Hogyan neveljem ki belőle?
Kicsit hosszú lesz. Kezdem az elején az elmúlt években a kutyámnál észrevettem, hogy ha lehetősége van folyamatosan szökik. Ezt próbáltuk orvosolni, hogy megcsináltuk a kerítést nagyon jól. Ez a probléma azon részét megoldotta, hogy ne másszon ki a kerítésen, viszont a probléma gyökere nem oldódott meg. Ugyanis nálunk van 2 kerítes egy kisebb és egy nagyobb. A nagyobbnál az autók szoktak ki be járkálni, ha apukám megy valahova vagy vendékek jönnek. És ezen a nagy kapun ha kinyitjuk azzonnal kiszökik és utána meg megyünk utána, mit se mondjak nagyon gyors kutya. De a szerencsére mindig haza tudjuk hozni valahogy. Kutyakiképző segítségét kértem, vele elértem azt, hogy ha a póráz rajta van akkor ha azt mondom neki marad akkor tárva nyitott kapunál sem szökik ki. De ha nincs rajta semmi mintha meg sem hallana és meg a maga feje után. A kiképző javasolta, hogy vigyem el a kutyát többet sétálni esetleg futni. Amit én szivesen megtennék, viszont nemrég voltunk orvosnál aki azt mondta, hogy lehet, hogy van egy enyhe porckorongsérve de nem tudja biztosra mondani. Engem viszont ez annyira megijesztett, hogy elkezdtem kicsit óvatosabb lenni. És rövidebb sétákra menni. ( még mielőtt az írnátok a séta csökkentése előtt is fentállt ez a probléma).
Ha ez számít elmondom pluszba, hogy egy 7 éves ivartalanított kan beagle-ról beszélünk.
A beagle vadászkutya, önálló fajta, munkát igényel, azért szökik, mert nincs lefárasztva (fizikálisan, mentálisan), unatkozik.
Mennyit sétálsz vele? Miből áll a séta? Pórázon andalgás vagy hagyod felfedezni hosszúpórázon (szabad szimatos séta), feladatoztok-e közben, játszik-e veled/más kutyákkal, úszási lehetősége van-e valahol stb.? Milyen feladatokat, tréninget, gyakorlatozást végzel vele? Mennyit?
"lehet, hogy van egy enyhe porckorongsérve de nem tudja biztosra mondani" Keress olyan orvost, aki biztosra meg tudja mondani pl. röntgen vagy CT segítségével és majd ő megmondja mennyire és milyen mozgásformákkal lehet terhelni vagy nem terhelni a kutyát.
Itt a ti közreműködésetek is kell. Szökős kutya, és pont, amit meg lehetett tenni a megelőzés érdekében, azt megtettétek, kivéve egyet. Egész egszerűen oda kell figyelni rá, hogy amikor nyitni kell a nagykaput, akkor a kutya arra az időre meg legyen fogva, vagy el legyen zárva. Sajnos ez ilyen. Nekem is volt szökősöm, ugyanezek a dolgok megvoltak nálunk is mint nálatok, de ha nyitnunk kellett a kaput, akkor a kutya bement addig a házba.
A mostani kutyám tudja a kapuszabályt, és csak engedéllyel lép ki a kapun, vele nincs szükségünk ilyen elővigyázatosságra, de ha lenne, akkor még azt tettük volna meg, hogy magát a beálló részt is külön lekerítjük. Persze ez nem mindenkinél kivitelezhető.
Mi a fenének kellett beagle, ha sem nevelni, sem normálisan tartani nem akartad az elmúlt 7 évben?
A kutya egyetlen egyszer sem szökhet! Soha! Nem próbálgatni kell megoldani, hanem meg kell oldani! Láthatatlan kerítéssel, villanypásztorral, elzárással addig, amíg nyílik a kapu! Jaj, tudom, ehhez pénz kell, meg odafigyelés kell, meg gerinc kell.
A kapuszabályt egy átlag értelmi képességű, kicsit is tudatosabb gazda egyébként már a 3 hónapos kutyának megtanítja. Alap szabály, nem olyan nehéz megtanítani.
Normális kapcsolatot kialakítani a kutyával nyilván több munka, több intelligenciát és felelősség tudatot is igényelne. Ha lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!