Mit tehetek? Eutanázia
Sziasztok fórumozok!
Van egy 15 éves kutyusom, aki igen beteg már ill. öreg. Lassan meg kell tőle válnunk, ami elég nehéz, Ti ezt biztos megértitek. Nem is nagyon tudok róla írni az állapotáról, anélkül, hogy ne zaklatna fel. Családom régóta foglakozik a gondolattal, több cikket/írást is megnéztünk az elaltatással kapcsolatban. Nem mind tetszett és az utólagos "lelki fájdalmunk" elkerüléséért hozzátok fordulok segítségért/tanácsért. Létezik, tudtok-e olyan megoldásról, szerről, gyógyszerről, melyet orvos közreműködése nélkül, mi magunk tehetünk annak érdekében, hogy hű társunktól úgy búcsúzhassunk, ahogy valóban mi szeretnénk?
Válaszaitokat és együttérzéseteket ill. megértéseteket hálásan köszönjük!
kutyabánat (és a mienk is)
NEM!
Az állat életének kioltását a törvény szerint csak erre kiképzett személy,jelen esetben állatorvos végezheti.
Mi a kutyánk mellett voltunk végig,nem szenvedett,szépen elaludt.
Nekünk eddig két kutyánk ment el, az egyik 18 évesen magától (még három éve), a másikat el kellett altatnunk 11 évesen (fél éve) mert nagyon ramaty állapotban volt.
Én azt mondom, hogyha a kutya csak süket és vak, esetleg kicsit reumás akkor maradjon veletek, maradjon addig amíg ő nem akar elmenni az örök vadász mezőkre (nálunk a 18 éves tacsi ilyen volt vagy 2 éve, de nem akartuk elengedni, meg nem is igazán okozott ez neki fájdalmat).
A németjuhász keverékünket pedig kénytelenek voltunk elaltatni, mert egyik napról a másikra nem tudott lábra állni, leállta a keringés és már csak sírt. Nagyon rosszul nézett ki.
Ültem az irodában és egész nap azon gondolkoztam, elaltassam-e vagy várjam meg, hátha magától elmegy (sosem voltam híve az altatásnak). Aztán itthon a családnak is kikértem a véleményét, azt mondták maradjon még pár napig, ha nem javul majd akkor.
De a kutya reggel óta csak sírt, nem evett, nem ivott, nem csinált semmit, és ugyanúgy ne bírt felállni. Azt mondtam, altassuk el, én ezt nem csinálom (akkor már patakokban folyt a könnyem), előtte egy fél évig csak orvoshoz vittük a kutyát, először a szilveszterkor kialakult sérülését tették helyre (elszökött és elütötte az autó az autópályán, leszakadt a hátáról és a seggéről a hús, a fejét szétverte az autó), az orvos azt mondta (mivel kerestük négy napig csak azután tudtuk elvinni, hogy megtaláltuk), hogy kb. 20-30% az esélye... Megműttettük, vittük kezelésekre, fél év és helyre jött. Aztán jött a következő csapás, gennyes méhgyulladás, két hét alatt a kutya felére fogyott (50 kg-os állat 25 kg lett), megint nem sok esély, de megmaradt. Aztán rákos daganatok kezdtek kialakulni a testén, és utána jött a keringés leállás, stb.
Mikor felhívtuk az orvost, leüvöltött minket, hogy hogy merünk ilyet tenni és kérni tőle!? Mi zokogva mondtuk el a történetünket (egyébként náluk operáltattuk mindig, tehát emlékezhetett volna ránk), akkor kijött. Mikor meglátta igazat adott, hogy nincs esélye. :(
Egyébként nagyon humánus dolog, mivel az orvos házhoz jött (mert a kutyát nem akartuk elvinni, hátha nem adják vissza), így vele lehettünk az utolsó perceiben. Az orvos adott neki egy altató injekciót, utána pedig azt a nem tudom milyet, amitől leáll a szíve. Nagyon megsirattuk, de így neki is jobb.
Szóval ha hasonló beteg a kutyitok, inkább altassátok el. :( Ne hagyjátok szenvedni. :(
Szerencsére nincs olyan szer, amivel otthon lehetne lealtatni egy állatot. Csakis állatorvos adhatja be.
Nem kell ezen ennyit gondolkodni. Amíg a kutyus működik, nincsenek nagy fájdalmai (és itt meg kell jegyezni, hogy a kutya fájdalmát nem az jelzi, hogy üvölt, mint némely primitív ember, ők csendben szenvednek, de a gazdi ezt látja rajta), eszik-iszik, addig meg kell adni neki mindent, mint eddig.
Az én egyik kutyusom megvacsorázott, lefeküdt és nem ébredt fel többé. A másik öregem már nagyon szenvedett, lábra állni is alig bírt, úgy kakált-pisilt, hogy ölben vittem ki a kertbe és tartanom kellett a hasánál, hogy ne essen össze. De még mindig jó étvággyal elfogyasztotta a vacsoráját, és valahogy minden éjjel visszamászott a lépcsőn és lefeküdt az előszobában. Ez egy hétig tartott, aztán amikor már a vacsorához sem nyúlt, és láthatóan az is zavarta, hogy simogatom, akkor hívtam ki az orvost. Nem könnyű, de legalább vele voltam az utolsó perceiben, simogattam a fejecskéjét és biztosan érezte, hogy nagyon szeretjük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!