Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ilyen esetben "érvényes"...

Ilyen esetben "érvényes" kokit adni a kutyának?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


egy 4 éves közepes testű kan (ivartalan) keverékünk van, menhelyi kutyus. Nagyon szeretjük őt, ő is minket és nagyon okos, nincsenek komoly problémái hála égnek. Sok mindenen mentünk keresztül és sokat tanítottuk.

A "nem" tiltószót alapesetben(!)(ezt majd kifejtem) ismeri, tehát ha bent vagyunk és nyugis és valamit akarna csinálni, ami nem oké, nemre abbahagyja. Ugyanígy játéknál ha harapja a kezem és erős kicsit szólok, abbahagyja.

Valamiért párom és közöttem engem tekint falkavezérnek - nőként - de én több időt is töltök vele. Több mint 1 hónapja van most itt és mondta a menhely, hogy általában 1 hónap után kinyílik kicsit a csipájuk és figyeljünk majd oda.


Tudni kell, hogy emberrel nem tud szegény játszani. Nagyon sokat gyakoroljuk, de kint futtatón csak szagizik és simikért jön, ezért jóval többet sétálunk inkább, meg tanulgatunk, nagynehezen lefut nekem pár kört a kötelével (labda semmiképp nem működik) de sokat gyakoroljuk. Bent dolgoznom kell, illetve tanulnom is még. Lett olyan kirohanása séta után, hogy bepörög teljesen. Nos ezzel alapból nem lenne probléma, de azzal úgy vélem igen, hogy a "nem" teljesen ignorálva lesz. Ezt követi egy határozott "nem", semmi nem történik. Jön a "mit csinálsz?" "NEM" egy pillanatra megáll, újra veri szét a berendezést. Ilyen esetben mi mást lehetne tenni? Mert itt kénytelen voltam kokit alkalmazni, de nem szeretek ilyet csinálni. Visziont annyira makacs, hogy semmi másra nem veszi komolyan a szidást. Addig játékra vesz engem és azt hiszi, csak viccelek. A kokitól magához tér és ha szólok, hogy helyére, oda kullog elszégyellve.

De tök rosszul érzem magam utána, 5 perc után megyek simizni meg "nem úgy gondoltam ám", mert megsajnálom.. De mit tehetnék? Egy alapvetően szófogadó kutya, sok minden megy is neki amiket tanulunk, de behisztizik akkor se kép, se hang. Ha kiabálom is hogy NEM, addig semmi.


Időnket tekintve: Mindketten dolgozunk, munka mellett 3x bírjuk levinni. 2x 45 perc séta, 1 eú séta + futtató + otthon tanulás és játék bent megvan. Kint nem hajlandó, mert megy az orra után.


Köszi a segítséget!



2022. szept. 2. 19:41
 1/9 anonim ***** válasza:
70%

Szerintem nincs gond egy maximum olyan enyhe "koki"-val, ahogy te is fogalmaztál, ami elég ahhoz, hogy leálljon, de nem érzi magát bántalmazva. Egy idő után megtanulja, hogy a nem, az nem és nem lesz szükség a lelkiismeretfurdalást okozó koki-ra sem. Valószínűleg nagyon fiatal még és hiába a sok séta meg foglalkozás, tombol benne az energia, minimum pár hónap, de inkább 1-2 év kell, hogy "lenyugodjon".


Ha valamit jól csinál, akkor jutalomfalat meg azonnali megerősítés kell azonban, hogy ne csak negatív motivációja legyen.

2022. szept. 2. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Jaj de jó, hogy ezt írod, most egy kicsit megkönnyebbültem, mert én nem akarom ő azt higgye, bántanám. Gondoltam megkérdezek itt olyanokat, akik régebb óta gazdisok, meg nagyobb tapasztalatuk van.

Csak hisztinél fordult elő, amúgy elég neki a "nem".

Jutizni is szoktunk ügyes séták után, a lifttől is úgy tanult meg nem félni - most már szinte behúz engem a liftbe :D - meg üléstől kezdve maradáson át mindent jutizunk pozitív megerősítésre.

2022. szept. 2. 20:12
 3/9 anonim ***** válasza:
69%

Ne érezd magad rosszul. Az anyakutya is rámorog a kicsire, esetleg (óvatosan) meg is fogja, ha túlmegy egy határon, mégse lesznek rosszban :)


Szóval nem fog összetörni a lelkivilága.

2022. szept. 2. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
30%

"De tök rosszul érzem magam utána, 5 perc után megyek simizni meg "nem úgy gondoltam ám", mert megsajnálom.."

Ezt hagyd abba.

2022. szept. 2. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
87%

Bocs, ez hosszú lesz.


Milyen típusú keverék? Milyen az előélete?


Milyen parancsokat ismer a "nem"-en kívül? Azokat otthon biztosan tudja már? Utcán mennyire megy neki?


Lehet, hogy félre értem, de séta közben nem motiváljátok jutifalattal? Ezt írtad: "Jutizni is szoktunk ügyes séták UTÁN." Közben is kéne, kb. mindenért, amit jól csinál, amikor azt csinálja, amit szeretnétek.


Én nem értek egyet az 1. válaszolóval, kokival, kiabálással nem fogod megtanítani a kutyát semmire, maradj a pozitív megerősítésnél. A liftes példa tök jó. :-)


Abban igaza van a menhelynek, hogy idő kell, míg a kutya valódi személyisége kezd kibontakozni, "hazaér", és úgy látszik, hogy a tiéteknek nagyobb a mozgásigénye, mert ha egy 45 perces séta után "veri szét a berendezést", akkor nem fárasztotta le a séta.



1) Bent is kell neki adni olyan elfoglaltságot, amivel levezetheti az energiáit, keress rá a környezetgazdagításra neten, rengeteg lehetőség van, és nem kell rögtön 5000 forintos szimatszőnyeget venni. Miénk pl. remekül elszórakoztatja magát azzal, hogy apró darabokra tépked egy üres pizzásdobozt, vagy ha pár tápszemet beleteszek valami kartondobozba, míg azt kivadássza. :-) Nem minden kutya tudja "kikapcsolni" magát, meg kell neki "tanítani", hogy hogyan pihenjen (pl. ha a helyére küldöd, akkor ott pihi van, nem jöhet el - igen, ha kell 10x vissza kell küldeni, vezetni jutifalattal). Erre is sokféle tippet találsz a neten. Kicsit úgy mint egy kisgyereket is meg kell "tanítani" pihenni, kikapcsolni. :-)


2) Hosszú távon viszont úgy kell kialakítani a sétákat, hogy lefáradjon. Futiban miért az emberekkel kellene játszania? Kutyákkal hogy viselkedik, nem játszik velük? Fizikailag és szellemileg is jobban le kellene fárasztani, lehet az egyik séta akár rövidebb is, de a másik hosszabb, mozgalmasabb legyen: kutyákkal futkározás (ha jól kijön más kutyákkal), ha apportírozni nem szeret, akkor más típusú játék (pl. huzizás), feladatozás (séta közben többször pár perces "tanórák": az ismert parancsokat, ül, fekszik, lábhoz, láb melleti séta, marad, vagy amit tudtok gyakorolni vele sok jutifalattal), ha szeret szaglászni, akkor legyenek szaglászós szakaszok, amikor pl. hosszú pórázon mehet az orra után, kb. amerre akar stb. - ebbe sajnos nektek kell időt és energiát fektetnetek, hogy kitapasztaljátok, mivel lehet lefárasztani. Pl. a mi kutyánk sem akart labdával apportírozni, úgyhogy kísérletezgettünk, és a világítós labdák beváltak (nyilván ősszel-télen, amikor a délután séta már sokszor sötétben történik).


Lakhelytől függően kereshettek olyan futit, ahol vannak agilitys tornaszerek, hátha azokat szeretné, vízpart, úszás nagyon szuper, de ha csak kolbászol a vízparton, belepacsál, ugrándozik, felfedez, az is tök jó, vagy ha van a közeletekben erdő, mező, ott hosszú pórázzal hagyni, hadd menjen az orra után stb. Hétvégén egy-egy kirándulás neki és nektek is szuper program. :-)


A pozitív megerősítés pedig így működik, ahogy írtad: bent már tudja, de idő kell míg kint is figyelni fog rátok, fokozatosan kell szoktatni hozzá, hogy számára új, ismeretlen terepen is rátok figyeljen, ehhez is türelem kell, és rengeteg jutifalat - ilyen szempontból 1 hónap nagyon rövid idő. Érdemes kitapasztalni mik azok a jutifalatok, amikkel jobban lehet motiválni (trénerünk szerint a "fél grillcsirke", ami nyilván túlzás, de érted... a miénket pl. sajtfalatokkal kb. bármire rá lehet venni). :-)


Kocogás, futás, biciklizés vele szintén segíthet, de ebben nem adnék tanácsot, mert ezek nálunk nem működtek, de az biztos, hogy ez is időbe telik megtanítani neki, és nem is minden kutya szereti (lásd pl. miénk), meg egészségügyileg sem alkalmas rá minden típus.


A miénk is mentett, 1 éve van nálunk, négy éves, labrador-bull keverék, nem egy kanapékutya - vagyis igen, ha le van fárasztva. :-D A délután séta nálunk a nagy séta, minimum 1 óra (ennél csak akkor rövidebb, ha nagyon vacak az idő, de akkor ő is gyorsan hazafelé veszi az irányt), de inkább 1,5, és ez a fentiek szerinti aktív, testi/lelki fárasztás. A reggeli rövidebb 30-40 perc, és "csak" séta, egy-két feladatozással (de ő már csomó mindent tud, tehát neki a séta egy része is feladatozás, mert folyamatosan figyelnie kell ránk - állj, mehetsz szimatolni, hagyd, vissza lábhoz, kakifelszedés közben lábhoz ül és megvárja míg összeszedem stb.). Utána szépen a helyére megy és pihen, alszik, akár otthonról dolgozunk, akár bemegyünk az irodába. Délután (nyáron este felé) van a nagy séta, mondjuk mi szerencsére a Dunaparttól és egy nagy, pocokvájatokkal teli mezőszerűségtől is 15 percre lakunk, jó időben heti 4-5x ezek valamelyike a cél (télen időjárástól függően kevesebb, de olyankor is megyünk amennyit csak lehet, mert 3-4 pihenős nap után ő is kezd bepörögni). Ilyen intenzívebb séta után másnap akár lehet rövidebb/lazább is a délutáni séta, "csak" szimatolós, következő nap megint valami pörgősebb séta - de ezeket szépen kitapasztaltuk az elmúlt 1 évben, megtanultuk megérteni a kutya jelzéseit. Hétvégén pedig az egyik nap délelőtt úgy van tervezve, hogy a kutyával csinálunk valami intenzívebb programot, Dunapart, Hajógyári sziget, kirándulás, vagy anyós kertes házában egész napos családozás unokahúgokkal megspékelve.


Ezen kívül mi először egyéni tréningre hordtuk heti 1x, mert semmit nem tudott, majd kutyasuliba alapképzésre 3 hónapig minden szombat-vasárnap, majd középszintre 3 hónapig minden szombaton - na ezek a foglalkozások az egész hétvégére lefárasztották. :-)

2022. szept. 2. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a tartalmas válaszokat!

#5 egy kopó keverék kutyus, előléletéről nem sokat tudtak nekünk mondani, csak hogy láncon volt egy udvarban tartva szegény. Másfél éve volt menhelyen.

igen, jutizzuk séta közben is amúgy, azt mai napig így tanuljuk, de vadász kutyaként nagyon nagyon megy az orra után, így erről azt olvastam, hogy velük nem szabad túl szigorúan venni, nem fog láb mellett jönni, hagyni kell szimatolni. De ha szépen megy laza pórázzal (terep pórázzal visszük), juti van.

Mi is úgy megyünk, hogy reggel egy óra az simán séta, utána pihizik is. Késő délután 1 óra, abban van futtatózás. Amúgy más kutyákkal futkosnak, de ritkán van arra itt lehetőség. Sok a lakás öleb és félnek tőle, pedig neki egy hangja sincs, iszonyú türelmes más kutyákkal. De azok úgy vadulnak rá, hogy én se engedném inkább, hátha kihúzná még nála is a gyufát. Nagyobb testűekkel elvan, de nagyon ritkán tudunk velük játszani..

A lakáson belüli lefoglaláshoz: van 3 játéka is, labda, rágcsa, kötél, ezekkel elvan , szoktam is vele bent ezekkel játszani. Tanítás is megy minden nap az összes gyakorlatra kint is, bent is, hogy kint is tanulja a parancsokat, szintén jutival.

Simiből meg rengeteget kap :D mert elég bújós amúgy, meg imád kezet rágcsálni.

Szóval ezeket mind mind csináljuk és úgy vannak néha ezek a hisztik.

Mi inkább arra gondoltunk párommal, hogy kint nagyon nehezen megy a játék, pedig ott kéne, ott van neki elég tér, pedig futkosunk vele, hergeljük a játékkal, rá se bagózik.. Bent meg annyira örömködik, hogy bevadul olyan játékos lesz. Csak hát ez nem egészen okés, pláne ha a "nem" az ilyenkor nem szerepel a szótárában.

Nagyon köszi amúgy, ez jó terjedelmes és hasznos válasz volt tőled! Igyekeztem válaszolni rá.

2022. szept. 3. 10:14
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Köszi a részletes választ. :)


Szerencsétek van, hogy ezzel az előélettel (szegény:( + a kopó vérrel csak ennyi a probléma. :)


A kutyákkal való játék problémát megértem (nálunk összetettebb a helyzet, futiba nem is járunk bandázni, Dunaparton szokott más kutyákkal játszani) - amikor csak találtok játszópajtást használjátok ki, az egyik legjobb lefárasztó tevékenység.


Mennyire motiválható kajával? Mű-prédával (prey dummy) rávehető lenne a mozgásra? Olyan szimatolós játékokat/feladatokat kellene találnotok, amik a kopó ösztönét bekapcsolva veszik rá némi mozgásra. :D


Plusz a szellemi fárasztásra kell gyúrnotok, szintén a szimat ösztönét kihasználva: nem tudom merrefelé, milyen környezetben laktok, de próbáljátok meg heti párszor a megszokott sétatereptől távolabbra, olyan terepre vinni, ahol szimatolhat, szagot követhet (én azt látom, hogy erdős terepen vagy vízparton minden kutya kinyílik, feléled, többet mozog mint általában).


Kültéri szimatolós játékokra keressetek rá, hátha találtok olyat, ami megmozgatja-leköti.


Mantrailing tanfolyam? Azt pont ilyen szimatolós kutyáknak szokták ajánlani! Persze nyilván idő és pénz.


Otthon pedig a pihenés megtanulását kell erősíteni: játék után le kell kapcsolnia, ilyen módszereket is találtok a neten (kutya relaxációs tréning).


Mennyire vagytok tapasztalt gazdák? Első kutya? Kutyasuliba sem lenne rossz ötlet vinni, lehetőleg olyanba, ahol nem használnak averzív tréningtechnikákat.


Ettől függetlenül ajánlom a Sci Dog FB oldalát, nagyon sok hosszabb-rövidebb posztot szoktak írni kutyaproblémákkal kapcsolatban (mi nálunk voltunk a középszintű tanfolyamon, októberben megyünk a felsőfokúra, nagyon sokat segítettek megérteni, mit miért csinál a kutya és hogyan tudjuk ezeket megoldani).


Kitartást és türelmet kívánok! :)

2022. szept. 3. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

#7 hu köszi szépen a tippeket!

erre a szimat dologra állunk akkor rá jobban, egy ismerősöm azt is javasolta, hogy jutifalikat elrejteni a lakásban, hogy szimatolva találjon párat. Igyekezzük változatos útvonalon vinni sétánál.

Ma volt olyan szerencsém ,hogy futiba behozta egy néni a kiskutyáját, aki nem volt idegbeteg és eljátszottak kicsit. Most alszik is az ágyában szerencsére. (:

Egyébként első gazdik vagyunk, én sok kutyussal foglalkoztam már, de ő az első "sajátom". Azért az idézőjel, mert idik vagyunk neki. Tegnap kaptam a hírt, hogy 2 hét múlva vinnék gazdijelöltek. Egyik szemem sír, a másik.. az kevésbe :D de az is. De amíg itt van szeretnénk a lehető legtöbbet tanítani, végső soron én azt mondom, szerintem szép munkát végeztünk vele, de az "alapanyag" is jó volt.

2022. szept. 3. 17:52
 9/9 anonim ***** válasza:
Hát akkor ezt az infócsomagot is átadhatod a gazdijelöltnek :) Addig is kitartás, szép munkát végeztetek! :)
2022. szept. 3. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!