Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Előre gyártott száraz és...

Előre gyártott száraz és konzervdobozos kutya eledelek okozhatnak rákot?

Figyelt kérdés

Mármint ha ilyenekkel van etetve a kutya/macska, lehetséges, hogy idővel rákot kapnak tőle a jószágok?


Csak szeretném megtudni, én okoztam-e a kutyám halálát...


júl. 15. 12:04
 1/5 anonim ***** válasza:
83%
Minden okozhat rákot. Ha rossz minőségű táppal etettél, az okozhatott rákot, de ne öld maga érte.
júl. 15. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A levegő is okozhat... Nem miattad halt meg.
júl. 15. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Gyakorlatilag mindentől sérül a DNS, a külső sugárzástól, a szervezetbe jutott anyagoktól, de a normál működés során is. Csoda lenne, ha nem hiszen a molekula rendkívül vékony, akár 2 méter hosszú szál, többszörösen feltekeredve. A működés során az enzimek szétnyitják, összecsukják, anyagcseretermékekkel találkozik, külső sugárzás éri, természetes dolog, hogy amit a környezet hatásai érnek, az károsodni fog.

Erre alakult ki javítórendszer a szervezetben, mely ezeket a károsodásokat hivatott helyrehozni. Ha kicsi a károsodás, vagyis megvan a bázisnak a párja, akkor egyértelmű a javítás, de van olyan eset, amikor elszakad a szál, bázispár hiányzik, akkor a javítórendszer úgymond improvizál valami, ezt hívják autoszómális, vagyis testi mutációnak. Ilyenkor négy dolog történhet:

- sejt működése nem változik

-a sejt elpusztul (ez a leggyakoribb)

-a sejt életben marad, de szaporodásra képtelen, előbb-utóbb elpusztul, egy hibás sejt elfér a szervezetben

-a sejt életben marad és szaporodásra képes (ez a legritkább eset)

A sejtek osztódáskor több "ellenőrzőponton" haladnak át, ahol ha hiba van, a sejt osztódása megáll, kilép a sejtciklusból. Ritka esetben, de egyes mutációk viszont azt okozzák, hogy a szaporodni képes sejtek kikerülik ezeket az "ellenőrzőpontokat" az osztódásuk során és képesek kontrollálatlanul szaporodni, ezt a mutációt továbbadni az utódsejteknek. Ezeket hívjuk daganatos sejteknek, amiket egyébként az immunrendszer is likvidál, ezzel még csökkentve a daganat elburjánzásának esélyét. Daganat gyakorlatilag akkor alakul ki, ha a sejt mind az osztódás során el tudja kerülni az ellenőrzést, mind az immunrendszer figyelmen kívül hagyja azt.

Van amelyik élőlény hajlamosabb a daganatos megbetegedésekre, van amelyik kevésbé, de az biztos, hogy annyi környezeti tényező befolyásolja ezt, hogy nem lehet egzakt módon kijelenteni, hogy egy oka lenne. Persze vannak olyan anyagok, amik nagyobb mértékben károsítják a DNS-t, de a kaja csak a legkisebb részlete ennek az egésznek, közben a teljesség igénye nélkül, de füstölnek az autók, nyáron magas az UV-sugárzás, stb., amikből amúgy több tényező negatívabb hatással van az örökítőanyagra, mint maga az eledel.

júl. 15. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
32%
Ha belegondolsz ill. tájékozódsz, hogy miből készülhet kutyaeledel, hogy konzerválószerként mi kerülhet bele, hogy mik a forgalmazhatóság feltételei az összetételt illetően, akkor nem is teszel fel ilyen kérdést.
júl. 15. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

nézd, az én kutyám 17 éves, ami azt jelenti hogy a történetünk nagyon messze nyúlik vissza. kamasz gyerekként kaptam őt, azóta már felnőtt vagyok. az élete során, főleg az első években anyámék a legretkebb szemetekkel etették, később lidl táppal, majd amikor felnőtt lettem és önálló keresetem lett, akkor átálltunk a prémiumra, ma pedig már speciális vesediétán van, de nem rákos, pedig az elméleted alapján minden oka meglenne rá.


Ne rágd magad ezen.

júl. 15. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!