Milyen fajták (keverékei) jöhetnek szóba, ha?
-Nyuszik is élnek a családban,
-panellakásban lakom,
-napi 3-4 óra szabadidőm lenne rá munkanapokon, máskor 5-8 óra,
-szeretném, ha kiállna értem esetleges támadás esetén,
-30-40kg lesz felnőtt korára.
Volt már kutyád? Ha igen, milyen fajta, hány évesen kaptad, mennyi ideig volt nálad?
Az utolsó előtti kérdésed alapján gyanús, hogy nem nagyon értesz a kutyákhoz, mert ez nem így működik, hogy fajtától függ, hogy "kiáll-e" érted támadás esetén, bármit is értesz ez alatt.
Illetve írod, hogy hány órát tudnál vele foglalkozni, de nagyon nem mindegy, hogy mit.
Szabadidő: tegyél fel további kérdéseket magadnak.
- TÉNYLEG ennyi van minden nap? Nem azt mondom, hogy lehetetlen, de mondjuk 8 óra munka mellett, még ha otthonról dolgozol is, neccesnek hangzik, és az emberek általában túlbecsülik ezt. Főleg neked nyulaid is vannak, tehát már velük is kell valamennyit foglalkozni. Kölyökkutya kezelése megint egy külön történet, ott pl. a szobatisztaság eléréséig akár napi 8-10x is le kell vele szaladgálni panelból.
- 2, 5 vagy 10 év múlva is lesz ennyi szabadidőd?
Tanulsz, dolgozol? Párod/házastársad van? Gyerek van? Ha nincs, tervezel? Akkor már azt is figyelembe kell venni a fajtaválasztásnál + gyerek mellett a szabadidő brutálisan lecsökken (más kérdés, hogy jó esetben addigra lesz egy jól kezelhető kutyád, azzal azért könnyebb változásokat menedzselni).
- És a legfontosabb: mit tervezel a kutyával csinálni ennyi szabadidőben? Jól hangzik napi 3 óra mozgás, de egy munkakutyának tök mindegy mennyit lötyögsz vele a panelek között, annak rendszeres sport, suli, feladatozás stb. kell, fajtájának és habitusának megfelelően, hogy fizikailag és agyban is lefáradjon. Más típusú mozgásra/munkára van szüksége egy németjuhásznak vagy egy staffinak vagy egy pásztorkutyának. Mindennap futsz 8 kilométert vagy minden hétvégén kirándulni mész vagy imádod a vizi sportokat... nem mindegy.
Nyuszik: előnyben vannak azok a fajták, amelyek jellemzően nem "prédás" fajták, bár - főleg egy keveréknél - ez nem azt jelenti, hogy lehetetlen összeszoktatni kölyökkortól kezdve másik háziállattal.
Ha van kutyás tapasztalatod, és tisztában vagy a fajta igényeivel, akkor persze szóba jöhetnek "nehezebb" fajták vagy keverékük is (németjuhász, bull típusok, pásztorkutyák), de ha nem, akkor inkább a könnyebben kezelhetőek közül válassz (retrieverek, vizslák, szetterek, agarak, berni pásztor).
Menhelyeken jól sikerült mixeket lehet találni, de persze esetükben ami a pro érv (jól keverednek a különböző fajták jellemzői, nem feltétlenül olyan "sarkos" a habitusa a kutyának, mint az eredeti fajtáknak), az a kontra is, vagyis hogy nem lehet semmit tudni a felmenőkről, és hát nem mindig jól sül el keveredés, akár habitus, akár egészség szempontjából, bár itt nyilván a sokszor ismeretlen múlt is egy plusz rizikós pont.
Fajtamentés kicsit más, bár nyilván ott is a legtöbb kutya fajtajellegű (nem törzskönyves).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!