Mit csináljak, hogy ne húzza a kutyám a pórázt? Lassan felnőttkorú lesz már.
Türelemjáték, arról szól, hogy ki unja meg hamarabb. Fáraszd el otthon indulás előtt, amennyire tudod, akkor könnyebb dolgod lesz. Elindulsz a park felé, meg sem várod, hogy megfeszüljön a póráz, elég ha a vállad vonala elé kerül, már meg is fordulsz, nem hívod, nem jelzel neki, nagyon határozott lépéssel indulsz az ellenkező irányba, nem baj, ha rántanod kell rajta, érezze, hogyha nem figyel rád, akkor kellemetlen inger éri. Ha beér melléd és normálisan melletted megy, akkor indulás megint a park felé. Ha megint elédér, te megint visszafordulsz.
Az első pár gyakorlás idióta fel-alá járkálás lesz, és lehet, hogy el sem juttok a parkig. De ő el szeretne jutni a parkig, és egyszer csak leesik neki a tantusz, hogy addig haladtok a kívánt irányba, amíg nem megy eléd.
Ha egy hétig kitartóan gyakorolsz, már látni fogod az eredményt.
Állítsd fel azt a szabályt, hogy feszes pórázon nem lehet haladni egyáltalán.
Köszi a választ!
Ez akkor is működik, ha nem én vagyok a "falkavezér"? Mert az a kutyámnál apukám. Engem inkább egyenrangúnak tekint, én játszom vele, stb.
Persze, ez pusztán tapasztalaton alapuló tanulás, egy hernyó is képes rá :)
Ha előre megyek rossz élmény ér (megrántanak) és hazafele visznek, ha nem megyek előre, akkor viszont haladhatok a célom felé.
Egyébként ez a falkavezér izé nem pont erről szól. Ideális esetben a családban mindenki a kutya fölött áll a családban, nem csak egy valaki. És nem az az igazi kérdés, hogy ki a vezető, merthogy aki rangsorban közel áll hozzá, mégha felette is, annál mindig próbálkozni kell. Dolgozz azon, hogy növeld a rangbeli távolságot kettőtök között, és akkor neked is szót kell fogadnia.
Köszi:)
Akkor asszem azt fogom csinálni, hogy itthon újra begyakoroljuk a pórázzal mellettem jövést (itt nem érdeke, hogy húzzon), aztán ha már tudja, akkor gondolom könnyebben leesik majd neki az utcán, hogy mit akarok tőle.
Az már sokkal nehezebb ügy. Első körben meg kéne találni azt a távolságot, ahol a te kutyád még nyugodtan viselkedik, és ott, ahol még nyugodt, jutalmazni, etetni folyamatosan. Aztán ezt a távot fokozatosan csökkenteni úgy, hogy még képes legyen rád figyelni, de már kihívás legyen neki a feladat teljesítése.
Aztán ha már viszonylag közel tudtok jutni ezzel módszerrel, akkor egyszer érdemes hagyni hibázni, és jól megbüntetni, utána visszatérni a jutalmazásra.
Ha bevállalós vagy, kipróbálhatod azt is, hogy a napi kajaadagját séta közben kapja, figyelemért cserébe. Ha rád figyel van kaja, ha nem rád figyel nincs kaja. Lehet, hogy az első pár napban keveset fog enni, de két hét után nagyon látványosan elkezdenek a kutyák a gazda felé fordulni, érdemes ezt legalább 5 hétig csinálni. Nem az a cél, hogy a kutya éhezzen, hanem hogy megértse, hogy a kaja tőled függ, és így tulajdonképpen az élete is. A cél, hogy olyan sokszor viselkedjen jól, hogy tudjon eleget enni, és nem az, hogy éhes legyen.
Lehet, hogy kicsit lefogy, de a legtöbb gazdis kutyának épp elég tartaléka van, és megfelelő hús/zsír aránnyla simán vissza lehet hízlalni két hét alatt egy ilyen után.
De ahhoz, hogy ezek működjenek meg kell, hogy legyen a rangsor beli távolság, tehát azon is folyamatosan érdemes dolgozni közben. De mind a pórázos dolog, mind a kajás dolog jó arra is, hogy növeld a köztetek levő távolságot.
A kutya tiszteletét sok féle képpen nyerheted el.
(- etetés: ezt már jól leírták)
- séta: csak akkor menj ki az ajtón, ha már nyugodt a kutya, és semmiképp se menjen ki előtted. Egyszerűbb ha leülteted, kimész, és hívod
- szabályok: állíts fel olyan szabályokat amiket te és ő is be tudtok tartani: nincs felugrálás, szép séta, ki megy ki először az ajtón, nem mehet be egy helységbe, ... Bármi lehet, a lényeg, hogy soha ne legyen kivétel, mert azt a kutya nem fogja érteni
Ha úgy gondolod, hogy nyakörvvel nagyon húz, akkor én szöges, vagy fojtó helyett inkább haltit (fejhám) vennék. Ez kevésbé fáj a kutyának, nem fuldoklik, de mégis kellemetlen érzés neki. Mivel az egész a fején van, ezért könnyebben tudod irányítani, és gyakorlatilag képtelen lesz húzni. Vagy legalábbis nagyon kis erővel.
Mi fokozatosan szoktattuk hozzá. Először csak belebújtatni-kaja-és levenni. És fokozatosan rárakni-kaja-és levenni. Egy idő után eljutsz oda, hogy 5-10 percet rajta hagyod, majd lehet használni az utcán is.
Szerintem jobb, mint a fojtó, csak a szoktatás macerásabb.
Bármelyiket is választod, még a nyakörvnél is fontos, hogy feleslegesen ne feszüljön, ne húzd, hanem rövid rántással korrigáld.
Húzásra húzás a válasz. A feszes póráz pedig feszültséget okoz a kutyának.
Sok sikert! :)
Hát, a szabályokat nem írtam le valami érthetően...
Állíts fel szabályokat, amiket betart az egész család. Ilyenek szerintem vannak. (pl. nem ugrál fel, nem megy fel az ágyra, nem megy be egy helységbe,... bármi lehet)
Ha pl. megbeszélitek, hogy nem mehet be a konyhába, akkor soha ne engedjétek be, mert összezavarodik.
Ha pl. nem engeded, hogy felugráljon rád, akkor soha ne csináld azt, hogy rajtad van, és simogatod.
(bár ezeket biztos tudod)
Köszi mindenkinek a választ!
Sajnos kissé el lett hanyagolva az állat nevelésileg az utóbbi időben. Megpróbálom behozni a lemaradást, bár asszem rögzült már benne pár dolog, aminek nem kellett volna, de talán nem vészesek. Fiatal még, tele energiával, ha hazajövök, már hozza is a játékát és rohangál :) Játék közben meg néha felugrál, kicsit "birkózunk".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!