Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan tudnák segíteni neki?

Hogyan tudnák segíteni neki?

Figyelt kérdés

A családom kutyája mikor vihar van önkívületi állapotba kerül, zihál, remeg és fel alá járkál. Most legutóbb annyira megijedt vagy félt hogy leszakította a szúnyughálót és a bejárati ajtó keretéből is letört egy darabot.


Hogyan, mivel lehetne megnyugtatni? Van olyan hogy önnyugtatás a kutyáknál?


jún. 10. 16:10
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Épp most írt erről dr. Balatonyi Lilla állatorvos, rmemelem, meg tudod nyitni.


1. Menedzsment (lépések, amelyeket követve minimalizálhatjuk a kutyát érő káros hatásokat) - azaz elszigeteled a zajtól, zenét kapcsolsz, stb, de ezt a korábbi részekben kifejti a doktornő

2. Viselkedésmódosítás: erről beszél most

3. Ha szükséges: szorongásoldó gyógyszerek alkalmazása, a kutya jóllétének védelme és a félelmi reakció súlyosbodásának megelőzése érdekében.



"A legfontosabb lépés, hogy gazdiként felismerjük kutyánk félelemre utaló jelzéseit, méghozzá időben, a legenyhébb jeleket is! Tehát ne csak akkor kapjunk észbe, ha a kutya reszketve bújik az asztal alá, hogy vihar közeledik. Vegyük észre, ha már reggel kicsit feszesebben sétál, magasabb a légzésszáma, borzolódik a szőre, sokat nyalogatja a száját, stb.


Szintén fontos, hogy tudatában legyünk a félelmet kiváltó stimulusoknak, illetve ezek "sorrendjének".

Egy vihartól rettegő kutya esetén a következőek lehetnek félelmi reakciót kiváltó ingerek például: sötétség (beboruló ég), légnyomás változás, eső, mennydörgés, villám, elektromos kisülések."


Dörgés nélküli esőben is gyakorolhatsz vele pl.


"Első lépésként gyakoroljuk a nyugodt pihenés megerősítését. Kapcsoljuk össze a lehető legjobb élményeket (legyen ez a kedvenc játék, egy finom, töltött Kong, jutalomfalatok, stb.) azzal, hogy a kutyánk egy kijelölt helyen pihen. Ez lehet egy törölköző, vagy letakart kennel, egy lábtörlő is.

Fontos, hogy eleinte csak nyugodt környezetben gyakoroljunk! Ne egy tomboló vihar alatt kezdjük a relaxációs tréninget.


Ha a relaxációs gyakorlatokkal már stabilan haladunk, és egyre zavaróbb körülmények közt is el tudjuk érni, hogy a kutya a kijelölt, biztonságos helyre vonulva pihenjen, megismerkedhetünk a deszenzitizációt és ellenkondícionálást alkalmazó gyakorlatokkal.


Ezekről szívesen mesélek majd bővebben is, röviden összefoglalva a lényegük:


--» Deszenzitizáció, vagy "érzéketlenítés": a félelmi válasz kiváltásánál gyengébb stimulációhoz való kontrollált szoktatás / kitettség.

pl.: mennydörgésről készült felvétel lejátszása olyan hangerővel, amely még nem vált ki félelmi reakciót a kutyából.


--» Ellenkondícionálás: a kutya válaszának megváltoztatása azáltal, hogy a (korábban rémisztő) stimulust olyannal társítjuk, amit a kutya szeret, ami számára kellemes élményt jelent (finom jutalomfalat, kedvenc játék, simogatás,stb.).

pl.: távoli mennydörgés --» májkrémmel megkent lickmat lehelyezése a kutya elé."


Balatonyi Lilla oldaláról van a szöveg, nem saját. Tényleg aktuális mostanában.

jún. 10. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%
Ha vihar van, tüzijáték, stb, érdemes beengedni a házba. Ha ezt nem szeretnétek, akkor valami nyári konyhába, szuterinbe, ami zárt helyiség. Létezik az úgynevezett nyugicsomó, azt kipróbálhatjátok, vagy vannak különböző nyugtatók ezekre az alkalmakra. A mi családi kutyánk is nagyon fosós volt, mi mindig beengedtük, az sokat segített.
jún. 11. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!