Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutya falkavezér sorrend...

Kutya falkavezér sorrend helyreállítása?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

1 hete fogadtunk örökbe egy kutyust akinek senkinek sem kellett a menhelyen. Lehet róla tudni hogy olyan helyről került ki ahol más kutyákkal harcolt pl az ételért, játékért.

Sajnos az áll fent hogyha enni kap és ha miközben mi körülötte járunk befeszül morog. Játéknál is ugyanez.

Tudom tudom sokan nem hisznek ebbe a falkavezérségbe, én csa kígy tudtam leírni. De a lényeg az hogy hogyan érhetném el, milyen kisebb feladatokkal hogy én legyek számára az akitől nem félti az ételt, játékot és mindig hallgat rá.

Tudom hogy sok idő lesz egyenlőre tanácstalan vagyok. Egy trénerrel bezéltem de ő nem akarja vállalni a vadsága miatt.


2022. okt. 18. 14:30
1 2
 1/11 Maya Bunnyheart ***** válasza:
87%

Idő kell a kutyának mire beilleszkedik a családba, egy hét az kb semmi neki.

A legjobb megoldás a kutyasuli, vagy egy tréner, sajnos nem mindenki vállalja, de keresni kell tovább.


Ha esetleg szeretnél olvasni ezeknek a problémáknak az okairól/megoldásáról akkor ajánlom a csoportomat facebookon: [link]

2022. okt. 18. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
92%

ez nem a falkavezérségről szól. a kutya őrzi az erőforrásait (angolul resource guarding). avval hogy megpróbálod “legyőzni” őt, hogy bemutassad “ki a vezér”, semmi jó nem fog történni belőle max megharap a kutya vagy félni fog tőled (akkor is megharaphat). én nem vagyok kutya tréner de szerintem mindenképp fordulj egy szakértőhöz mivel ez a probléma elég fontos. sok olyan tréner van aki vállalja az ilyen fajta problémát egyebként biztos.

ha tudsz angolul, utána néznék hogyan lehet megpróbálni magadtól segíteni (resource guarding vagy possesive aggression)

én azt hallottam hogy mikor eszik egy olyan kaját tarts magadnál amit még annál is jobban szeret. add oda neki miközben eszik így azt fogja megtanulni hogy te nem azért vagy hogy elvedd a kaját hanem hogy add. másik ötlet hogy próbáld a kezedből etetni, ha elveszi onnan a kaját.

ezek csak tippek és nem vagyok tréner szval lehet nem működik de remélem talán egy kicsit segít! sok sikert!

2022. okt. 18. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
10%

Mukodik!!!


JÁTÉK, SÉTA, SIMOGATÁS – NAPI FOGLALKOZÁSOK: Nagyon fontos, hogy mindig minden tevékenységet a gazdi kezdeményez, és a gazdi fejez be. Sohase játsszunk akkor a kutyával, amikor odajön hozzánk, és például leteszi elénk a labdáját. Soha ne akkor simogassuk, amikor odadugja a fejét, ne akkor sétáltassuk, amikor megjelenik a pórázzal a szájában! És ha kiadunk egy vezényszót (ül, fekszik, menj ki a szobából stb.), az mindaddig érvényes, míg más utasítást nem adunk (mehetsz, bejöhetsz stb.)


MIÉRT? Egy jól működő falkában mindig mindent a falkavezér dönt el – így azt is, hogy mikor mit csináljanak éppen a falkatagok. Amikor a kutyánk a kezünkbe adja a labdáját, és mi azonnal játékba kezdünk vele, az ő akaratának engedelmeskedünk, így ezzel alá is rendeljük magunkat a rangsorban.


GYAKORLATI MEGVALÓSÍTÁS: Akkor játsszunk a kutyánkkal, akkor simogassuk meg őt, amikor nem követelőzik. Sohase hagyjunk elöl neki játékokat, hiszen neki nem lehet tulajdona – nekünk van tulajdonunk, amit esetleg odaadhatunk neki, majd vissza is vehetjük tőle. (Így a későbbi, tárgyféltésből származó morgásokat, harapásokat is el tudjuk kerülni.) Amikor mi úgy gondoljuk, hogy itt a játék, a séta, a simogatás ideje, hívjuk őt magunkhoz, és akkor foglalkozzunk vele, de ez sohase olyankor történjen, amikor ott ugrál előttünk, bököd minket az orrával, hogy figyeljünk rá már egy kicsit... Fontos, hogy mi is fejezzük be az adott tevékenységeket. Amikor úgy látjuk, hogy kezdi unni a játékot, a sétát, a simit, akkor mi hagyjuk abba, mondjuk neki, hogy "vége" vagy "elég volt", és utána semmiképpen se foglalkozzunk többet a kutyával; még ha elkezd erőszakoskodni, akkor se. Sose simogassuk kutyánk állát, torkát, mellkasát, mert ez behódoló viselkedésforma: mint amikor az alsóbbrendűek, kölykök az erősebbeknek – azok szája szélét nyalogatva – "puncsolnak". A simogatás mindig felülről érkezzen: a kutya fejtetőjére, a nyakán felülre és a hátára, oldalára. Amikor pedig utasítjuk valamire a kutyát, sose hagyjuk, hogy önként felhagyjon vele. Ha pl. fektetésből felül vagy ültetésből elmozdul, mindannyiszor tegyük vissza a kutyát az eredeti helyzetbe, míg másra nem adunk engedélyt, hogy a kutya ne higyje azt, hogy bármikor is felülbírálhatja parancsainkat vagy átveheti tőlünk az irányítást.


SÉTÁLTATÁS: Soha ne arra menjünk, amerre a kutyánk akarna haladni, ne engedjük, hogy pórázon húzzon minket.


MIÉRT? A falkavezér feladata eldönteni, hogy merre megy a falka vadászni.


GYAKORLATI MEGVALÓSÍTÁS: Minden sétánál próbáljunk más-más útvonalon közlekedni. Amikor a kutyánk elindulna az egyik irányba, mi induljunk el a másikba, ne hagyjuk, hogy ő szabja meg, merre haladjon a falka. Ha muszáj egy adott irányba mennüHogyan legyek falkavezér?nk, akkor néhány métert tegyünk meg a kutya szándékával ellentétes irányba, majd forduljunk meg, és úgy induljunk valódi úti célunk felé. Ne engedjük, hogy húzza a pórázt és ő vigyen minket sétálni: ha megfeszül a póráz, azonnal álljunk meg, míg vissza nem lazul, vagy csináljunk egy határozott hátraarcot és induljunk az ellenkező irányba. A cél, hogy a kutya rájöjjön: csak akkor juthat előre, ha laza pórázon közlekedik.


AMIKOR A KUTYÁNK KERESZTBE ÁLL ELÉNK, ELÉNK ÜL, RÁLÉP A LÁBUNKRA...: Ezek az apró mozzanatok mind-mind a kutya dominanciájának jelei, sose hagyjuk, hogy így tegyen.


MIÉRT? A kutya, amikor úgy érzi, hogy ő a falkavezér, feladatának érzi, hogy megvédje a rangsorban alatta lévő tagokat, és ezért beáll a falkatag és a "világ" közé, hogy cselekedni tudjon. A legtöbb kutyaharapás, kutyatámadás annak a következménye, hogy a kutya maga dönt arról, hogy kit néznek barátnak, kit ellenségnek – és kitámad, holott ez a vezér (tehát a gazdi) hatáskörébe tartozna, és a kutya legfeljebb az ő parancsára léphetne akcióba (lásd rendőrkutyák, őrző-védő gyakorlatok).


GYAKORLATI MEGVALÓSÍTÁS: Amikor a kutyánk keresztbe áll elénk, elénk ül, rálép a lábunkra, azonnal tiltsuk. Húzzuk őt hátrább, a pórázzal a hátunk mögött kerültessük meg magunkat, és ültessük magunk mellé, húzzuk ki a lábunkat alóla, és tegyük az ő lába elé! Ha pórázon ki akar támadni, csináljunk határozott hátraarcot, és induljunk az ellenkező irányba: mutassuk, hogy mi nem kívánunk konfliktusba keveredni. Ilyenkor sose várjuk meg, hogy kikerüljenek minket, mert akkor kutyánkat megerősítjük abban, hogy a vélt “ellenséget” neki sikerült elkergetnie. A lényeg, hogy ne engedjük őt irányító pozícióba.

Hogyan legyek falkavezér?


FEKHELY: Ne engedjük, hogy a kutyánk az ágyunkban aludjon, fotelunkban üljön.


MIÉRT? A farkasoknál sem aludhatnak az alsóbbrendű tagok a falkavezér helyén, a falkavezér viszont bárkinek a helyén aludhat – ezzel is tudatosítva, hogy ő a vezetője a falkának. Nagyon sok esetben eljut odáig a kutya, hogy a saját ágyukba nem engedi be a gazdáit... a következők betartásával ez megelőzhető.


GYAKORLATI MEGVALÓSÍTÁS: A kutyának alakítsunk ki saját kis helyet a lakásban (lehetőleg ez legyen egy nyugodt sarok: kis kosár, pokróc, kutyabox stb.), ahová el tud vonulni, le tud feküdni, ha arra van szüksége. Ha ide visszavonul, ne zaklassuk őt, hagyjunk neki is egy kis szabad teret, azonban néha nyugodtan lépjünk oda a helyéhez, tegyünk-vegyünk benne, hogy megértse, mi bármikor elfoglalhatnánk tőle.

Büntetésből felesleges a kutyát a helyére küldenünk, nem fogja megérteni valódi szándékunkat, hiszen a vacka számára nyugalmat, menedéket jelent. Inkább jelöljünk ki neki egy "büntihelyet", ahol jól rálátunk, és parancsoljuk oda helyben maradással. Ha felkelne, helyezzük vissza mindaddig, amíg a büntetés le nem telik.



Hogyan legyek falkavezér?JUTALMAZÁS, SZIDÁS: A legfontosabb dolog a következetesség. Csak akkor dicsérjük a kutyánkat, amikor éppen jót csinál, és csak akkor szidjuk, amikor éppen rosszat tesz. A büntetés mértéke mindig arányos legyen az elkövetett bűnnel, szintúgy a dicséret is. A bünti már mit sem ér, ha az elkövetett tett után pár perccel következik, mert nem fogja tudni a kutya összekapcsolni az adott cselekedettel. A kívánt viselkedést mindig erősítsük meg a kutyánkban, míg a nemkívánatosat azonnal tiltsuk, hogy megtanulja, mit várunk el tőle. Azonban ha a rossz viselkedés célja figyelmünk felhívása – pl. ugatás, felugrálás –, ne tiltsuk, hisz ezzel a kutya elérné célját, egyszerűen hagyjuk figyelmen kívül, míg abba nem hagyja. Ekkor viszont dicsérjük meg. Sose büntessünk kézzel vagy pórázzal! Szükség esetén használjunk egy üres műanyag palackot pár darab kővel megtöltve, amelynek már a hangja elég elrettentő a legtöbb kutya számára. Jutalmazásra megfelelő a jutalomfalat, a játék, a klikker, de mindig legyen mellette simogatás és szóbeli elismerés is, hiszen a kutyának az a legnagyobb jutalom, ha a gazdi kedvében járhat!


A rossztett lehet akár annak is tünete, ha a rangsorban problémák vannak. Ilyen lehet a lopás (nem tiszteli a kutyánk a tulajdonunkat) vagy ha a korábban szobatiszta, egészséges kutya újra bepisil, sőt, ezt jelzi az is, ha (legyen akár szuka, akár kan, ivaros vagy ivartalanított) párzó mozdulatokat végez a mi vagy családtagjaink lábán (azonnal lökjük el, tiltsuk meg neki). Ilyen esetekben a valódi, tartós megoldást mindig a gazdi falkavezéri pozíciójának megerősítése jelenti.


Hogyan?


FALKÁBÓL KIZÁRÁS: A legnagyobb büntetés egy kutya számára a kiközösítés a falkájából. Ez lehet rövid időn át alkalmazva a büntetés egyik formája kisebb rosszaságok esetén, viszont komolyabb problémák felvetődésénél (pl. emberharapás, erős agresszió, állandó morgás...) ez a megoldás a leghatásosabb.


MIÉRT? Egy farkasokból álló falka megfigyelése közben azt észlelhetjük, hogy ha olyan vezető áll a falka élén, akit a tagok nem tartanak megfelelőnek (mint jelen esetben mi a kutyánkat), ugyanezt az eljárást alkalmazzák vele szemben. Ugyanúgy együtt vonulhat a falkával; ha jut élelem, ugyanúgy ehet ő is, azonban nem kommunikálnak, nem játszanak vele – szó szerint kiközösítik őt, míg rá nem jön, hogy hol van a helye a rangsorban. Így kell nekünk is eljárnunk.


GYAKORLATI MEGVALÓSÍTÁS: A kizárás ideje nagyon változó lehet a probléma fajtájától és mélységétől függően. Agresszió esetén minimum 1 hetes időtartammal kell számolnunk, és az elért hatástól függően kell továbblépnünk, illetve folytatnunk a kizárást. Sohase hagyjuk abba a kizárást az első pozitív változás észlelésekor, mert könnyen mélyebbre eshetünk vissza! Komolyabb problémák esetén legkevesebb az 1 hetes időtartamot tartsuk be – áldozzuk fel ezt az időt annak érdekében, hogy cserébe hosszú évekeHogyan legyek falkavezér?n át gond nélkül élhessünk együtt kutyánkkal.


A kizárás azt jelenti, hogy semmiféle módon nem kommunikálunk, nem lépünk kapcsolatba a kutyánkkal. Mintha nem is létezne: nem szólunk hozzá, nem nézünk rá, nem nyúlunk hozzá és nem is büntetjük. Ha ugrál, ugat, akkor elfordulunk, ellépünk tőle. Ebben az időben nem használunk parancsszavakat sem. A sétáltatás csak pórázon történik, mindennemű kommunikációtól mentesen. A kutyát nem hívjuk magunkhoz, hanem egyszerűen odalépünk hozzá, rácsatoljuk a pórázt, az ajtóban egyetlen szó nélkül, a póráz segítségével hátrahúzzuk, kilépünk előtte, és elindulunk. Figyeljük meg, hogy ő melyik irányba menne – mi épp az ellenkező irányba induljunk, de mindezt szótlanul tegyük. Ne engedjük, hogy feszítse a pórázt. Az etetés a fent leírtak szerint történjen, és az is egyetlen szó nélkül.


A kutyánk gyakran bevet különféle módszereket, hogy valamilyen módon mégis kivívja a figyelmünket: ilyenkor szokott előfordulni a hosszas ugatás, vonyítás, az ugrálás, a bepisilés, dolgok szétrágása, érzelmi zsarolás... Erőt kell vennünk magunkon, és "lenyelni" kutyánk viselkedését, rendbe hozni az általa megrongált dolgokat, és rá sem nézni, mintha a virág magától esett volna le, vagy a pisi a szőnyegre az égből hullott volna. Ne feledjük: a negatív reakció is reakció! És a kutyánk éppen erre vár! Ha rajtakapjuk, amint ilyesmit csinál, az egyetlen lehetséges módja a fegyelmezésnek a kaviccsal töltött műanyag flakon vagy egy 10-20 l-es üres műanyag kanna használata. A flakont, kannát a kutya nem tudja összekötni az emberrel, így nem törjük meg a kizárást, ám mégis elérjük, hogy ne "érje meg" neki egész éjszaka tombolni, vagy lerántani a függönyt... Ilyenkor ne engedjük házat, kertet őrizni, mi magunk nézzük meg mindig, ha kutyánk történést jelez, hisz a falkavezér dolga a falka fő védelme, a kutyát palackkal vagy kannával zavarjuk el. Ha mi otthon vagyunk, kutyánk csak jelezheti az idegent – innentől a mi dolgunk az intézkedés; neki nem feladata egész nap megállás nélkül csaholni.


A kizárást az egész családnak be kell tartania!! Mielőtt nekikezdenénk, üljünk le, beszéljük át közösen, és ha belevágunk, csináljuk is végig. Ha csupán a család néhány tagja zárja ki a kutyát és a többiek ugyanúgy szeretgetik, akkor nemhogy nem érünk el eredményt, még ronthatunk is a helyzeten, mivel összezavarjuk a kutyát, és nem tudhatjuk, ez végül milyen reakciót vált ki belőle.


A kizárás végén (amikor letelik az 1 hét, vagy határozott változás áll be a kutya viselkedésben) sose ugorjunk egyből a kutyánk nyakába, hogy "végre hozzád szólhatok!", hanem fokozatosan kezdjünk újra foglalkozni vele. Első alkalommal, miután hazaértünk, még legalább fél óráig ne vegyünk róla tudomást, majd ezután hívjuk magunkhoz. Először csak a parancsszavak kerüljenek elő, a dicséret, a simogatás csakis a jól teljesített feladat után jár. A játékkal még várjunk pár napot, és akkor is csak a fent leírt módon tegyük.


Ezeket az apró szabályokat egész életen át tartsuk be, ha azt szeretnénk, hogy mindig, mindenhol jól nevelt legyen a kutyánk. Nem kell megijedni, néhány hét után megszokássá válnak, és már csak azt vesszük észre, hogy mindenki irigykedve szemléli csodálatos négylábú társunkat.

2022. okt. 18. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim válasza:
95%

ma 20:16

“ Egy farkasokból álló falka megfigyelése közben azt észlelhetjük, hogy ha olyan vezető áll a falka élén, akit a tagok nem tartanak megfelelőnek (mint jelen esetben mi a kutyánkat), ugyanezt az eljárást alkalmazzák vele szemben. Ugyanúgy együtt vonulhat a falkával; ha jut élelem, ugyanúgy ehet ő is, azonban nem kommunikálnak, nem játszanak vele – szó szerint kiközösítik őt, míg rá nem jön, hogy hol van a helye a rangsorban. Így kell nekünk is eljárnunk.”


könyörgöm írd le nekem honnan szerzed ezt!! te kutyád nem egy farkas. te sem vagy farkas. a “falkavezérség” már régi szöveg és ha utánanézel rájössz hogy egy nagy idiotasag.



itt egy igazi tudós aki igazi vadban (!!) élő farkasokat vizsgált:


“However, Mech explains, his studies of wild wolves have found that wolves live in families: two parents along with their younger cubs. Wolves do not have an innate sense of rank; they are not born leaders or born followers. The “alphas” are simply what we would call in any other social group “parents.” The offspring follow the parents as naturally as they would in any other species. No one has “won” a role as leader of the pack; the parents may assert dominance over the offspring by virtue of being the parents.”



ha kell lefordítom…

2022. okt. 18. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
0%

4-es! Minden kutyankon mukodik es minden budai alkalmazza ezeket a szabalyokat es mukodik nekik is es rengeteg idmerosunk van ,akik kutyajan mukodik es alkalmazzak.


Ha mindenki alkalmazna,ehendoglenenek az oktatok… de ugye tudjuk ,h vannak olvasni lusta wmberek,akiket igy is lehuzhatnak oktatas cimen,nyugi……;)

2022. okt. 19. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

3-as: az időt, amit arra fordítottál, hogy ezt a sok butaságot ide bemásold fordíthattad volna arra is, hogy utánanézz 1) idejétmúlt már ez a falkavezér elmélet, az a tudós cáfolta meg önmagát, aki annak idején ezt a felfedezést tette, tévesen, 2) a kutya kutya, a farkas meg farkas: a kutya mint önálló faj olyan régóta él már szoros szimbiózisban az emberrel, hogy hibás abból kiindulni, hogyan viselkednek a farkasok egy adott szituációban.


A 2-es jól írja, mi a probléma gyökere: keress egy pozitív megerősítéssel dolgozó trénert/kutyasulit, akik értenek ehhez a problémához, de úgy általában is nagyon sokat fog segíteni ha elkezdetek együtt dolgozni a kutyával, telik az idő és kialakul, majd erősödik a kötődés. Ne hallgass azokra, akik "ledominálást", erőszakot ajánlanak, hosszú távon kontraproduktív lesz!


Mi is menhelyit fogadtunk örökbe, utcáról, a kölykeivel került a menhelyre. Nekünk kézből etetést javasoltak: az egész napra kimért tápot elosztottuk a séták arányában, és azt séta közben, kézből adogattuk a kutyának. A húzást azonnal látványosan javította, erősítette a kötődést, és azt, hogy tőlünk kapja az ételt, nem kell velünk harcolnia érte. Sima etetésnél eleve sem volt morgás részéről, de pl. ilyen rágóizéknél, amit hosszabb ideig rágcsált, azoknál eleinte morgott, de ahogy erősödött a kapcsolatunk úgy szűnt meg ez a viselkedés magától. Ugyanakkor azt, hogy az utcáról felszedett kaját kiszedjük a szájából egyetlen pisszenés nélkül hagyta az első pillanattól. Jól be is fostam, amikor először reflexből benyúltam a szájába, amikor valami csontot felszedett, hogy "baszki, egy vadidegen kutya szájában kotorászok", de ezt valahogy elválasztotta attól a másik, kajaféltő morgástól, biztos ennek is meg van az oka.


Játék közben miben nyilvánul meg, hogyan morog? Játékosan, farokcsóválva vagy "hörögve", vicsorítva kap a kezetek után? Milyen típusú játéknál? Huzis, apport?

2022. okt. 19. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
0%

Sinteres pitbullnal mukodik a falkaelmelet …. Errol ennyit….


Foxterrier ivaros dominans kannal is mukoditt a falkaelmelet. Soroljam meg oktatocskak???


Akinek van kidobni vall penze,nyilvan megy oktatokhoz.


Akinek nem tellik ugyse megy. Ezt kene megerteni….

2022. okt. 19. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

#7 Már az üzenet formai és nyelvtani hibáiból is látszik, hogy mennyire lehetsz értelmes :D Lenéző vagy ("oktatocskaim"?) és buta.


"Akinek nem tellik ugyse megy. Ezt kene megerteni…"


Akinek nem telik a kutyájára amit hobbi/munka célból szerzett/vásárolt akkor az minek kutyázik? Te mondjuk azért veszel kutyát, hogy elhanyagold és leélje az életét egy 4x4 es kertben mindenfajta inger nélkül? A másik meg ha kölyökkutyát szerez az ember akkor csak a kezdeti oltásai(chip, szívféreg gyógyszer) lesznek vagy 50-100.000ft ban. Akkor ha már ennyit bele öl valaki, akkor nem adhat még ki 20-30.000ft ot egy normális kutyasuliért, hogy tanuljon is valamit a saját kutyajának helyes kezeléséről? Ha nincs pénzed a hobbidra akkor előbb teremtsd meg majd aztán vágjál bele... Bár manapság ember gyerekeket is halomra szülnek putrikba/gettókba, min csodálkozom :)


Azt javaslom a kérdezőnek amit az előttem szóló értelmesebbek is, hogy menj el kutyasuliba vele.

2022. okt. 19. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Húzós játéknál is morog, de ott látom hogy nem úgy tehát csóválja a farkát ugrál közben. Inkább amikor ilyen rágókát kap, pl rágócsont. Olyankor ha közel akarok menni hozzá akkor befeszül. Olyan is előfordul hogyha bent vagyunk a szobában és kint van mondjuk a csont a konyhában, és én csak simán kimennék oda akkor kifut előttem nehogy elvegyem tőle
2022. okt. 20. 08:53
 10/11 A kérdező kommentje:
Azt hogy lent etessük az sok ember ajánlotta már, de azt tapasztaltam hogy ahol mi élünk ott szinte mindenki póráz nélkül sétáltatja a behívásra nem képes kutyáját. Nem egyszer volt olyan, hogy labdával a szájában sétáltattam a kutyámat amikor odajött egy másik és rámordult mert azt hitte hogy elveszi a labdáját. Nem tudom hogy akkor már mi lenne ha kajáról lenne szó. De tervezem kipróbálni
2022. okt. 20. 08:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!