Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Így lehetséges a szoktatás?

Így lehetséges a szoktatás?

Figyelt kérdés

Megkapom életem első szobakutyájájt páromtól, de az a gondom, hogy nem vagyok ebben jártas.

Hogy szoktassam szobatisztaságra?

Mind a ketten 8:00-tól 16:00-ig vagy 17:00-ig munkában vagyunk.Ezt az időszakot hogy oldjuk meg?

Vagy így lehetetlen nagyon sok baleset nélkül?


2010. nov. 20. 19:02
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

ha kutyát vállaltatok akkor első hét nagy részét a kiskutyával ajánlatos tölteni. ha szobatisztaságon úgy lehet segíteni, hogy amikor odapisil egy bizonyos helyre akkor nem elég felmosni hanem valamilyen gyenge dezodorral lefújni.(semmi képpense a kutyára károsan ható vegyszerrel!!!)így meggátoljuk h a kutya ne érezze ott a pisi szagát. a kakilással ugyan ez csak sétáltatáskor az ürüléket tegyük egy pontra hogy az állat érezze, mintha már máskor is ott végezte volna dolgát!

Figyelem: ha kiskutya nem szobatiszta NE HASZNÁLJUNK TESTI FENYÍTÉST ÉS NE NYOMJUK ORRÁT A VIZELETBE!

mert: a kutyáknak csak idővel erősödik meg az ürüléket és vizeletet visszatartó izmok, amiről a kutya nem tehet!

ha hasznos volt akk szívesen!

2010. nov. 20. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Doruss ***** válasza:
72%
Reggel és este legalább mindenképpen le kell vinni sétálni. Egyébként érdemes lenne akkor venni, amikor egy ideig otthon van valaki, mert az egyedülléthez is nehéz hozzászoknia. Amúgy úgy lehet hozzászoktatni, hogy amikor valahova odapiszkít, meg kell mutatni neki (de nem szabad belenyomni az orrát!) és határozottan, de nem kiabálva mondani kell, hogy nem szabad, vagy fujj, vagy valami ilyesmit, aztán oda kell vinni ahol el kell végeznie a dolgát. Ha kakilt, akkor a kakit oda kell vinni, hogy lássa. De sajnos nem tudom, hogy hogy lehet megoldani, ha nincsenek otthon. "Balesetek" előfordulhatnak.
2010. nov. 20. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Sok boldogságot a kutyushoz!:)

Milyen fajta lesz?

2010. nov. 20. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Törpe tacsi lesz.:)

2010. nov. 20. 19:19
 5/9 anonim ***** válasza:
az nagyon aranyos! drót- vagy simaszőrű?
2010. nov. 20. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha később veszitek észre, hogy baleset történt, semmi értelme rászólni, mert nem fogja tudni összekötni a két dolgot, csak elbizonytalanítanátok. Viszont ha észreveszitek, akkor le lehet szidni, és ha kint végzi el a dolgát, nagyon-nagyon megdicsérni! :)

A tacsik gyorsan tanulnak, az enyém hamar megtanulta, csak reggelente érte a családot "meglepi" :)

Sok boldogságot hozzá! :)

2010. nov. 20. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Drótszőrű lesz.

Köszönöm szépen:)

2010. nov. 20. 19:29
 8/9 anonim ***** válasza:

hát... egy kölyökkutyát eleinte 2-3 óránként le kéne vinni, mert nem bírja visszatartani se a pisit se a kakit, kutyapelust rakjatok le neki... 8órát csak idősebb korban bírja visszatartani

Akkor kell elkezdeni a szobatisztaságra szokatást, amikor a kiskutya 8-12 hetes.


2. Hát akkor kezdjük!


- Jelölj ki egy helyet, ahol el szabad végeznie a dolgát. Ez jellemzően a házon kívül egy meghatározott hely. (Bizonyos esetekben házon belüli helyszín is lehet).


- Amikor legközelebb aktuális, mutasd meg neki az utat erre a helyre.


- Miután elvégezte a dolgát, dicsérd meg és jutalmazd!


3. Napirend


Egy kiskutyának néhány óránként szükséges elvégeznie dolgát. A gyakoriság később csökkeni fog, ahogy idősebb lesz, és jobban tudja kontrolálni. Amikor kicsi, az alábbi időszakokban mindig vidd a kijelölt helyre:


- Reggeli sétáltatáskor


- Alvások után


- Minden étkezés után


- Minden játék, vagy tanítás után


- Ha hosszabb ideig egyedül van, miután hazaérsz


- Közvetlenül lefekvés előtt


Ha minden nap, a nap ugyanazon szakaszában viszed ki őt, mindkettőtök számára kellemes rendszerességre szoktatod, mely meglátod, nagy előny lesz majd a jövőben. Segít kialakítani egy napi rutint, melynek eredményeképpen ő meg fogja várni, míg a legközelebbi alkalom eljön és kiviszed őt. Emellett, tanulj meg felfigyelni a jelekre, amivel a kutya jelzi, hogy ki kell mennie. Mint például: körbe-körbe szaladgál, vagy ha feszült pofával bámulja az ajtót.


4. Használj parancsszót!


Tanítsd meg neki, hogy akkor végezze a dolgát, amikor a parancs elhangzik.


A tanítás menete, hogy először, amikor láthatóan elkezdi végezni a dolgát, mondd neki a parancsszót, majd dicsérd meg, jutalmazd jutalomfalattal.


Ha ezt minden alkalommal alkalmazod következetesen, eljön az az idő, amikor a befektetett energia meghozza gyümölcsét, és a parancs elhangzása után fogja elvégezni a dolgát.


5. Légy megbocsátó, ha hibát vét!


Ha magára hagyod őt, az erősen előidézi a hibázás lehetőségét. Amíg négy hét el nem telik balesetmenetesen, addig nem nyilváníthatod őt szobatisztának. Ha idősebb, ez még hosszabb időszakot jelent. Addig is:


Állíts fel barikádokat, amivel kontrollálni tudod, hogy mely helyek azok, amit nem tud elérni. Ezek legyenek olyan helyek, amik különösen érzékenyen érintenének téged, ha a baleset ott következne be. Ha felügyelet nélkül kell hagynod, és megtanítottad neki, hogy biztonságban és jól érezze magát a zárt helyén a saját kis ketrecében, hagyd őt ott, kedvenc játékaival.


6. Ha becsúszik egy hiba…


- Alaposan takaríts fel utána! Távolíts el minden szagot, hogy elkerüld, hogy a szag miatt visszajárjon ugyanarra a helyre, és ismételten ott végezze el a dolgát.


- Használj megfelelő illatosítót, ami semlegesíti a szagot.


- Ha van olyan hely vagy szoba, ahova rendszeresen visszajár elvégezni a dolgát, zárd el. Csak felügyelettel engedd be oda addig, amíg szobatiszta nem lesz.


- Ha baleset a szőnyegen történt, ajánlatos elvinni a tisztítóba. Ha erre nincsen lehetőséged, javasoljuk a szag eltávolítására alkalmas alábbi, praktikus házi praktikát: 50% víz, 50% ecet keverékével végezd el a szőnyeg tisztítását. Sose használj ammóniát, mert az ammónia pont azt a hatást idézi elő, hogy a kutya visszatér ide.


7. A hibák korrigálása


Teljesen természetes, hogy a szobatisztaságra szoktatás időszakában bekövetkeznek balesetek. Ezeket, az alábbi módszerekkel tudod kezelni:


- Sose büntesd meg, ha már megtörtént a baj. Például: egyedül hagytad a lakásban, de mire hazaérkezel bepisilt. Ez késleltetett büntetés, totálisan rossz időzítés - emlékezz az alapelvekre! A kutya nem fogja tudni, hogy miért kapta a leszúrást.


- Sose dörgöld bele a kutya orrát az ürülékébe, semmi értelme és a vége az lesz, hogy félni fog tőled. Légy nagyon türelmes, ez egy hosszú tanulási periódus.


- Ha észreveszed, pont akkor, amikor a nem megfelelő helyen végzi a dolgát, nyakörvén keresztül húzd fel, és határozottan mondd neki „Nem!”. Vigyázz, ne ijessz rá nagyon. Majd gyorsan vidd ki, és hagyd, hogy befejezze a dolgát. Ezután dicsérd meg őt.

2010. nov. 20. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a részletes útba igazítást.
2010. nov. 20. 19:59

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!