Tenyésztőtől vett kiskutya garantáltan kisebb egészségügyi kockázattal jár?
“garantáltan egészségesebb lesz”
Még jó, hogy sorra írtuk itt az ellenpéldákat, mikor igenis a tenyésztős kutyával van a több gond, a “szaporítós” meg vígan elvan, de te csak szajkózd nyugodtan a dogmáidat.
Ez azért nem egy fekete-fehér, egyszerű kérdés.
Kérlek ne hasonlítsd össze a 15-20-30 évvel ezelőtti szaporítós kutyákat, a mostaniakkal. 20 évvel ezelőtt még sokkal nagyobb eséllyel vettél egészséges szaporítós kutyát, azóta viszont annyira felfutott a kereslet a kutyákra, a szaporítás akkora üzlet lett, hogy nagyon nehezen kapsz már egészséges szaporított kutyát. Ma már a szaporított, sokszor genetikai betegséggel terhelt kutyákat szaporítják tovább, régen ennek kisebb volt a valószínűsége.
Félreértés ne essék, hasonló a helyzet a tenyésztőknél is. Ahhoz, hogy tényleg jó és egészséges kutyát vegyél nagyon alaposan utána kell nézni a tenyésztők között is. Ilyenkor tanácsos megnézni, hogy milyen genetikai variációkkal hozzák le az almokat, mennyire változatosak a párosításaik. Ha ugyanazt a vérvonalat viszik folyamatosan tovább, akkor itt is nagyobb az esélye a betegségeknek. Ha több párosítással dolgoznak, akár külföldi tenyészetekből párosítanak tovább, akkor kevésbé lesznek belterjesek a kutyáik.
Ehhez persze elég felkészültnek kell lenni kutyavásárlás előtt, sok kutatómunkát igényel, és sok vásárló nincs tisztában ezekkel a dolgokkal, mert azt hiszi, a helyzet olyan egyszerű, hogy a tenyésztett, drága kutya biztos egészséges lesz.
Szaporításnál viszont nagyságrendekkel nagyobb az esély a genetikailag terhelt kutyákra, hiszen az, hogy két külsőleg egészségesnek tűnő kutyát párosítanak, nem zárja ki a fajtabetegségek vagy más genetikai összeférhetetlenség kockázatát. És ebben az esetben még csak az úgynevezett "jó szaporítóról" beszéltem. Az igazi megélhetési szaporító már semmivel sem törődik, csak a mennyiséggel, és minél nagyobb haszonnal. Az igazi szaporítónál soha nem fogod látni, hogy milyen körülmények között tartja a kutyáit, ha vásárban, csomagtartóból veszel, akkor azért nem, ha háztól, akkor azért, mert nem tart semeddig kicsit kipucolni a kutyát és bevinni a szobába, mintha mindig is ott lenne.
A kutya ma már akkora üzlet, hogy bárki, bármit megtesz a haszonért, ezért a vásárlónak kell nagyon tudatosnak és felkészültnek lennie.
Sok mindentől függ.
Nekem tenyésztőtől van a kutyám és a tesóit is ismerem.
Enyém mégis érzékeny gyomrú,csirke allergiás a tesói meg vasgyomrúak,nem allergiások.
Nem okolom érte a tenyésztőt.
De nem cserélném le semmi pénzért,számomra a legjobb jellemű az alomból.
Az allergia nem szűrhető betegség és ugyanúgy érinti a keverék vagy szaporítós kutyákat is.
Múlt héten vittem a helyi állatmenhelynek tápot és kifejezetten hipoallergént kértek, mert sok kutyájuk allergiás, pedig ott aztán egyáltalán nem tenyésztett kutyák vannak.
A garancia nem azt jelenti, hogy 100000%, hogy nem lesz baj. Hanem azt jelenti, hogy ha baj van, akkor az eladó vállalja a felelősséget érte. Kocsinál, telefonnál, laptopnál, az utolsó kis golyóstollnál is így van ez.
Egy normális tenyésztő pedig garanciát vállal a kiskutyára. Hogy ha mégis kijön egy öröklött betegség, akkor visszaadja a vételárat vagy fizeti a kezelést. Melyik szaporító teszi ezt meg?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!