Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mennyivel több tápot kell...

Mennyivel több tápot kell adni egy vemhes kutyának?

Figyelt kérdés
2009. jan. 24. 13:26
 1/6 anonim ***** válasza:
69%
A vemhesség első 30 napjában kb 2X annyit, de ez nem csak kalória, hanem vitaminok szempontjából is igaz kell, hogy legyen! Ez a mennyiség fokozatosan emelkedik, míg az utolsó 10 napban akár a normál táplálkozáskor elfogyasztott mennyiség hatszorosa is lehet! Kutyatej-por (állatpatika) nagyon tápláló és vitamindús vemhes szukák számára is.
2009. jan. 24. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
88%

A multivitaminok átlagos adagolása:

felnőtt kutyának 1 tabletta / 10 ttkg

vemhes szuka 1 tabletta/ 7 ttkg

szoptatós szuka 1 tabletta / 5 ttkg


nagyon kell figyelni a kalciumpótlásra mert a hiány görcsös állapotot majd halált okozhat.

2009. jan. 24. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Mivel a magzat építés gyakorlatilag csak az utolsó pár hétben történik, ezért az első időkben egyáltalán nem szükséges a táplálék mennyiségét emelni. Itt egy állatorvos írása a témával kapcsolatban:


"A vemhes kutya táplálásánál és tartásánál két dologra kell leginkább figyelnünk. A kíméletes és rendszeres mozgatásra, és az ésszerű táplálásra. A vemhesség első felében a szuka energiaszükséglete alig emelkedik az életfönntartó igény fölé, a 4. héttől kezdve fokozatosan emelkedik. Az 5. és 6. héten a bevitelt 10-20 %-kal emeljük, majd a 6.7.8.9. héten további 10-20%-kal. A vemhesség utolsó harmadában növeljük az etetések számát, ha megoldható akár 4-5 részre osszuk el a napi adagot. Ezzel kíméljük az anyaállat bélműködését, melyet a növekvő vehem amúgy is megterhel. A méh a zsigerekre és a rekeszre jelentős nyomást fejt ki, ezáltal a légzés és az állat mozgása nehezebbé válik Ezért nem hajlandó az előrehaladottan vemhes állat lépcsőn lefelé menni. A magzatépítés, az emlők kifejlődése és a placentáris gyarapodás, túlnyomóan a vemhesség utolsó 2-4 hetére esik. A szuka testtömege a vemhesség végére kb. 15-20%-kal növekszik. Az én véleményem, hogy a vemhes kutyának főzzünk, és a napi egy etetésnél adjunk tápot, de az legyen koncentrált, jó minőségű. Ebben az esetben, ha az állat jó étvágyú, én nem ajánlom egyéb vitaminkészítmények adását. Külön kalciumkiegészítést pedig semmiképpen nem, különösen az utolsó hetekben. Túlzott kalciumbevitellel nagyon egyszerűen fogalmazva elkényeztetjük az anyaállat szervezetét, és az ellés utáni kalciumhiányos állapotra nem fog tudni gyorsan reagálni. (kalciumtúlsúly esetén a mellékpajzsmirigy parathormon aktivitása csökken) Mit főzzünk a kutyának. Bármilyen húst főzhetünk, akár belsőséget is, de csakis főve! Kaphat rizst, tésztát, és krumplit is, a híresztelésekkel ellentétben. Nagyon értékes aminosav összetételű fehérje a túró, heti 2-3 alkalommal, pedig adhatunk főtt tojást. Kínáljuk meg hetente egyszer szardíniával, olajával együtt. Csontot, ha lehet, nagyon keveset adjunk, a vemhesség félidejéig alaposan megfőtt farhátat adhatunk, egyéb csontot én nem ajánlok. Ezen kívül bármilyen tejterméket és zöldséget is kaphat, de eleségének 50-80% a húsból álljon. A szoptató kutya táplálásáról a későbbiekben írunk."


Ez pedig az egyetemi szülészet honlapján olvasható:


" Gondoskodás a vemhes kutyáról


Emberek esetében is gyakori tévhit, miszerint a várandós anyának „kettő helyett kell ennie”. Ezzel szemben vemhességük első két harmadában a kutyáknál semmiféle többlet energiabevitelre nincs szükség. Különösen oda kell figyelni a robosztusabb, hízásra hajlamosabb fajták táplálására, hiszen a korai vemhesség alatt fölszedett túlsúly a későbbiekben tovább halmozódik és ellési komplikációkhoz vezethet. Mindössze az utolsó harmadban lesz annyira erőteljes a kölykök növekedése, hogy az anyakutya napi egyszeri étkezéssel már nem képes elegendő táplálékot fölvenni. Ennek oka nemcsak a rohamosan fejlődő magzatok növekvő táplálóanyag-igényében, hanem a vemhes méh által összenyomott gyomor korlátozott befogadóképességében is keresendő. Tartós energiahiány esetén az anyakutya anyagcseréje kedvezőtlen irányba változik, mérgező anyagok halmozódnak fel a vérében és kómaszerű állapotba kerülhet (vemhességi toxikózis). Ezért az utolsó három héten naponta többször is adjunk enni a szukának, lehetőség szerint jól hasznosuló, magas energiatartalmú vemhességi kutyatápot. Nincs szükség tehát emelt tápanyagbevitelre a vemhesség első két harmadában, sőt kifejezetten helytelen, ha túlzott gondoskodásból a szoptató állatok részére szolgáló, kalciummal dúsított tápot, illetve magas fehérjetartalmú kölyöktápot adunk! Az előrehaladottan vemhes szukával ne végeztessünk túlzottan kimerítő feladatokat, de rendszeresen sétáltassuk és engedjük mozogni.


Az esedékes védőoltások beadásánál és féreghajtásnál gondolni kell arra, hogy a szerek a placentán átjutva bekerülnek a fejlődő magzat szervezetébe. Ezért féreghajtásra vagy bármely más kezelésre csak olyan készítmények alkalmazhatók, ahol a gyártó kifejezetten megengedi a vemhesség idején történő használatot. Korábbi ajánlásokkal ellentétben a vemhesség idején semmilyen védőoltás beadása nem javasolt, mivel a vakcinázás védő hatása elmarad a magzatelhalás és vetélés veszélye mellett. Vemhes állatoknál kizárólag elölt vírusos vakcinák alkalmazhatók, ezen termékek száma azonban igen szűk és rendszeresen oltott kutyáknál használatuk indokolatlan."

2009. jan. 24. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

A vemhesség félidejében ajánlatos a féregtelenítés és ennek megismétlése a várható ellés előtt 1 héttel. A kutya bélférgei közül elsősorban az orsóférgek azok, melyek veszélyt jelentenek az újszülöttek számára, hiszen lárváik még a méhben un. intrauterin vándorlás révén illetve szoptatáskor a tejen keresztül is eljuthatnak a kölykök szervezetébe. A korai fertőződés súlyos görcsös tünetek közötti elhullást is eredményezhet az alomban, de mindig fejlődésben való visszamaradás, emésztési zavarok az újszülöttek bél parazitózisainak következményei. Egyes bélférgek az emberre is veszélyesek lehetnek, tehát saját és környezetünk érdeke is kedvenceink rendszeres féregtelenítése! Az újszülöttek megfelelő immunitásához, vitalitásához szükséges, hogy az anyai szervezet kellő mennyiségű anyai eredetű ellenanyagot (antitestet) adjon át a magzatnak, illetve a tejjel az újszülöttnek. Az ellés utáni első 24 órában a termelődő tej (föccstej) különösen gazdag ezekben az ellenanyagokban és a kölyök bélnyálkahártyája az élet első kb. 24-36 órájában képes ezeket változatlan állapotban a vérkeringésbe átengedni. Az, hogy az anyai szervezet milyen gazdag ezekben az ellenanyagokban, az többek között függ az állat védőoltásaitól. Ezért ajánlatos azt a vemhes szukát, amelyik fél évnél régebben részesült védőoltásban félidős vemhességnél ismét beoltatni. Figyelem!! Veszettség oltást nem szabad vemhes állatnak adatni, mert vetélést okoz, és csak úgynevezett elölt vírust tartalmazó vakcinát szabad használni egyéb védőoltás esetén is! Legfontosabb a Parvovirusos bélgyulladás elleni oltás beadatása, mert ez okozhatja a legnagyobb arányú megbetegedést és elhullást a kölykökben. Az anya azonban nemcsak a védőoltások révén kialakult ellenanyagait adja át a magzatoknak ill. újszülötteknek, hanem mindazokat, amelyek a közvetlen környezetében élő kórokozók ellen termelődtek. Ezért nem szabad a vemhes állatot a várható elléshez két héten belül új helyre, kennelbe szállítani, mert akkor már nem lesz ideje az új környezethez "áthangolódni" és a kölykök védtelenek lesznek.

Számos esetben találkoztunk praxisunk során alacsony születési súlyú, gyenge vitalitás újszülöttekkel, és bizonyos szukák sorozatban ilyen almokat produkáltak. Ha a részletes bakteriológiai vizsgálat nem vezet oktani diagnózishoz, akkor igen jó hatásúak lehetnek az un. immunstimuláló szerek, melyek számos esetben jó vitalitású, egészséges almokhoz vezettek. Ezek adagolása a vemhesség utolsó harmadában lehetséges, de csak állatorvos ajánlásával és felügyelete mellett alkalmazhatóak.

A vemhes szuka emelt tápanyagellátásra csak a vemhesség 6. hetétől szorul. Elsősorban fokozott energia és fehérje igény jelentkezik. A táplálék növelése fokozatosan történjen, praktikusan 10%/hét ütemben, úgy, hogy az ellés idejére elérje a normál adag másfélszeresét. Az igazán nagy anyagforgalmi változás a tejtermelés és szoptatás idején jelentkezik, ez komoly próbatétel a szuka szervezete számára, ezért a szoptatás első hetében a normál adag kb 1,2-1,5-szörösét kell elfogyasztania, majd 2-3 héttel a szülés után, a tejtermelés csúcsán a 3,5-szörösét kell felvennie, hogy fedezze a tejtermelés és a saját szervezet tápanyag és energia igényét. Ha igen nagy számú a vehem, és rossz a táplálása a vemhes szukának akkor a vemhesség 45-60. napja között un. vemhességi toxikózis léphet fel. Ez a komoly anyagforgalmi betegség komatózus állapottal, eszméletvesztéssel jár és hátterében súlyos energiahiány és következményes májelváltozás áll. Különösen kis és középtestű egyedeknél elhulláshoz is vezethet. A szuka kalcium kiegészítéséről számos téves hiedelem kering még a tenyésztők körében. Valójában a vemhes állat külön kalciumpótlást nem igényel a vemhessége alatt, ha kiegyensúlyozott, teljes értékű táppal etetik. Sőt ez káros is lehet, hiszen mintegy "elkényelmesedik" a szervezet belső hormonális kalcium-mobilizáló mechanizmusa, és amikor valóban hirtelen nagy igény jelentkezik -tejtermelés csúcsán- akkor nem tudja a kalciumot mobilizálni a csontokból. Ez főleg kistestű szukákban az ellés utáni tetániához, görcsökhöz vezethet.

Korábbi írásunkban már említettük a vemhes állat bizonyos gyógyszerekkel történő kezelésének kockázatait. Fontos, hogy mindig figyelmeztessük a kezelő állatorvost a szuka fennálló vemhességére!

2009. jan. 24. 13:56
 5/6 A kérdező kommentje:

Kicsit sok lett :-)

Na, én ezt olvastam. Vagyis: a szülés előtt, ez szerint csak 1.5- szeres kaját kell kapni. És nem 6-szorosat. És kalciumot nem szabad pluszba. Köszönöm a hozzászólásokat. Remélem még írtok, olyat ami tényleg igaz és nem tévhit.

2009. jan. 24. 13:59
 6/6 anonim ***** válasza:

én ezt találtam,én eszerint csinálom:

[link]

2009. jan. 24. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!