer felmegy, mindig felfog.. tehát ezt ne engedd. ami szabály az szabály.
Kutyakiképző vagyok.
A kemény kézzel való nevelés nagyjából a következetsséget, a szabályok mindenkori betartását és mindenféle agresszióra vagy engedetlenségre utaló hajlam vagy viselkedésforma időben történő elfojtását jelenti.
A falkavezér TE vagy. A kutyák nem sértődnek meg, nem bántódnak meg. Mivel fiatal kölyökről van szó, nem valószínű, hogy betanult viselkedésforma a meghunyászkodás, ezt nem szabad sem dicsérni, sem tiltani, ez kell, hogy jöjjön néhány esetben. Ilyenkor ha odajön, egyenesen kell állnod, és lenézned rá, szótlanul. Megvárod, míg megnyugszik, elfekszik vagy fölül, és vár valami reakciót. Ilyenkor jöhet a dicséret. Itt emelném ki a dicséretet, amit annyian elfelejtenek: Dicséret nélkül NINCS fegyelmezés. Ha valamilyen viselkedést tiltasz, azzal tudatosítod benne, hogy nem jó, amit csinál, te nem ezt várod tőle. Ilyenkor vagy megmutatod neki a megfelelőt az adott helyzettől függően és azt dicséred meg nagyon, vagy megvárod, amíg maga kezdi el művelni, és arra dicsérsz. Általában az utóbbi rögzül hamarabb. Ezzel hozod a tudtára, hogy igen, ez a jó, ezt várom tőled, ügyes vagy. Ha nem dicsérsz, a kutyád össze lesz keveredve, megzavarodik,váratlan viselkedést mutat, hamis lesz, megbízhatatlan, hiszen mindenhonnan csak az jön, hogy ez rossz, ez sem jó. Oké, de akkor mit csináljak? Senki sem mondja meg! Főleg egy dobermannál ez lényegretörő.
Te magad tudod szabályozni, mikor mennyire "szigorúan" szólsz rá. Minél mélyebb a hangod, minél határozottabb, annál szigorúbbnak veszi a kutya. A hangerő csak néhány esetben lényeges, nyomatékosításra, vagy többedszeri figyelmeztetés fokozására. A legdurvább hangodat és hangsúlyt hagyd meg a komolyabb esetekre, hiszen ha mindig azt használod, nem lesz fokozási lehetőség. Kísérletezd ki, mennyi a legalacsonyabb küszöb, és annak tekintetében alakítsd a rászólást a rosszaságnak megfelelően.
Még egyszer kiemelném, hogy ahogy abbahagyta a nem kívánt viselkedésformát és rátért a helyesre, 1-2 másodpercen belül kell dicsérned. Ha ennél tovább vársz, nem fogja összekötni a dicséretet a viselkedésforma abbahagyásával.
Soha ne látszódjon rajtad, hogy nem tudod, mit akarsz, mindig legyél határozott, és tudd, hogy mire készülsz. Ez a legfontosabb, így jelzed a kutyádnak, hogy te döntesz helyette, azaz te vagy a vezér.
Remélem érthető, sok sikert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!