A terrier fajták csak nevében azok, vagy van genetikai / egyéb összefüggés is? Yorkshire terrier ill pitbull terrier igencsak eltérőek küllemre. Más a kapocs köztük?
Nem értek a kutyákhoz, ezért írom ki e kérdést. Nos, ez a cuki küllemű -gyakran masnival ellátott- yorkshire terrier, mely hosszúszőrű, összevetve az (egyébként rövidszőrű, markáns pofájú) pitbull terrierekkel, szóval... nem kell túlmagyaráznom, ég és föld, küllemre. Miért terrirer mindkettő?
Nem néztem különösebben utána, csak ennyit olvastam a kérdés vonatkozásában, hogy van viselkedésbeli párhuzam a két fajta terrier között,
pl a yorkie is ilyen: "Nagyon jó jelzőkutya, az ősei tulajdonságai közül a vadászösztönt máig megőrizte, képes kisebb emlősökre is vadászni. Sem emberektől, sem nagytestű kutyáktól nem tart."
Csak ez köti össze a pitbullt és a yorkie-t? Vagy más tényezők is?
Terrier = terelő?
A kitenyésztett funkció köti össze őket azonos utónévvel? Vagy a gének? Avagy a viselkedésük? Más?
A terrier egy vadászkutya, kisebb, szőrös állatok elfogására lettek kitenyésztve. Az lehet róka (pl foxterrier), nyest, patkány, egér stb. Sok terrier fajtát most is használnak patkányozásra, sőt bizonyos fajtákat (pl jagd terrier) hajtóvadászotokon is használnak, nagyobb állatok ellen (általában vaddisznó). Ha hiszed, ha nem, a yorkit eredetileg egérfogóként használták a malmokban. Azóta persze finomítottak rajta céltudatos tenyésztéssel, nagyobb is volt az eredeti változat, mint a mostaniak.
A pitbull/amstaff félig-meddig terrier felmenőktől származik, ezért terrier a neve. A pitbull/amstaff angol rokona a staffordshire bullterrier, ami konkrétan angol bulldog + terrier keverék. A pitbullban és amstaffban már több a terrier, nem 50-50% az arány.
A terrierek nagy mozgásigényű, pörgős, önfejű, karakán kutyák, nagy vadászösztönnel (yorkinál ez már kevésbé jellemző, de jagd terriert jelenleg is szinte kizárólag munkára tartanak)
A tibeti terrier viszont csak nevében terrier, ez a fajta valóban terelőkutya. Ne kérdezd melyik észlény nevezte el így, de közé nincs a terrierekhez, a pulival áll inkább rokonságban.
A terriereket főleg rágcsálóírtásra használták, ügyes és fürge erős jellemű vadászkutyák.
A pitbull a bulldogok és a terrierek keresztezésével jött létre, hogy egy rettenthetetlen de gyors és erős harcikutyát kapjanak. Egyébként jól alkalmazhatóak általános terrier feladatokra is.
De nyilván ez csupán a fő feladatukat jelöli, a legtöbb fajta sokféle módon használható. Láttam már patterdale terriert meg pitbullt is vaddisznózni, egyéb állatokra vadászni.
Egyébként nem egy fajtánál fordul elő hogy az eredeti feladatukat tekintve helytelen az elnevezés. Lásd pásztor illetve juhászkutyák, gyakran keverik őket
Fontos megkülönböztetni, hogy a potbull típusú kutyákat nem hagyományos terrier feladatokra tenyésztették ki. Kifejezetten harcikutyának tervezték, a terrier név csak a felmenőinek állít emléket.
A terrierek eredetét már leírták, úgyhogy a másik vonalról szeretnék beszélni. Amikor a rómaiak meghódították Britanniát, vitték magukkal a harcikutyáikat is. Ezek masztifok voltak. Amikor a birodalom elbukott, a kutyáik ott maradtak. Idővel a nemesség kitenyésztette magának ezekből a kutyákból a saját nagy masztifjaikat. A köznép csak a kisebb változatokat tarthatta. De mindkét vonalnak az őrzés lett a feladata. Később a 19. században már népszerű volt a kutyaharc és a bikafuttatás Angliában. A köznép a saját kisebb masztifjait használta erre, így alakult ki a bulldog, mint "sportkutya". Viszont a bulldog még mindig a régi, őrzővédő viselkedéssel harcolt, az ellenfelét megfogta a nyaka hátulján és megpróbálta a földre nyomni, majd ott tartani. Ez a kutyák természetes stílusa, ha egymással harcolnak. Lényegében egy ledominálásról beszélünk, mejnek a célja a másik alárendelése, nem megölése. Ez a viselkedés az őrzővédő szerepben is előnyös volt, mert élve el lehetett kapni az illetőt. Itt jöttek képbe a terrierek, amiket rágcsálóírtásra tenyésztettek, a hangsúly a szívósságukon volt, hogy egy alkalommal többszáz patkányt is el lehessen kapni velük. De ami a legfontosabb, hogy mivel vadászkutyákról beszélünk, a harcmodoruk az ölésre volt kiélezve, nem a dominálásra. Azzal, hogy ezt a mentalitást és szívósságot egyesítették a bulldogok erejével, megszületett a staffordshire bullterrier, ami a mai pitbullok őse. Ezek kifejezetten harcikutyák voltak, akik a harcban a létfontosságú szervekre mentek és harapáskor rázták a fejüket, hogy tépjenek, roncsoljanak, mint a terrierek, de rendelkeztek a bulldogok erejével is. A domináns harcmodort lecserélte a vadászó, gyilkoló harcmodor. Ezzel az ilyen kutyák hamar felülemelkedtek őseiken és így terjedtek el később. Ma már szerencsére nem erre tenyésztik őket és emiatt már degradálódott ez az ösztön, de azért még oda kell figyelni, ha pitbullt más kutyák, vagy állatok közelébe viszünk. Viszont a közhiedelemmel ellentétben emberre nem agresszívebbek, mint más kutyák, ugyanis nem ember ellen lettek kitenyésztve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!