Kutyát szabad futtatni/sétáltatni kerékpár mellett?
NEM! a KRESZ tiltja sajnos...
mi a földutakon szoktunk bringázni velük. elvben ott sem szabad, de gyakorlatilag nem látja senki.
Én nem tudom, hogy szabad-e, de én is szoktam biciklizni a kutyáimmal, ha eljön velem a barátom is, akkor így megyünk biciklivel 2 kutya + 2 ember. Azt, hogy engedélyezve van-e, azt nem hiszem, mert hát sajnos a kutyatartóknak nagy része nem rendelkezik tökéletesen engedelmes kutyával, és azzal szabadna csak futni. Nekem a nagyobbik kutyám ilyen, el nem mozdulna mellőlem bármi is történik.. futhat előtte nyúl, macska, akármi.. ha frisbee-t dobunk sem érdekli, pedig az az élete. Szóval csak tökéletesen engedelmes kutyussal szabadna, az meg sajnos a magyar kutyáknak elég kevés százaléka, de minden tiszteletem a kivételeknek :)
A kisebbik kutyám már más tészta, ő még csak pár hónapos, de már jön velünk és fáradhatatlanul futkározik, persze még vele több pihi van, illetve csak rövidebb biciklizésekre visszük el :) De mind a két kutya természetesen elengedve van, egyik kutyámmal sem próbálnám meg pórázon a biciklizést, életveszélyes. Akármennyire is bízom a kutyámban, tényleg 99%-osan megbízom benne, de az az 1% mégis ott van.. mégiscsak ő kutya. Oké, hogy stabil idegrendszerű, engedelmes, okos, nyugodt kutya viszonylag, de ki tudja, hogy mi történhet.. akár ő okozza, akár pl. egy gödör amelyiket valamelyik válaszoló is írta. Csak elengedve, azt meg eleve sajnos nem szabad, de mindig is sz*rtam a szabályokra, főleg az ilyen jellegűre. Margit, Hajógyári-szigetet kerüljük, inkább a pici eldugottabb mezőket kedveljük, ott pedig senki sem bagózik ránk.
Hát, a törvényt nem tudom, hogy van e ilyen, csak azt tudom hogy ez sok mindentől függ.
Például én egy jól nevelt, de óriási berni pásztort nem merném futtatni a bicó mellett, viszont egy kicsike, de nem annyira jól nevelt kutyát igen. Az a lényeg, hogy ne a nevelésében bízz (egy macska jön, és onnantól kezdve kiordíthatod a tüdődet, akkor se fog visszjönni), hanem hogy a kutya ne legyen erősebb nálad.
Tiltja a KRESZ? Nem tudom én vagyok-e hülye, de nekem az ide vonatkozó szabály nem egészen egyértelmű, de inkább az jön le belőle, hogy nincs tiltva, amennyiben tudom irányítani, és nem okoz balesetet.
Idézem:
"Állatok hajtása (vezetése)
62. § (1) Állatot szorosan az úttest szélén kell hajtani, illetőleg vezetni; ha azonban ez a forgalmat lényegesen akadályozná, az állattal a leállósávra, illetőleg az útpadkára kell lehúzódni.
(2) Úton állatot olyan személy hajthat, illetőleg vezethet, aki az állatot irányítani képes, és meg tudja akadályozni azt, hogy az állat a személy- és a vagyonbiztonságot veszélyeztesse. Állatok csoportos hajtásához annyi hajtó szükséges, amennyi e feltételek teljesítéséhez elegendő.
(...)
(4) Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között az állat, illetőleg állatcsoport bal oldalán előre fehér vagy sárga fényt, hátra piros vagy sárga fényt adó, a járművek vezetői által kellő távolságból észlelhető lámpát kell vinni.
(5) Tilos
a) főútvonalon állatot hajtani, illetőleg vezetni, kivéve ha más út (útszakasz) nem áll rendelkezésre;
(...)
(7) Az e §-ban foglalt rendelkezések - a (2) bekezdés első mondatát kivéve - nem vonatkoznak a kutyának pórázon való vezetésére; a kutyát pórázon vezető személyre a gyalogosokra vonatkozó rendelkezések az irányadók."
Ez sem elég egyértelmű? Ne az állathajtásra vonatkozó szabályokat nézd meg, hanem a kerékpárra vonatkozóakat!
54. § (1) Kerékpárral a kerékpárúton, a kerékpársávon vagy erre utaló jelzés (117/c. ábra) esetében az autóbusz forgalmi sávon, ahol ilyen nincs, a leállósávon vagy a kerékpározásra alkalmas útpadkán, illetőleg - ha az út és forgalmi viszonyok ezt lehetővé teszik - a lakott területen kívüli úton, a főútvonalként megjelölt úton az úttest jobb széléhez húzódva kell közlekedni.
(2) Lakott területen levő olyan úton, ahol az úttest kerékpár közlekedésre alkalmatlan, továbbá ahol a (7) bekezdés a) pontja szerint tilos, kerékpárral a gyalogos forgalom zavarása nélkül és legfeljebb 10 km/óra sebességgel a járdán is szabad közlekedni.
(3) Kerékpárral az útpadkán, az úttesten és a járdán csak egy sorban szabad haladni.
(4) Kerékpárral
a) lakott területen kívül a főútvonalról balra bekanyarodni vagy megfordulni, továbbá
b) a kerékpárútról a vele párhuzamos útra balra bekanyarodni
nem szabad.
A kerékpárosnak a kerékpárról le kell szállnia és azt tolva - a gyalogosok közlekedésére vonatkozó szabályok szerint - kell az úttesten áthaladnia.
(5) A kétkerekű kerékpáron 16. életévét betöltött személy szállíthat 10 évnél nem idősebb, a kerékpárt nem hajtó utast a kerékpár pótülésén. Kettőnél több kerekű kerékpáron 17. életévét betöltött személy szállíthat a kerékpárt nem hajtó utast.
(6) A kerékpárt éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a külön jogszabályban meghatározott lámpákkal kell kivilágítani és a kerékpárt hajtó személynek - lakott területen kívül - fényvisszaverő mellényt (ruházatot) kell viselnie.
(7) Tilos
a) főútvonalon 12. életévét be nem töltött személynek kerékpározni;
b) elengedett kormánnyal kerékpározni;
c) kerékpárhoz oldalkocsit, valamint - kerékpárutánfutót kivéve - egyéb vontatmányt kapcsolni;
d) kerékpárt más járművel, illetőleg állattal vontatni;
e) kerékpáron oldalra kinyúló, előre vagy hátra egy méternél hosszabban kinyúló, a vezetőt a vezetésben akadályozó vagy a személy- és vagyonbiztonságot egyébként veszélyeztető tárgyat szállítani;
f) kerékpárral állatot vezetni.
(8) Az (1) és a (3) bekezdésben, a (4) bekezdés b) pontjában, valamint a (7) bekezdés b)-f) pontjában foglalt rendelkezéseket a segédmotoros kerékpárok - a quad és a mopedautó kivételével - közlekedésére is alkalmazni kell azzal, hogy
a) lakott területen a kerékpársávon segédmotoros kerékpárral közlekedni,
b) kétkerekű segédmotoros kerékpáron utast szállítani,
c) segédmotoros kerékpárhoz utánfutót kapcsolni
nem szabad.
(9) A három- vagy négykerekű segédmotoros kerékpárral személyt szállítani akkor szabad, ha a jármű vezetője a 17. életévét betöltötte.
(10) A gyalog- és kerékpárúton a kerékpáros a gyalogos forgalmat nem akadályozhatja és nem veszélyeztetheti.
(11) Ha az út mellett, annak vonalvezetését követve kerékpárutat vagy gyalog- és kerékpárutat jelöltek ki, a kétkerekű kerékpároknak a kerékpárúton vagy a gyalog- és kerékpárúton kell közlekedni. Ha a lakott területen a nem főútvonalként megjelölt út mellett annak vonalvezetését követve kerékpárutat vagy gyalog- és kerékpárutat jelöltek ki és az úton kerékpár nyomot (158/k. ábra) is kijelöltek - ha a közúti jelzésekből más nem következik - a kétkerekű kerékpárok az úttesten is közlekedhetnek.
AZ F) PONTBAN LE VAN ÍRVA, HOGY TILOS!!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!