Mit csináljak, hogy hajlandó legyen kint pisilni?
Türelem. Mennyi idős?
Nekem volt egy szukám, másfél éves koráig minden séta után toporgott a kapuban: menjünk már fel, mert nagyon kell pisilnem! Én voltam a környék domestos felvásárlója. Aztán a második tüzeléskor úgy döntött, hogy tudatja minden kannal hogy ő itt nagylány és körbepisilte az összes bokrot.
A kutya alapból szobatiszta, türelem!
Először is a szobatisztasággal kapcsolatban van olyan alap probléma, hogy a kiskutya nem végzi a dolgát séták idején, hanem hazaviszi. Ez nem csak a te problémád. Ilyenkor a gazdi azt hiszi, hogy rossz a kutyus és direkt bosszantani akarja. A kölyökkutya nem ismer ilyesmit, ő mindig szót akar fogadni és jól akar viselkedni - ebben igencsak különbözik az embergyerktől. Csakhogy kutyamódra gondolkozik, ezért a gazdinak kell előbb megtanulni kutyául.
Szóval a kiskutya nem meri a dolgát végezni idegen helyen, hiszen ott már sok más kutya is megfordul. Nomost a kutya nemcsak biologiai szükséglet miatt űrít, hanem jelet is hagy, mégpedig elsősorban dominanciáját jelzi. A rangosabb kutya szinte miden más kutyát felülbírál. Nomost egy kölyökkutya a rangsor legalján van, ezért egy jólnevelt kutya "nem szól bele" a nagyok dolgába.
Van egy másik ok is, de ez ösztönszerű. A vadállatoknál a kölyökkutya ha a területén kívűl hagyna nyomot, azzal más ragadozónak ajánlkozna fel eledelül. Ugyanis azok azonnal felismerik a védtelen, sőt kölyök állatot és keresésére indulnak.
Tehát a kiskutya részint "jólneveltségből", részint biztonsági okból nem végzi a sétáknál a dolgát, sőt visszatartja amennyire tőle telik - és hazaérve a biztonságba azonnal könnyít magán.
Ezért nem megszidni kell és nem mindenféle retorziót alkalmazni. Hanem a megoldás az, hogy lehetőleg olyan helyre vinni, ahol nincs, vagy csak kevés kutya fordul meg - és mindig ugyanarra a helyre. Ha nincs ilyen, akkor vinni kell egy kis mintát (ujságpapír, vagy rongy, a vizeletével átitatva) hogy arra merjen rácsinálni.
Aztán a szobatisztaság gyorsabban létrejön, ha a gazda felismeri a kutyus előjeleit. Mindegyik másként készül neki a dolognak. Van, amelyik a földet szaglássza, van amelyik forog maga körül - szóval meg kell figyleni, hogy előtte hogy viselkedik. És ha elkezdi csinálni, akkor ölbe kell kapni és kivinni oda, ahova szánjuk, hogy a dolgát végezze. Mindig meg kell dicsérni ha jól csinálta. Megszidni két okból nem jó. Előszöris nem érti. Másodszor, ami sokkal fontosabb: nagy figyelmet szentel neki a gazdi a szidáskor. A kiskutyának ez pedig a legnagyobb jutalom, amit máskor is előidéz, még akkor is, ha a gazdi dorgálja. Tehát ha rossz helyre csinált, akkor teljesen természetesen el kell takarítani és a lehető legkevesebbet foglalkozni a kutyussal. Viszont ha el lett találva közösen a jó hely és szitu, akkor dícséret, játék és a gazdi hőn áhított figyelme. Amit a kiskutya szintén örömmel idéz elő.
4 hónapos még kicsi, van még ideje.
Vannak kutyák, akiket zavar a közelség, "szégyellősek":))
Próbáld meg, hogy veszel vagy csinálsz egy 10 méteres pórázt és hátha akkor hajlandó, ha nem állsz ott mellette.
Persze ha sikerült, akkor törj ki örömujjongásban, dicsérd nagyon és adj neki jutalomfalatot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!