Most akkor mi is az igazság a pitbullokról? írjatok minél többen, kiváncsi vagyok.
Nem fog bekattanni. :)
Járj vele kutyaoviba, kutyasuliba, és minden rendben lesz. :)
Az embereket tényleg imádják. :)
Az enyém a kutyákat is kimondottan szereti. Ha egy idegen vagy kóbor kutya fut oda hozzánk séta közben, akkor is lelkes farok csóválással üdvözli a kutyust. :)
És már mentünk át kutyástól a tenyésztőnkhöz, akinek hat felnőtt amstaffja van (van közöttük idősebb is), és három kölyök. Egyik sem kattant be, és nem támadták meg a kutyámat, pedig az ő területükön voltunk. :) Egy igazi kis tündérek.
Na kezdjük a tenyésztésnél!
A PitBullról annyit tudunk, hogy fő vérvonalai valóban angol bulldog és több terrier ötvözése. A kiválasztódás a következő kép történt:
Ketrecharcra tenyésztették és csak a leggyorsabb, legerősebb és leg "lélektelenebb" maraadt életben, így CSAK ezeket szaporították tovább, mert a többi meghalt.
Évtizedeken át kb minden más ösztön ki is veszett belőlük, ami nem a gyilkolásról szólt. Odáig jutottunk, hogy a pitbull egy 4lábon járó kő kemény fegyver lett.
Amerikában viszont kitalálták, hogy mi lenne, ha ezt a terminátort tovább alakítanák és fizikai, formai, küzdési adottságait megtartva létrehoznának egy olyan fajt, ami alkalmas őrző, családbarát, akár még vakvezető kutyának is.
Ígyhát megszületett az AmStaff, ami egy picit nagyobb a pitbullnál, de ennek ellenére közel megtévesztésig hasonlít!
Ami fontos!
Egyetlen gazdát fogad el, de a család többi tagjáért is hihetetlen hűséget áldoz! A gyerekek felett anyáskodik, még a kanok is! A testvérem pl egy Amstaff és egy dobbermann társaságában nőtt fel és a két kutya közrefogta, nem engette elesni, amikor járni tanult.
Hogy bekattanós lenne az AMstaff?
Igen! Ez a kutya ha magát vagy a gazdikat veszélyben érzi, akkor átváltozik pitbullra és isten nyugasztalja, ami elé kerül! Viszont fontos tudni azt is, hogy ezek a kutyák ÁLLAT viadalokra lettek tenyésztve és emberre semmivel nem támadnak gyakrabban mint másik ebek!!! Állatokra viszont igen! Ezért fontos, hogy ha nem egyedüli eb az udvarban, akkor egy szuka és egy kan! Ha bármi összetűzésbe kerülnek, akkor pedig szigorú megszídás!
Az amstaff amúgy hatalmas szeretetet igényel és soksok törődést, játékot! Nagyon korán és nagyok következetesen kell nevelni és amíg lehet tanítani, még öreg fejjel is!
A kutya tudja mekkora erő van benne és ha ő akar lenni a falkavezér, akkor az nagyon veszélyes tud lenni!
A kutya amúgy olyan, amilyenre nevelik, szóval szinte csak a gazdin múlik minden!
1993ban egy eredeti vérengző pitbull volt amerika legszelídebb kutyája!
Szóval gazdi mindent bele a nevelésbe és csak keményen és következetesen, de szeretet teljesen! Csak akkor válassz ilyen kutyit, ha van időd mindig rá! És hamar szoktassd más emberekhez, más állatokhoz!
És ha már választani lehet, Amstaff legyen!
Sok sikert!;)
Igaza van az előzőnek. Már egészen kiskorában el kell kezdeni a nevelését. Az enyém nagyon harcias volt kicsiként. De jót tett neki a kutyaovi. Annyira, hogy mindennap járunk esténként egy kutyajátszótérre, ahol minimum 10 kutyus szokott lenni(ha nem több) és az enyém sose balhézik. :P
És azért is fontos, hogy korán elkezd nevelni, mert hamar a fejedre nőhet. Én nem vettem komolyan a nevelését ilyen téren, mikor kisebb volt, és bizony 4 hónaposan (!) a fejemrenőtt a kutyám..
4 pittel osztottuk meg eddig az életünket (meg először is, helyesen: amerikai pit bull terrier!). hogy mennyire hasonlítanak a staffordshire-ekre, az viszonylagos. a csivavánál pl. jobban :D küllemre sokan összekeverik, de aki már látott sokat mindkét fajtából, az meg tudja különböztetni. belső tulajdonság ügyén csak a pitről tudok nyilatkozni.
pörgős, motiválható, zsákmányos, akaratos, engedelmes, végletesen kitartó. a fájdalomtűrése híresen jó, és sajnos nincsen benne kontroll, ha önmaga túlhajtásáról van szó, így képes túlhajtani magát, ha a gazdája hagyja, és a betegségek is csak a legsúlyosabb fázisukban derülnek ki.
emberszeretők. el lehetne lopni szinte bármelyiket a kertből... kevés pitről tudunk, amelyik "emberes" (emberrel agresszív) lenne, de azok is ált. a célirányos képzés miatt azok. gyerekeket imádják, idegenekhez is folyton törleszkednek, hízelegnek. házőrzésre max olyan szinten alkalmasak, hogy ugatnak a kerítésnél, nem valószínű, hogy egy betörőt megfognának.
a pitet célirányosan szelektálták, méghozzá nagyon szigorúan, állatok elleni harcra. ahogyan azt megfogalmazta egy ismerős, "a harc olyan mélyen bennük van, hogy azt nem lehet kiírtani", de ez az ÁLLATOK ELLENI harcolni akarás! a pit bull tenyésztése során azok a tulajdonságok vesztek el, amelyek az ősi falkatörvényeket betartatták: nem adja fel a harcot, akkor sem, ha vesztésre áll, és nem adja fel a harcot akkor sem, ha a másik kutya megadja magát. és nagyon sokszor a harcot előjelző domináns pózolás is hiányzik, vagy nagyon rövid (pl. csak felcsapja a farkát és kihúzza magát egy pillanatra) és az ember annyit lát, hogy azonnal támad a kutyája. a pit bull nem dominálni, erősebbnek TŰNNI akar, mint sok másik kutya, hanem ölni. minél több sebet ejteni, minél súlyosabb károkat okozni a másik kutyában, ezért van az, hogy a pit fogása kemény, és mikor harcol, akkor sokszor feszíteni kell a száját (a gyakorlott piteseknek van erre kifejlesztett ék-szerű eszköze), hogy eresszen. ennél a fogásnál - ha nem akadályozza meg az ember - aztán a kutya beleráz, és durva sérüléseket tud okozni.
ahogy fentebb írtam, mivel a pózolás náluk nem nagyon jellemző, illetve a falkaösztönök hiányosak, vagy teljesen hiányoznak előfordulhat, hogy így "bekattan". hisz mit lát az ember: a pit egyik pillanatról a másikra nekiugrik egy kutyának. de ez nem bekattanás, ez a szelekció eredménye! erre figyelni kell és kész.
nem kell a pit bullt más kutyákkal együtt tartani, nem kell falkába kényszeríteni, és fokozottan figyelni kell a viselkedését, ha más kutyákkal engedjük össze. szocializálni kell természetesen, illetve pici korától kezdve figyelni az eresztésre, fegyelmezésre, és nem lesz vele gond. az sem egészséges, ha az ember túl lazán értelmezi a pitet, hogy "jajj, csak jól kell szocializálni", mert a fenti okokból őt is érhetik meglepetések sajnos, és az sem egészséges persze, ha minden kutyás kapcsolattól megvonják a kutyát azzal, hogy ez "bekattanhat". ismerni kell a kutyánkat, és figyelni a viselkedését. egyik pit szukánkat bárkivel össze lehet engedni, csak akkor "kattan be" ha őt magát megtámadják, egyébként játszik, nem dominál, ha más kutya dominánsan közelít, akkor behódol neki. a kanunk viszont csak olyan kutyával van el, aki elfogadja, hogy ő a főnök - de azzal teljesen békésen elsétálgat. ismerek olyan pitet is, aki bárkinek bármit megenged, és sosem morgott vissza senkinek, és olyat is, aki minden szocializáció meg képzés ellenére kutyagyűlölő. ha pit bullt vásárol az ember, akkor erre fel kell készülni, ezt el kell fogadni. hozzáteszem nem csupán a pit viselkedik ilyen módon kutyákkal szemben, ismerek pl. munka malit, aki durvábban "kutyázik", mint bármelyik pitünk, kaukázusiból pedig egész rakatnyi olyat, aki semmiféle nemű-korú kutyát nem tűr meg maga körül. annyi a különbség, hogy a pit bullnál szeretik ezt túldramatizálni.
emberrel szemben viszont barátságosak, nagyszerű családi kutya, türelmes, értelmes, képezhető, gyerek mellé jobbat kívánni se lehetne. olyan kutyáról, ami emberrel szemben "bekattant" én még nemigen hallottam, max eredendően defektes kutyáról tudom ezt elképzelni, de azért itt se legyünk rasszisták: nincs olyan fajta, ahol ne fordulna elő idegbeteg kutya! egy egészséges agyú pit sose fordul a gazdája ellen. szuper jó sport kutyák, gyakorlatilag bármire alkalmasak (a teljesség igénye nélkül: bikejöring, canicross, súlyhúzás, flyball, frizbi, IPO, ring, agility, stb), a kitartásuk, mint írtam talán a legjobb a kutyák között.
lényeg a lényeg, nem a sátán kutyájáról beszélünk. a pit bullok körüli rémtörténetek és előítéletek a média szüleményei, nem feltétlenül hazugság az egész, de a helyén kell kezelni a dolgokat, és objektíven nézni. amiket írtam a "bekattanásról" azok pedig ugyanígy igazak lehetnek egy harciasabb német juhászkutyára is, például. csak ha pit csinálja, akkor sokkal nagyobb a visszhangja...
egyébként megfontolandó: A HARAPÁSI STATISZTIKÁKAT NEM A PIT BULL TERRIEREK VEZETIK!!!
"Ketrecharcra tenyésztették és csak a leggyorsabb, legerősebb és leg "lélektelenebb" maraadt életben, így CSAK ezeket szaporították tovább, mert a többi meghalt."
Már bocs, de ez nem igaz, ez kicsit bonyolultabb ennél. Röviden csak annyit írnék le, hogy a legjobb harcos se biztos, hogy jól tudta magát örökíteni és nagyon sok esetben a nem annyira jó harcosnak volt jobb tenyészértéke. A meccseknek meg nem az volt a célja, hogy az egyik kutya megölje a másikat, hanem hogy derüljön ki, melyik a jobb harcos! Ugyanis minden kutyánál volt jobb (max nem találkozott vele) és az is minősítette a kutyát, hogy hogy veszített, nem volt mindegy, hogy emelt fővel, vagy vinnyogva és farokbehúzva.
"Évtizedeken át kb minden más ösztön ki is veszett belőlük, ami nem a gyilkolásról szólt. Odáig jutottunk, hogy a pitbull egy 4lábon járó kő kemény fegyver lett."
Akkor nem lehetne pl. gyerek mellett tartani, kinyírná a gazdáját, hadd ne soroljam. Ez a kutya viszont imádja az embereket. Szóval jó lenne, ha saját magad is megtapasztalnád a dolgokat, mert a könyvek nem biztos, hogy az igazságot írják meg.
"Amerikában viszont kitalálták, hogy mi lenne, ha ezt a terminátort tovább alakítanák és fizikai, formai, küzdési adottságait megtartva létrehoznának egy olyan fajt, ami alkalmas őrző, családbarát, akár még vakvezető kutyának is."
Na itt lóg ki a lóláb. Elhiszem, hogy neked az amstaff a kedvenced és rá akarod beszélni a kérdezőt, hogy azt tartson, de ezt bízzuk inkább rá. Lényeg a lényeg: az amstaffot jelenleg küllemre tenyésztik, a pitbullt meg munkára (amin nem csak a harcoltatást értem, hanem pl. a súlyhúzást, a canicrossot, a mondioringet és hadd ne soroljam).
Tehát kedves kérdező, a választást aszerint fontold meg, hogy mennyire vagy gyakorlott kutyás és mit szeretnél a kutyáddal elérni. Ha kiállításokra szeretnéd vinni, egyértelmű hogy amstaff, a pit bullt ugyanis nem ismeri el az FCI. Ha viszont a kutyás sportokat szereted és gyakorlottabb kutyás vagy, akkor válassz nyugodtan pitet, mert azzal nagyobb eséllyel lesz több sikerélményed.
Ha meg csak hobbikutyát szeretnél, akkor válassz aszerint, hogy a tömörebb, vastagabb csontú, nagyobb izomzatú vagy a nyúlánkabb felépítésű, vékonyabb csontú, szárazabb izomzatú kutya tetszik jobban.
A válasz írója 81%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: ma 10:23
Egyetértek veled! Nálunk a környék réme egy golden retriever szuka. Mióta megvan az amstaffom, és kijárok vele sétálni, azóta hallom a többi kutyástól és a goldi gazdájától is, hogy épp melyik kutyát támadta meg... Volt már az "áldozatok" között boxer, német juhász keverék (ennek én is szemtanúja voltam), egy tacskó (ezt is láttam, szegény tacsi vagy fél órát vonyított a támadás után is...), bolognese, westie, malamut, stb. És ez csak az elmúlt néhány hónapban!
A másik kutyus, akit nem szeretnek a környéken, az egy pit bull kan. Nos, erről én nem tudtam, úgyhogy mikor láttam, hogy a gazdija sétáltatja, odamentem hozzájuk az amstaffommal. A pitt ránkmorrantott először, de mikor köszöntem nekik, már csak csóválta a farkát. Utána megszimatolták egymást a kutyák, majd elengedtük őket, és játszottak egy nagyot. Ezután mondta el nekem a pit gadija, hogy nem szokott más kutyákkal játszani a kutyája, mert féltik a kutyájukat az emberek az övétől. Pedig az enyém jól elvolt vele. :)
Egy harcoltatott pit bullból is lehet családi kedvenc! Hozzánk a kutyaiskolába hoztak egy 6 éves pit bult, aki addig harcoltatva volt. Képzelhetitek milyen erő volt benne. 6 éves volt, és minden harcot megnyert.
4 hónap kemény munkába tellett, mire el lehetett engedni szájkosár nélkül a többi kutya között anélkül, hogy bármelyiket is meg akarná ölni. De sikerült!
utolsónak!
családi kedvenc lehet természetesen még harcoltatott kutya is (hiszen a harc nem ember ellen irányult).
viszont ne keverjük a szezont a fazonnal: az, hogy el lehet engedni szájkosár nélkül más kutyák között, és az, hogy gond nélkül együtt TARTHATÓ más kutyával, az nem ugyanaz! szóval ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni. van persze pit, aki másik kutyával gond nélkül együtt tud élni, de ha az ember pit bullt választ, fel kell készülni arra is, hogy esetleg rekesztenie kell a többi kutyájától.
egyébként gratulálok a rehabilitációhoz, jó ilyet olvasni! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!