Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Van a falkavezérség tudatosítá...

Van a falkavezérség tudatosításának megfelelő időpontja?

Figyelt kérdés

Nem túl jó a megfogalmazás, de különben nagyon hosszú lett volna a kérdés:)

Az érdekel, hogy ha esetleg hazaviszek egy 8-10 hetes kölyköt, akkor egyből alkalmazni kezdjem vele a fennel módszereket (cerberos honlapján is fenn van, milliószor linkelték már), vagy várjak addig, amíg elkezdi feszegetni a határokat, kamasz korba lép? (Azt, hogy egyből, nyilván úgy értem, hogy miután megszokta az új környezetet. Vagy azt sem kell megvárni vele?)

ELőre is köszi a válaszokat:)


2011. jún. 5. 23:45
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Az a legtisztább, ha az elejétől betartod ezeket. A kutyafalkában sem viselkednek másként a falkatagok, csak mert van pár kölyök, velük is az első perctől betartatják a szabályokat. De van erről külön is cikk a cerbinél, hogy a kölyköknél hogyan csináljuk, bár lehet hogy ugyanazokat írják le, csak nyomatékosítva kölyköknél is, biztos ami biztos.
2011. jún. 6. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Igen van, folyamatosan :)


Egyébként szerintem nem kell kiskortól Fennel-szabályokat csinálni, csak a jó viselkedéseket jutalmazni, a rosszakat tiltani.

Ivarérés környékén indul be a harc a pozíció pontokért, olyankor mindig érdemes rövidebbre venni a gyeplőt, mint ahogy az korábban volt. Ha a Fennel-szabályokat már eldurrogtattad a baba kutyánál, akkor ilyenkor sokkal nehezebb új szabályokat húzni, mert nincs már a zsebedben a legegyszerűbben előrántható "fegyver".

Ez alól kivételt képez, ha már kölyökként nagyon durván domináns kutyáról beszélünk, akkor kiskortól mehetnek ezek a szabályok, de akkor is valamelyik pontokon muszáj lesz szigorítani ivarérés körül.


Egyébként egy természetes falkában is kb. fél éves korukig védett pozícióban vannak, azaz nem vonatkoznak rájuk a szabályok, a felnőtt egyedek rendkívül engedékenyek és elnézőek a kölykökkel szemben. A falkatörvények csak ivarérés körül lépnek életbe.

2011. jún. 6. 05:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 D.O.81 ***** válasza:
100%

Üdv!


Mindenféleképpen, amikor hozzád kerül a "kölök" már a következő napon elkezdheted tréningezni. Fel kell számára építened egy rendszert, melyhez tud igazodni, máskülönben ő fogja ezt megtenni.


Sok sikert!

2011. jún. 6. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Szekeres Juli ***** válasza:
100%

"Ha a Fennel-szabályokat már eldurrogtattad a baba kutyánál, akkor ilyenkor sokkal nehezebb új szabályokat húzni, mert nincs már a zsebedben a legegyszerűbben előrántható "fegyver". "

Ha baba kortól bevezetted a szabályokat, kamaszkorban nem lesz gond. Ha egyszercsak új szabályokat akarsz bevezetni, teljesen összezavarod a kutyát, és a bizonytalanság kiszámíthatatlanságot okozhat. De semmiképpen nem komfortos.


Az tény, hogy a kölykökkel elnézőbbek a felnőttek, de ez nem más szabályokat jelent, csak figyelmeztetést megtorlás helyett. És egy kis plusz türelmet.

2011. jún. 6. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
49%

"Ha egyszercsak új szabályokat akarsz bevezetni, teljesen összezavarod a kutyát, és a bizonytalanság kiszámíthatatlanságot okozhat."


Ez nem igaz! A falkavezérnek a legfontosabb ismérve, hogy bármikor hozhat új szabályokat és bármikol feloldhatja őket. Megtehetem, hogy ha van a társaságban egy tüzelő szuka, akkor felállítok egy szabályt, hogy őt nem szabad megközelíteni és a tüzelés elmúltával feloldom a szabályt.

Bármikor felállíthatok járda szabályt, póráz szabályt, vagy épp olyat, hogy nem előzhet meg a lépcsőházban.


Egyébként maga Fennel, a módszer megalkotója is azt javasolja, hogy fél éves kor előtt alkalmazzuk őket.

Ha a kutya számára érthetően és világosan tudod kommunikálni az elvárásaidat, akkor nem zavarja össze semmilyen új szabály.


És dehogynem csúsznak meg a dolgok kamasz korban, akkor is ha alkalmaztad ezeket a szabályokat, maximum akkor nem, ha nagyon alázatos kutyád van. A falkavezérség nem fekete és fehér, és nem azon múlik, hogy ki megy ki előttem az ajtón. Mióta sikerült a viszonyunkat rendezni én újra előreküldöm a kutyámat az ajtóban, és üdvözlöm hazaérés után. Már nincs szükségem ilyen lúzerfegyverekre ahhoz, hogy pozíciómat megtartsam.

2011. jún. 7. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

akkor milyen szabályokat alkalmazol? Valóban elég egy magabiztos fellépés, és annak a tudata, hogy te vagy a főnök, ahhoz, hogy a kutyád elismerjen téged falkavezérnek? Vagy hogyan tisztáztad a viszonyt? Nagyon érdekelne:)

Köszi!

2011. jún. 8. 11:10
 7/9 Szekeres Juli ***** válasza:
100%

"A falkavezérség nem fekete és fehér, és nem azon múlik, hogy ki megy ki előttem az ajtón."

Ezzel teljesen egyetértek. Még azzal is, hogy hozhatsz átmeneti szabályokat. Még azzal is, hogy rendbe lehet hozni akkor is, ha elrontottad. Mindezzel együtt az állandóság növeli a stabilitást. Itt mértékről van szó -- ahogy írtad is: nem fekete-fehér. Csak azért nem bevezetni szabáyokat, hogy majd kamaszkorban legyen "fegyverünk" -- ez nekem értelmetlennek és következetlennek tűnik. Hibának tartom, ha egyszercsak -- ráadásul kamaszkorban -- új szabályok keletkeznek hirtelen. Sokkal egyszerűbb és átláthatóbb -- és a kamaszkoron is gördülékenyen átsegít -- az állandóság, a következetesség. (4 kutyám és 3 gyerekem közül egyetlen eggyel volt átmeneti gondom kamaszkorában: éppen akivel nem tudtam eleget foglalkozni kölyökkorában.)


Tanítványaim kutyáival kapcsolatban is ugyanezt látom: aki kezdettől ugyanazt csinálja, annak nincs gondja kamaszkorban. Aki "hagyjuk rá, hiszen még kölyök", annak nagyot kell korrigálnia kamaszkorban.

2011. jún. 8. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy igazad van, de én nem értek vele egyet ettől függetlenül sem. Mindenesetre a tiéd is egy átgondolt vélemény, szerintem megfér egymás mellett a kettőnké :)


És nem csak az a bajom a kölyökkori szabálybevezetésekkel (Fennel-félékre gondolok), hogy ha később kell nem lesz hova nyúlni, hanem azért sem, mert szerintem ezek a szabályok nagyon gyorsan válnak dominancia gyakorlat helyett megszokott rítusokká, azok pedig nem alkalmasak a tekintély erősítésére.

De abban is van valami, hogy kellhet az állandóság, nálunk úgy látom, hogy jobban beválik, hogy amikor rendben vagyunk engedek, ha kihágás van, szigorítok.

2011. jún. 9. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

valószínűleg mindketten olvasottabbak, tájékozottabbak vagytok ebben a témában, bár én sem tartom magam túlzottan tudatlannak ebben a témában. Olvasgattam is ezzel kapcsolatban pár könyvet, és az tuti, hogy a farkasok közötti falkában pont az ilyen ritusokkal erősítik meg újra és újra a falkavezérséget. Azt olvastam, hogy amikor az alfák hazaérnek a vadászatból, mindenki elkezdi végignyalogatni a pofájukat, hogy meggyőződjenek arról, hogy nem sérültek meg a vadászat során, és még mindig alkalmasak a falkavezérség betöltésére.

Persze ettől még a te módszered is jó, csak szerintem pont, hogy ezekkel lehetne elérni a dolgot. De majd egy év múlva visszatérünk rá, addig már tapasztalatokkal is bővülni fog a tudásom, reményeim szerint:)

2011. jún. 10. 02:33

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!