Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan tudnám oldani a feszült...

Hogyan tudnám oldani a feszültséget kutya és macska között?

Figyelt kérdés

A nagymamám hazavitt két kismacskát (már nagyobbak, kb. 6-8 hónaposak lehetnek) a kutyája mellé. A kutya egyébként maga is körülbelül macska méret, és nincs hozzájuk szocializálva, nem nagyon van elragadtatva tőlük. Most már kénytelen bezárva tartani a macskákat, mert a kutya rájuk mozdul. Mondhatom én neki, hogy jobb lenne lemondani róluk, de menhelyre nem akarja vinni, gazdát meg gyakorlatilag lehetetlen találni nekik, mivel mindenhol túlszaporulat van, nekem még sose kellett beszereznem macskát, jönnek maguktól is :/

Mivel tudnám a macskákat elfogadtatni? Mellesleg fogalmam sincs, hogy amit én esetleg meg tudok csinálni, azt a nagymamám is...

Kérlek, írjatok ötleteket! Hogy kezdjek neki? Milyen módszert ismertek?

Köszönöm mindenkinek!


2011. jan. 17. 21:22
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Szia! Én is hasonló problémával vagyok, csak nálunk egy 2 éves kutya jött a nem egészen 1 éves cica mellé :( Még nem tudjuk, h a kutya mit szólna a cicához, ugyanis a cica ahogy észreveszi a kutyát elszalad. Nálunk a cica kinti benti, a kutya csak kinti.
2011. jan. 17. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Nálunk a kaja volt a kulcs. Mikor a macska hazajött, nem volt sehonnan kaja, csak jó viselkedésért a kezemből, de előtte nap biztos ami biztos kicsit koplalt is. Kutya eleinte feküdt megfeszülve (mármint parancsra feküdt) és nagyon mozdulni akart. Ha mozdult volna tiltottam, míg maradt etettem. Másnap ugyanez. Harmadnap már volt kis engedelmes gyakorlás (lábnál követés, ültetés, fektetés) is. Aztán mikor láttam, hogy már kényelmesen, oldottan viselkedik a cicc jelenlétében, akkor hagytam kicsit mászkálni is már, és mindent ami nem a macska ellen irányult, jutalmaztam, tehát praktikusan így is etettem folyamatosan, csak annyit kellett tennie, hogy rá se néz a macskára.


És amikor túl voltunk a szoktatós részen, akkor direkt behobáztattam. Egyet mozdult a macska felé, na akkor a lába nem érte a földet, úgy távozott a szobából, és aznap már nem szóltam hozzá, max annyira, hogy elzavarjam, és másnap sem tárgyaltunk.


Innentől a jelenlétemben rend volt, néhányszor kellett keményebben rászólnom, aztán három hét után már rövididőre egyedül is tudtam hagyni őket, és szerintem egy hónap alatt jutottunk el oda, hogy teljes biztonsággal felügyelet nélkül hagytam őket. Barátság azóta sincs, inkább ignorálja a macskát, ahogy tanulta, de nekem ez működőképes módszernek tűnik.


És ami még fontos, hogy én a kezdetektől figyeltem, hogy a macskát magasabbra pozícionáljam a rangsorban a kutyánál, mert így van teljes biztonságban. Az etetés a mai napig úgy néz ki, hogy kaja letesz, cica megeszi amit kér belőle (sokszor csak gesztusevés szerintem, mert a cicc utálja a zöldkagyló kivonatot) és a kutya csak akkor nyúlhat az ételhez, ha a macska már evett.

És az is tudatosítva van, hogy macskának mindenhova bejárása van, de a kutyának a fürdőbe és a hálóba nincs, így van a macskának menekülésilehetősége is.

2011. jan. 17. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Ott kezdődik a baj, hogy nincs meg neki ez a fajta alapengedelmesség :( Akkor használjak pórázt? És most nincs is idő rá, hogy ezzel kezdjek, mert a macska-probléma égető... Sajnos most valahogy fordítva kell boldogulni vele.

(Egyébként még sétálni sem jár el (nagymamám egyedül él, és nem szokott ilyet bevállalni). Nem épp a legjobb a helyzet.)

2011. jan. 17. 21:47
 4/13 anonim ***** válasza:
A fekszik sincs meg? Mert eleinte az nagyon kellene. Dehát igen, akkor ugyanez, csak pórázon.
2011. jan. 18. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

"Együttélés az ellenséggel - Macska a családban


De vajon miért alakult ez így? Miért utálják ennyire a kutyák a macskákat és viszont? Minden gyermek tudja, hogy kutya és macska között örök idők óta fennáll e harc, de vajon miért? Ahhoz, hogy e kérdést megválaszolhassuk, elég csak kicsit megfigyelnünk a két állat kommunikációját. Vegyük például a farok állását. Míg a kutya a legtöbb esetben barátságból csóválja a farkát, addig a macska evvel feszültségét, félelmét fejezi ki. Viszont míg a kutya esetében a felfelé álló farok feszült figyelmet jelez, addig a macska boldogságát, bizalmát fejezi ki. Ezek után nem nehéz megértenünk, honnan ered a harag a két állat között… egyszerűen nem értik meg, mit kommunikál a másik. Azok az állatok, akik kölyökkoruktól kezdve együtt vannak, idővel megértik, megtanulják egymás „nyelvét”, azonban az olyan kutya számára, aki sosem látott még macskát, ezek a jelzések komoly fenyegetéseknek tűnnek. Emellett persze az sem hanyagolható el, hogy a kutya szemében a menekülő macska már nem más, mint zsákmány, így egy erősebb vadászösztönű kutyánál teljesen természetes, hogy megindul a hajsza.



Összeszoktatás


A legtöbb kutya esetében van esély a békés együttélésre, azonban sajnos bizonyos vadászkutyáknál számolnunk kell avval, hogy sok munkára és kitartásra lesz szükségünk, és még így sem garantált a siker.

Hasonlóan a kisbaba-kutya összeszoktatáshoz, első időkben itt sem szabad őket összeengedni. Hagyjuk, hogy a kutya megszokja a ház körül a macska szagát, elfogadja, hogy ő is a falka tagja. Vegyünk egy olyan rongyot, pokrócot, amelyen a cica sokat tartózkodik, és ezen etessük a kutyát, így pozitív élmény (az etetés) fog összekapcsolódni a macska illatával. Amikor a kutya megszokja az új szagokat (1-2 hét), akkor kezdhetjük el a tényleges összeismertetést. Tegyük a macskát egy szállítóboxba, a kutyát pedig vegyük pórázra. Itt is 2 emberre lesz szükség, a gazdi fogja a macska boxát, míg a kutyát egy másik ember vezeti. Lassan, óvatosan engedjük, hogy a kutya megszaglássza, megnézze a boxot, azonban az első negatív jelre a gazdi azonnal üvöltsön rá, és a kutyát vigyük ki a szobából. Nagyon fontos, hogy soha ne a macskával meneküljünk ki, ezzel ugyanis csak erősítenénk a kutya zsákmányszerző ösztönét. Napról napra ismételjük meg a gyakorlatot, egészen addig, míg a kutya teljesen közömbös nem lesz. Következő lépésként a macskát csavarjuk egy pokrócba (így nem tud majd karmolni), és így engedjük a kutyát a macska felé. Nagyon figyeljünk, hogy az első negatív jelnél cselekedni tudjunk, ám a dicséretről se feledkezzünk meg! Ha a kutyánk jól viselkedik, jutalomfalattal, simogatással erősítsük meg. Utolsó lépésként engedjük a macskát szabadon, míg a kutyára tegyünk hosszúvezetőt (ha úgy látjuk, szükség esetén szájkosarat is), és hagyjuk, hagy ismerkedjenek össze.



Van, hogy az összeszoktatás pillanatok alatt sikerül, és van olyan is, amikor nagyon hosszú és időigényes folyamat, de mindenképpen érdemes belevágni. Itt se felejtsük el, ha a kutyánk elfogad minket vezetőnek, az már fél siker!"


Forrás: [link]

2011. jan. 18. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek!

Holnap megyek hozzá, és megpróbálkozom a békítéssel, valamelyik csak működik. Szállító box nincs, úgyhogy az biztos, hogy tele leszek mély karmolt sebekkel :S

2011. jan. 18. 13:15
 7/13 A kérdező kommentje:

Csakkitti!


Annyit mondj még, hogy amikor a kutya büntetésben volt, olyankor a macskával hogy viselkedtél?


Közömbös voltál vele is, vagy közömbösebb az átlagnál, vagy ugyanúgy az öledbe vetted, simogattad, stb., mint rendesen?

Hogy viselkedjünk a macskával, amikor a kutya rátámadt?

Mutassuk ki, hogy őt mennyire szeretjük, ezt kommunikáljuk le a kutya felé? Vagy mit csináljunk? Enélkül nem merem elkezdeni, nehogy még jobban kiélezzük a konfliktust. Vagy hiba, ha aztán neki enni adunk a jelenlétében, simogatjuk, stb.?

2011. jan. 19. 14:46
 8/13 anonim ***** válasza:
Hát figyi én a büntiig napok után jutottam el, tehát amikor már teljesen egyértelművé tettem jutalmazással, hogy mi a helyes viselkedés. De igen, akkor a macskával ugyanúgy barátságosan, mint egyébként, a macska nm csinált elvégre semmi rosszat, amiért bünhődnie kellene :)
2011. jan. 19. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Rendben! Mindent észbe tartok, amit írtatok, aztán meglátjuk, mi hoz eredményt nála :)
2011. jan. 19. 15:04
 10/13 A kérdező kommentje:

AKADT EGY KIS GONDUNK!


A kutya szépen engedett, kijelöltünk neki egy határvonalat, hogy mekkora távolságra közelítheti meg a macskák kamráját. A nagymamám egyszem magában él, és az még nem baj, hogy figyelni kell bentről is a kutya mozgását, de éjjel mi legyen, amikor alszik? Simán odamehet a kutya.


A kutya és a macskák is kintiek.

A két macska most a kamrában lakik, a kutya pedig szabadon van az udvarban.

Azt sikerült elérni, hogy ne menjen a határon túlra, ha mi is a határon túl vagyunk (mármint a macskák oldalán). Az még bizonytalan, amikor mi is a kutyával vagyunk a kutya területén, de ez még nem probléma, csak gyakorolni kell.



De hogyan akadályozzuk meg, hogy amikor nincs otthon, vagy alszik, akkor is tartsa tiszteletben?


Van módszer?

Vagy van eszköz erre? Valami humánusabb... például ami hangjelet ad, ha túl közel megy a kutya. És esőálló, merthogy ez mind kint van, tető nélkül.



Egyébként macskaszállító lesz még a héten.

További gondot ad, hogy a macskák még az emberektől is félnek, még nagymamámtól is, az egyiket megfogni sem lehet, úgyhogy még nincs kötődés sem sem emberhez, sem a helyhez, ezért őket még nem lehet kiengedni. Erre jó a macskaszállító, de ennél tovább szerintem még legalább egy hónapig nem lehet menni. Addigra mondjuk szépen megtanulja a kutya, hogy nem mehet a kamra közelébe, ami a menedékük lesz, HA meg tudjuk valahogy oldani, hogy éjjel se tudjon odamenni. Elbarikádolni sem lehet a területet :(

2011. jan. 19. 18:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!