Csak tenyésztőtől szabad (ajánlott) kutyát venni?
Sziasztok. Kérlek ne harapjátok le a fejem, kezdő kutyások vagyunk (vagyis majd csak leszünk) és pár napja masszívabban ráfeküdtünk a témára. Már van 1-2 kutyus fajta, akikkel szimpatizálunk (uszkár, havanese), de kissé elveszettnek érezzük magunkat a sok információk között.
Sok helyen olvasom, hogy csak tenyésztőtől vegyünk törzskönyves kutyát. Néhány oldalon, fb csoportban viszont belefutottunk olyan hirdetésekbe, hogy ugyan nem törzskönyvezett a kutyus, de "fajtatiszták" (tudom, ha nincs törzskönyv, akkor hivatalosan keverékek), mindkét szülő ugyanabba a fajba tartozik, akik helyszínen megtekinthetőek, a kicsik féregtelenítve, oltással, chippel rendelkeznek, számlával adnák el őket. Most akkor ők is szaporítók, nem szabad tőlük kutyát venni vagy hogy van ez?
Köszi előre is, aki segít. :)
#20 Most leírtad nagyon hosszan, hogy nem értesz a genetikához. Nem is baj, nem neked kell érteni hozzá. Neked annyit kéne csinálni, hogy nem szólsz bele abba, amihez nem értesz.
Nem értem, miért jó neked pl. az, hogy mondjuk diszpláziára szűrnek egy kutyát, de minden második marinéni azért lehoz az ilyenektől egy almot, hadd legyen évekkel később a fellelhető egyedek fele diszpláziás.
Hűű, köszönöm szépen a sok hasznos választ! :)
Igazából mindenképp kölyök kutyust szeretnénk, így a fajtamentés/örökbefogadást részben ezért is elvetettük. Illetve lehet ez most hülye kérdés, de ott sem tudhatjuk, hogy egészséges-e a kutya nem? Vagy hogy a szülők azok voltak-e?
Már 2-3 kennellel felvettük a kapcsolatot törpe uszkárok tekintetében, hááát.. mindenhonnan 450-500 ezres ár jött vissza. Kicsit kikerekedett a szemünk. Egy lányra is ráírtam fb-n, akinek nem törzskönyves a kutyája, de mindkét szülő (elvileg) törpe uszkár, helyszínen meg is tekinthetőek, ő 180 ezerért adná..
Mármint rendben van, hogy egy egészséges kutya tartása és egészséges alom lehozása pénzbe kerül, ez egyértelmű, de fél millió forintunk azért nem adnánk (és nem is igazán tudnánk) ki egy kutyusra. Olyan 150 ezret szánnánk a vételárra. A közép uszkárokkal is szemeztünk, de gondolom akkor uszkár lévén ők is hason árban mozoghatnak. A havanesek árának még nem néztünk utána, most majd az lesz a következő lépés.
Mindenképpen kisebb, max közepes termetű kutyát szeretnénk, akik viszonylag könnyen kezelhetőek első kutyások számára is, nem hullatják nagyon-nagyon a szőrüket. Az angol cocker spániel is tetszik, ha le van nyírva rövidre a szőrük.
Aki ért hozzá: reális egyáltalán az az "elvárás", hogy 150 ezer környékén törzskönyves kutyát vegyünk vagy sem? És ha igen, tudtok esetleg a fentiek tükrében olyan fajtát ajánlani, akik ilyen árban mozognak?
#22 Igen, reális az elvárás, de nem törpeuszkárnál. Ezért szaporítják a picicukikat a legtöbben, csak hasonlóan nézzen ki, mert látod, még azért is milyen jó pénzeket lehet kapni.
Ha közepes termetű kutyát akarsz, ami nem hullajtja a szőrét és könnyen kezelhető, akkor vegyél pulit, az sokkal olcsóbb, és sokkal kevesebb problémád lesz vele.
A tenyesztes azert drága mert a genetikai szűrés is drága. De csak az tartsok kutyát akinek van 300-500-800 ezert forintja megvenni?
Nem állítom hogy rossz dolog a tenyeszes, csak nem minden tenyésztő olyan amilyen tökéletesnek lefestik. Szerintem nem kell rossz embernek beallitani aki nem "szűrt" kutyát vesz. A kérdés hogy a kutyák hogyan élnek, és az anya hányszor szül. Honnan tudjuk pl hogy a tenyésztett kiskutya anyja hányszor szült, nincs e túlterhelve szegény? Ha tényleg van egy kutyám, macskám akit imádok, égy alom még simán belefér.
Kérdező én megneznem azokat a kutyákat személyesen hogy higyan élnek, de először megkerdeznem higy milyen gyakran vannak kiskutyák. Ha azt mondja a nő higy pl évente akkor szerintem hagyd, mert az tényleg sok szegény kutyának, a szememben ez is kínzás.
Nem, ki mondta ezt a baromságot, hogy csak tenyésztőtől szabad kutyát venni????
Ott a rohadt sok menhely, akik telis tele vannak árva kutyákkal, onnan kell kutyát hozni.
#24
Túlziháljátok ezt a genetikai szűrést, értelmes tenyésztő tisztában van a fajta vonalaival és értelmesen hoz össze párosításokat. A tenyésztés azért drága, mert normálisan van tartva az összes állat, a vemhes szuka meg főleg. Nem olcsó a normális infrastruktúra a tenyésztőnél, meg az állatorvos sem.
De az 5-800 ezer forintos kutyáknál alaposan rádob az árra a piac. Én speciel nem vennék olyan kutyafajtát, ami ilyen árban van, mert jellemzően ezeknél lépnek fel azok a problémák, amikről beszélsz.
Normális tenyésztőnél onnan tudod, hogy nincs túlterhelve a szuka, mert a tenyésztők általában szeretik az állataikat, és értenek hozzá. Persze aki 800 ezret legombol kiskutyánként, mert ő is olyan drágán vesz kutyát, arról el tudom képzelni, hogy idiótán csinálja.
Ezért nem a "divatfajtákat" kell venni, amik mellesleg semmire nem jók.
Kicsit komolyan megütött, hogy már a szapis/fajtajellegű kutyáért is 180-at kérnének.
Hogy a fajtatiszta mennyi, az nem lep meg, soha sem volt olcsó, infláció, állatorvosi költségek, tápok árának elszállása is oka.
Köszi nektek az infokat :)
Azért is érdeklődöm, hogy milyen árban mozognak a törzskönyvezett kutyák, mert nem vagyunk vele tisztában és minden tanács jól jön.
Most havanese kenneleket nézegetünk és felmerült még egy kérdés: hol lehet utána nézni, hogy mennyire jó/megbízható 1-1 adott kennel vagy hogy honnan, melyikből érdemes kutyát venni? A 3-mas válaszoló már írt pár tippet mit érdemes figyelni, kérdezni a tenyésztőtől, esetleg bármi más tipp? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!