Hogy tanítsam meg, hogy a kutyám hívásra hozzám jöjjön?
Először bent a lakásban próbálkozz, amikor nem vonja el semmi a figyelmét. Lehetőleg kaja előtt (helyett) kezdd el.
Először is azt tanítsd meg neki, hogy gyere azt jelenti kaja. GYere-falat-gyere-falat-gyere-falat. Nem baj ha még előtted ül, és nem megy sehova. Aztán próbálgasd olyankor, mikor épp nem rád figyel. Ha jön, akkor nagyon dícsérd meg, adj neki finit. Ha otthon már jól megy, akkor kezdd el kertben.
Ha nehezíted a feltételeket ( erősebb ingerkörnyezetbe viszed) akkor érdemes éhesen gyakorolni.
Van néhány alapszabály:
- sose kergesd a kutyát ha meg akarod fogni
- ha nem jön oda, akkor az ellenkező irányba kezdj el futni
- ha elengeded akkor ne csak a séta végén tedd rá a pórázt hanem közben is sokszor hívd be, tedd rá, majd engedd el - ha csak a végén fogod meg, könnyen kialakul h akkor nem megy oda hozzád, mert tudni fogja h akkor van vége a sétának
- sokszor játssz olyat vele (csakis biztonságos helyen (lehetőleg nem elkerítetten) - pl. erdő, mező, hatalmas park ahol nincsenek autók), h amíg ő mást csinál elbújsz -> a kutyában minél fiatalabb korban el kell kezdeni tudatosítani, h neki kell vigyáznia arra h el ne hagyjon téged és nem te vigyázol rá.
- szintén sokszor csináld séta közben, h hívod a nevén, amikor látod h felvette veled a kontaktot, elkezdesz rohanni a másik irányba és közben hívod majd iszonyatosan megdícséred
- legyen egy konkrét parancs a behívásra és az ne a neve legyen! Ez olyan parancs amire azonnal, hezitálás nélkül jönnie kell!
- ha nem jön, akkor SOSE hívd többször, menj oda és fogd meg!
- olyan helyzetben sose add ki a behívás parancsot amikor nem vagy benne biztos, h végre tudod hajtatni a kutyával - pl. heves játékban van más kutyákkal - ha mégis hívod és nem jön, akkor csak azt erősíted benne, h "anya hívhat, akár többször is, nem kell mennem ha nem akarok"
Nagyjából ennyi. Ha ezeket betartod, akkor nagyon nem cseszheted el. A lényeg, ne féld elengedni! És tanulja meg, neki kell vigyáznia arra h te ne veszítsd el!
(Ezeket másoltam valakitől aki tök jól összeszedte)
Ezért is írtam, hogy először otthon tanítsd, és amíg nem teljesen biztos a behívása, addig legyen mindig (nagyon) éhes mikor gyakoroltok. Ha már a lakásban jól megy, akkor gyakoroljatok a kertben is. Ha a kertben is jól megy, akkor menjetek ki, ismerős helyre.
Ha nagyon bizonytalan vagy, és nem tudsz olyan helyre menni, ami körbe van kerítve, akkor van egy jó trükk:
ráteszel a nyakörvére egy 15-20 méteres kötelet. Nem azt fogva sétáltatos, hanem leteszed a földre, és hagyod, hogy húzza maga után. Ha sehogy sem tudom magadhoz parancsolni, akkor azt könnyebben elkapod, mint a kutyát, és annál fogva belasszózod.
A kaját aztán szépen fokozatosan el tudod hagyni, például úgy, hogy hívod, és egyszer kaját kap, egyszer meg valami játékot, egyszer simogatást, aztán megint kaját, és így tovább. Ne tudja kiszámítani, hogy mikor lesz kaja és mikor nem. Legyen olyan is, hogy kétszer egymás után van kaja, egyszer nincss, stb.
De nem olyan nagy baj az sem, ha csak a kajáért megy oda, az még mindig sokkal jobb, mintha sehogyse menne oda.
Ja és ne olyankor gyakorolj mikor tele van energiával. Ha olyan a szituáció, hogy tudod, hogy nem fogod tudni magadhoz hívni, akkor inkább ne is hívd egyáltalán. Hagyd, hogy lefussa az első pár körét, eressze ki a gőzt, és utána gyakoroljatok, mert amíg szétrobban az energiától addig nem fogod tudni úgysem vissza hívni. Olyankor a rohangálás erősebb motiváció mint a kaja .
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!