Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ugatás! Van ellene valami...

Ugatás! Van ellene valami ellenszer?

Figyelt kérdés

Van egy lassan egy éves labradorunk. Mindig is nagyon akaratos, de nagyon barátkozós és játékos kutya volt. Mindig voltak vele kisebb nagyobb viselkedési problémák pl:felugrálás, túlpörgés, pórázhúzás... Előbbi mostmár 98%-ban megszűnt, pontosabban ránk nem ugrik, de ha jön valami idegen, akkor bepörög és ugrál...

Néhány hete új probléma jött, mégpedig az ugatás. Amit olyan szinten kezdett el művelni ami kibírhatatlan. Ahogy esteledik 8-9 óra akkor elkezdi. Úgy percenként 1-2 ugatás. Közben van hogy fekszik az udvar egy számára preferáltabb helyén, de van h szaladgál közben fel alá. Ezt úgy este 11-ig műveli, aztán lecsillapodik. Olyan hajnal 4-5ig pihen. Aztán újra lendületet vesz a dolog. Onnantól reggel 7-ig lazán nyomja, hol kisebb hol nagyobb intenzitással.

Ha kimegyünk hozzá akkor pár perc után abbahagyja, de ahogy bemegyünk szinte azonnal folytatja. Próbáltuk már simogatással megnyugtatni, de csak addig használ amíg ott vagyunk. Próbáltuk a szidást is, de szintén nem érünk el vele semmit.

Be nem szeretnénk engedni, mert folyton rág, legyen az egy játék, faág vagy a kanapé sarka...


Tapasztaltatok már hasonlót? Eseleg ötlet? Az benne a fura, hogy az egész pár hete kezdődött. Korábban nem ugatott ennyit, csak kb mint más átlagos kutya.


Próbáltam már késő délután elvinnni sétálni... 6km-t sétáltunk olykor kocogtunk. Hulla fáradt voltam én is és ő is, de kb egy óra pihenés után kezdte az esti előadását. Annyi hogy talán evésbé volt intenzív, de hajnalban már mintha mi sem történt volna.



aug. 23. 19:00
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
90%

Szerintem javaslom, hogy próbáljatok meg több szellemi és fizikai fárasztást biztosítani neki, például hosszabb sétákkal, tréninggel, interaktív játékokkal. következetesen erősítsétek a csendes viselkedést, és ne erősítsétek meg az ugatást azzal, hogy mindig kimentek hozzá. Ha a probléma nem javul, érdemes lehet szakember, például egy kutyatréner segítségét kérni!


Remélem sikerül megoldani a problémát!

aug. 23. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod.

Pontosan mit értesz interaktív játékok alatt?

Én régen kézilabdáztam, ezért imádom dobálni a kutyámnak a teniszlabdáját. Ő sajnos 3-4x megy érte. Aztán azt mondja h megy utána a f@$zom :D

Mondanál pár más ötletet?

aug. 23. 19:07
 3/18 anonim ***** válasza:
82%

Nekünk ezt később kezdte el, amikor a teste már nem bírta a sétákat. Szellemileg viszont nem faradt el ezért ugatott..

De fiatal korában egy héten minden nap vittük sétálni, úsztatni... 2-3 órát simán rohant egy nap. Kb. 13-14 éves koráig azt se tudtuk hogy van e hangja egyáltalán :)

Szóval a tied nem fárad el... ez a baja.

aug. 23. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

Igyekszem vele a lehető legtöbb időt tölteni.

Gondoltunk már az ivartalanításra is, esetleg ez valamennyire megoldhatja a problémát, vagy semmi köze hozzá?

aug. 23. 19:18
 5/18 anonim ***** válasza:
51%

Látom hogy szeretnél jót tenni az állatnak, de a legjobbat akkor tennéd ha vennél és elolvasnál mondjuk egy darab bármilyen könyvet, ami a kutyák elméjével foglalkozik (kutyapszichológia) és megértenéd belőle hogy hogyan működik egy kutya.


Nekem a leírtak alapján teljesen egyértelmű hogy nem fárasztási dologról van szó, hanem a kutya azért ugat hogy felhívja magára a figyelmet. És ennek a gazdik eleget is tesznek.


Például: "Ha kimegyünk hozzá akkor pár perc után abbahagyja, de ahogy bemegyünk szinte azonnal folytatja. Próbáltuk már simogatással megnyugtatni, de csak addig használ amíg ott vagyunk. Próbáltuk a szidást is, de szintén nem érünk el vele semmit."


Hát, igen. Amikor ugatás közben kimész hozzá és elkezded babusgatni, akkor abból annyi marad meg a kutyának hogyha figyelmet akarok, akkor ugatni kell, és jön a gazdi "simogatással megnyugtatni". Ha ott hagyod és bemész, akkor újra elkezdi? De érdekes:)


Vannak párhuzamok a kutyák és az emberek között (viselkedésileg, nevelésileg, etc.) de bizonyos dolgok viszont pont fordítva működnek. A fenti példánál maradva, egy kutyát nem akkor kell elkezdeni simogatni, amikor ugat, hanem akkor, amikor abbahagyja. Amikor ugat, akkor felé se nézni (mert fent leírtam, hogy akkor csak azt tanulja meg hogy az ugatással figyelmet kap). Amikor viszont (magától) abbahagyja az ugatást, na akkor kell kimenni hozzá, nagyon megdícsérni, jutalomfalat, simogatás, amit akarsz. Mert így meg azt tanítod meg neki hogy ha ugatsz akkor semmi nincs, ha abbahagyod, akkor minden van. Pár hét alatt felfogja még a legsötétebb kutya is, hogy mi a helyzet.


De ez most egy eset csak az ezerből, ami gondolom napi szinten megtörténik, amikor jót akarsz csak pont ellentétes hatást érsz el vele. Erre szokták mondani hogy "a pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve".


Ha pedig amit eddig írtam egyáltalán nem rezonál, vagy nincs időd/kedved/lehetőséged ezzel foglalkozni, akkor javaslom hogy mégiscsak engedd be a házba, ha ott aludhatna a lábadnál akkor garantálom hogy egy hangot nem adna ki éjjel. Az hogy rág, nem kifogás, meg kell tanítani, hogy mit rághat, és mit nem. Amikor látod hogy olyat rág amit nem lenne szabad, akkor odamész hozzá, határozottan rászólsz, és áttereled a figyelmét a saját rágójátékainak valamelyikére. Párszor megcsinálod, és semmit nem fog szétrágni. Az nem opció, hogy ne rágjon semmit, mert a kutyák szeretnek rágcsálni.


Szóval összességében azt tudom mondani hogy minden adott ahhoz, hogy jó legyen a kapcsolatotok: a kutya amúgy se hülye, benned meg szerintem maximálisan megvan minden jószándék. Egy dolog hiányzik, hogy a gazdi nem tud megfelelően kommunikálni az állattal. De mondom, ezt egy könyv megoldja. Youtube videóból nem lehet megérteni, mert azok túl rövidek egy ilyen téma feldolgozásához, ott a lényeget elmondják meg hogy mit kell csinálni (egy adott szituációban), de a dolog miértjét és a kutya működését nem fogod megérteni belőle. És itt most pont az lenne a lényeg hogy általánosságban megértsd a témát, hogy a jövőben tudd majd hogy a szituációkat milyen logika szerint kell kezelni. Mert ezt az ugatást most hiába oldjuk meg (akár közösen is), lesz majd más.


Hajrá!

aug. 23. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

7-es köszönöm a tippet. Esetleg tudsz ajánlani valami jó könyvet a témában?


Egyébként ezt pontosan tudom, amit leírtál, hogy ezzel erősítem benne az ugatást. Ne is úgy képzeld el, hogy ugat és én repülök ki, hanem mondjuk 30-40 perc ugatás után kikopogok az ablakon, aztán ha folytatja (márpedig mostanában mindig folytatja) akkor egy újabb hosszabb idő után kimegyek. Ő pörög mint a gép, fel alá szaladgál az udvaron, én rá sem nézek szinte. aztán eltelik pár perc és a kutya megnyugodik és elkezd valamit rágni az udvaron(játék, ág...) és lefekszik, na akkor megyek oda hozzá megsimogatni, addig hozzá sem szólok.

Viszont mikor kimegyek hallgatózok, van h messzebb ugat egy kutya és a mi kutyánk is felé ugat, lehet ez az utcafront fele illetve a kert felé is. Van h csend van, de ő mégis ugat valamerre. Szval teljesen random, és ez a bosszantó, mert ha lát egy macskát, sünt vagy békát és azt ugatja akkor azt elfogadja az ember vagy max odébbhesegeti, de ő tényleg csak vaktában ugat erre arra.

aug. 23. 20:02
 7/18 anonim ***** válasza:
8%

Normális hogy egyedül érzi magát és ugat, mert kinnt van tartva

Erre szokta írni a kérdező, hogy de melegített szalmán. Kinntartani kutyát állatkínzás.

Jobb lenne az összes kutyás kérdést ignorálni, ez a szemely van mögötte!

aug. 23. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
32%

Ha már így kértél javaslatot könyvre, akkor hadd javasoljak rögtön kettőt:) Nem tudom sajnos hogy magyar fordításban mi elérhető, ezért úgy mondom hogy szerintem érdemes elolvasni egy valamit Cesar Millan-től (2010 előtti könyveiből), és egy valamit Zak George-tól.


Cesar Millan abszolút a domináns, falkavezér típusú, hierarchikus viszonyt tartja egészségesnek a kutya szempontjából és nagyjából a módszertana is eköré az elképzelés köré épül. Zak Geroge pedig a spektrum teljesen másik oldala, az ő nevelési módszere kizárólag a pozitív megerősítésről szól.


A személyes véleményem hogy az "igazság" a kettőnek valami egészséges szerelemgyereke, úgyhogy szerintem ez a két véglet kiadja a megoldást nagyjából mindenkinek is.


Amúgy az ELTE-n van a világon a legnagyobb kutatócsoport ami célzottan a kutyák és az emberek közötti kapcsolatot kutatja (mindenféle megközelítésből), ha a dolog tudományos oldala érdekel akkor az ő publikációikat érdemes elolvasni, illetve Miklósi Ádámnak vannak könyvei is. [link]

aug. 23. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
0%
Ennek 2 kontója van atyaisten
aug. 23. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
25%
Ha ugat a kutya, akkor nem kimész és megsimogatod, mert ezzel megerősíted benne, hogy jót csinál. Simán csak rászólsz.
aug. 23. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!