Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Nehézségbe ütköztem a behívás...

Zsopega kérdése:

Nehézségbe ütköztem a behívás tanulásánál. Miért nem fogad szót a kutyám?

Figyelt kérdés
Ma négy hónapos keverék kutyámnak egy hete tanitgatom a póráz nélküliséget. Eddig nagyon szépen ment minden, a "gyere" parancsra örömmel szaladt hozzám, ahol hatalmas dicséret és jutalomfalat várta. De két napja, mintha "alkalmi süket" lenne, nem akar visszajönni. Arra sem figyel, ha elindulok az ellenkező irányba. Bár nem rohan el messzire, csak szimatolgat, így oda kell mennem megfogni. Persze ilyenkor összeszidom, nincs jutalom, sőt tegnap dühömben megráztam a nyakán lévő bőrnél fogva. Ilyenkor olyan ártatlan szemekkel néz, mintha nem is ő lett volna szófogadatlan. Úgy tesz, mint aki ráérzett a szabadság illatára. Hogyan javítsam ki, ha elrontottam valamit?
2010. dec. 1. 15:55
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Ha eddig szót fogadott, utána is szót fog, csak meg kell értetned vele, hogy te vagy a falkavezér és neked minden szóra ugrania kell, azt kell hogy csinálja amit te mondasz neki. Nálunk pl az volt a baj, hogy otthon párizsikockákkal gyakoroltunk, idegen terepen ahol el volt engedve pl meg már sült húsos falatkákat kellett lógatnom az orra előtt, hogy odajöjjön. És odajött. Aztán szépen lassan berögzült neki, hogy az nem baj, hogyha idejön, sőt még kaját is kap érte, és nem párizsit hanem sült husis falatokat :-) És így nálunk bevált, hogy idegen terepen (pl utcán elengedve) is egyből odajöjjön. Próbáld meg "finomabb" falatokkal, hátha segít neki. És később simán elhagytam a sült húst, ma már csak párizsit használok, és most 9 hónapos, első szóra ugrik nekem :)


A másik pedig az, hogyha elengedve sétál, hagyd, hogy szaglásszon, de ne menjen el tőled messzire. Te lásd őt, ő lásson téged, 4-5 méternél messzebb ne menjen tőled. Ne hívd be állandóan, mert azzal csak azt erősíted benne, hogy nem kell mennie, ha nem akar, csak amikor megkívánta a jutalomfalatot.. Nem. Hagyd, hogy szagolgasson stb, aztán amikor már látod hogy messzebb lenne, hívd be, jutalomfalat, simogatás, dicséret, és engedd tovább. És az is fontos, hogy ne csak akkor hívd be, amikor ráteszed a pórázt, mert így majd a pórázra vételt fogja a behíváshoz kötni.

2010. dec. 1. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Van néhány alapszabály:

- sose kergesd a kutyát ha meg akarod fogni

- ha nem jön oda, akkor az ellenkező irányba kezdj el futni

- ha elengeded akkor ne csak a séta végén tedd rá a pórázt hanem közben is sokszor hívd be, tedd rá, majd engedd el - ha csak a végén fogod meg, könnyen kialakul h akkor nem megy oda hozzád, mert tudni fogja h akkor van vége a sétának

- sokszor játssz olyat vele (csakis biztonságos helyen (lehetőleg nem elkerítetten) - pl. erdő, mező, hatalmas park ahol nincsenek autók), h amíg ő mást csinál elbújsz -> a kutyában minél fiatalabb korban el kell kezdeni tudatosítani, h neki kell vigyáznia arra h el ne hagyjon téged és nem te vigyázol rá.

- szintén sokszor csináld séta közben, h hívod a nevén, amikor látod h felvette veled a kontaktot, elkezdesz rohanni a másik irányba és közben hívod majd iszonyatosan megdícséred

- legyen egy konkrét parancs a behívásra és az ne a neve legyen! Ez olyan parancs amire azonnal, hezitálás nélkül jönnie kell!

- ha nem jön, akkor SOSE hívd többször, menj oda és fogd meg!

- olyan helyzetben sose add ki a behívás parancsot amikor nem vagy benne biztos, h végre tudod hajtatni a kutyával - pl. heves játékban van más kutyákkal - ha mégis hívod és nem jön, akkor csak azt erősíted benne, h "anya hívhat, akár többször is, nem kell mennem ha nem akarok"


Nagyjából ennyi. Ha ezeket betartod, akkor nagyon nem cseszheted el. A lényeg, ne féld elengedni! És tanulja meg, neki kell vigyáznia arra h te ne veszítsd el!


Sok sikert!

2010. dec. 1. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors és hasznos válaszokat. Az lehet a baj, hogy rettentően féltem és ezt a "kis piszok" ki is használja. De most újra lemegyünk sétálni és betartom az általatok tanácsoltakat. Köszönöm!
2010. dec. 1. 17:28
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Elég kicsi még és játék neki a világ , az nembaj ha tanítgatod de ne csodálkozz ha nem mindíg csinálja meg a parancsot , kicsi és rosszcsont.(mint a gyerekek)

Az én kutyámnak is vannak olyan napjai , amikor (sztem dacból) nem akarja úgy csinálni a feladatokat ahogyan kéne , pedig ő lassan 3 éves lesz.

2010. dec. 1. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

így csak összezavarod étellel felesleges jutalmazni, inkább egy játékkal tartsd magad mellett behíváskor. Ha nem teljesít ne szidd le és pláne ne "mond azt neki, hogy megdöglesz te szemét!"-a grabancrázás kb ezt jelenti kutyául.

Ha nem jön első szóra akkor menj utána és vezesd oda ahonnan kiadtad a parancsot. Így megtanulja, hogy az engedetlenségnek következménye az, hogy így is úgy is teljesít de nincs büntetés ami elveszi a kedvét a szófogadástól. Így önként első szóra fog menni...!

2010. dec. 1. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
95%

Kedves utolsó!

Kb mindennel egyetértek veled kivéve h ne jutalmazza kajával. Nem minden kutya motiválható labdára, kajára viszont a legtöbb. Ilyen kicsi korban meg pláne él-hal a jutalomfalatért és meg kell valahogy alapozni a "bejönni a gazdihoz az jó dolog" c. dolgot. És sok esetben hiába van a kezedben a labda, a játék csupán ígérete nem elég motiváció - főleg nem ennyi idősen.

2010. dec. 1. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

19.15: az engedelmességnek nem kéne korfüggőnek lennie. (az én kutyámat 4,5 hónapos kora óta póráz nélkül sétáltatom, és azóta leül minden járdaszegélynél és a behívással soha nem volt gondunk) Egy normál falkában sincs ilyen. Vicces is lenne, ha egy kölyök nem azt tenné amit mondanak neki...

A nem vagy nem megfelelően végrehajtott parancs szerintem minden esetben a gazda következetlenségére vezethető vissza. Kölyök kutyának hajlamosak vagyunk többet elnézni, de aztán meg ugyanúgy megkövetelni a dolgot - és ez az ami összezavarja a kutyát. Tehát a kulcs a KÖVETKEZETESSÉG!!

2010. dec. 1. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Újra csak köszönöm a válaszokat, de nehogy vita kerekedjen a kérdésemből.

A következetességgel nincs gond (3 nagy gyerekem van és 27 éve vagyok óvónő). A grabancrázás egyedi eset volt, de szerintem sokkal hasznosabb, mint az ütés, vagy "neadjisten" némelyeknél a rúgás, hisz az anyja is hasonlóképpen fegyelmezte. Valószínűleg semmi gond nem lesz vele, hisz okos, értelmes kiskutya.

2010. dec. 2. 16:52
 9/9 anonim ***** válasza:

az anyaállat sohasem rázza meg a grabancát a kicsiknek...!

...vagy megemeli és odébbteszi vagy lenyomja a földre a tarkójánál fogva, de sohasem rázza, cibálja. Ez a mozdulat zsákmány megbénítását, megölését szolgálja, sem kutya, sem dingó, sem farkas nem fegyelmezi grabancrázással a kölykeit!

2010. dec. 2. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!