Ha nyomkövetéssel szeretnék hobbi szinten foglalkozni, ahhoz milyen kutyát válasszak? Ami a hétköznapokon sem bontja le a házat és nem nagytestű?
Nem kell hozzá papír, nálunk a kutyaiskolában is volt lehetőség kezdő kurzusra, fajtamegkötés nélkül.
Kérdező, a fajtaválasztáshoz/ajánláshoz azért ettől többet kellene tudnunk arról, mit vársz el a kutyától, milyen körülmények közt tartanád egyébként, mennyi mozgatás, foglalkozás, milyen szőrtípust vagy hajlandó bevállalni. Nekem pl. a leírásod alapján egy uszkár vagy egy kisebb testű juhászkutya ugrik be, de nem fogok pl. bordert ajánlani, ha nem szeretnél napi szinten foglalkozni a kutya lefárasztásával, értem az agyi lefárasztást is. Hobbi nyomkövetésre nagyon sok fajta alkalmas lehet, vadász fajták is, pl. véreb, kopó, de figyelembe kell venni a fajta alapvető tartási igényeit és hogy te ezekből mit tudsz biztosítani.
Nekem skót juhászom van, szuka, 20 kiló alatt, imádja az orrát használni, tehát pl. ő is alkalmas lenne, de mi inkább másfajta sportot választottunk. Ha érdekel, akkor viszont tudok skót juhász kennelt ajánlani, ahol érdemes ilyen célra kutyát keresni.
Hobbi szinten sokfajta kutyával lehet, amelyik nem túlzottan selejt, tehát akar tevékenységeket végezni, viszont ésszel, hajlandó koncentrálni, szötymörögni a nyomon. Hogy élvezi-e az attól függ, hogyan van felépítve, és úgy általában erre alkalmas idegtípusú. Egyedet keress, mert attól mert pl. beagle, nem feltétlen lesz jó arra amire keresed, de például vizslák, tacskók vadásztól, ezzel inkább nem tudsz mellélőni. A jelenben levő szelekciót nézd, hogy a tenyésztő mire válogat, ne azt amit a könyvben olvastál, hogy mire VOLT használva. De ha felkeresel egy ezzel foglalkozó szakit, aki segít, akkor keverék kutyák között is lehet nézelődni, de az lényegesen hosszabb.
Én mudival csináltam, de szőrös belgával, agárral is ment.
Miért kéne? A nyomkövetéshez sem kell, nem mellesleg a mantrailing és a nyomkövetés nem ugyanaz, egymásnak nem szinonimái.
Nyomkövetés csak az adott nyomra koncentráló földi munka, kutya mély orral dolgozik a földön lent. A mantrailing történhet légszimattal, vehet szagnyomot egy magasabban fekvő tereptárgyról is.
Biztos vagyok benne, hogy Németországban is vannak hobbi szintű tréningek erre, mert ez egy nagyon jófajta fárasztás a kutyáknak, mindegyik szeret szimatolni, a képességeik persze eltérők, de fárasztásnak szuper. Papír ahhoz kellhet, ha valaki dolgozni szeretne így a kutyával, de a kérdező nem azt szeretné, hanem csak hobbi szinten szeretne ilyet csinálni. Ráadásul nincs szó a kérdésben arról, hogy a kérdező esetleg Németországban élne, az oldal pedig magyar, szóval alapértelmezetten aki nem írja, hogy melyik országban él, feltételezhető, hogy Magyarországon.
Visszatérve az alap témára, a legtöbb kutya jó lehet erre, nekem mentett kutyám van, ő is ügyes volt a kutyasuliban, amikor ilyen feladat volt órán. Ha viszont célzottabban keresel fajtát, akkor a vadász vérvonalú kutyák között vannak jellemzően ügyesebbek, mert őket annak idején így szelektálták. A méretük pedig eléggé változatos. Valamikor a manapság már ölebként tartott yorki is rágcsálóvadász volt, az ösztön benne is megvan. Ettől függetlenül természetesen fajtán belül is vannak eltérések, ahogy ezt már írták fentebb.
Bajor hegyi véreb (bár nem tudom ők 20kg alatt maradnak-e) vagy beagle (ők tuti 20kg alatt maradnak)
Mindkettőnek jó a szaglása, a véreb alkalmasabb lenne, mert alapvetően utánkerésre használt fajta, de köztük a legtöbb még mindig munkakutya, így valószínűleg több foglalkozást is igényel mint a beagle. A beagle manapság főként házikedvenc, ettől függetlenül az egyik legjobb szimatú kutyafajta (drogkeresőként is használják őket) és az biztos, hogy szeretnek szaglászni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!