Ha sorba kellene állítani 6 kutyafajtát kezelhetőség, foglalkozási nehézség szempontjából, hogy az 1-es a legegyszerűbb, és a 6-os még tapasztalt kutyásnak is nagy kihívás, miket sorolnál fel a különböző nehézségi szintekhez, és miért azokat?
1 golden retriever
6 holland juhászkutya
A többi meg közötte.
Tegyük fel, hogy a kutyák a fajtájuknak megfelelő idegrendszerrel rendelkeznek, akkor:
1. angol cocker (a szapisok sajnos hajlamosak az agresszióra, de kiállításon, versenyeken rengeteg olyat látni, aki lesi a gazdája minden mozdulatát és hihetetlenül pozitívan áll mindenhez és mindenkihez és mivel pici, el sem tud rántani)
2. labrador (hasonló, mint a spániel, de el tud rántani, ha gyengébb vagy)
3. puli (szintén szolgalelkű a gazdájával szemben, de azért idegeneket néhányan szeretnek csipkedni)
4. jagd terrier (tanítható, de nem engedelmes, hajlamosak kutyákkal, állatokkal szembeni agresszióra, cserébe viszont kicsi, így könnyen visszatartható, meg kell találni vele a hangot) - ez mondjuk lehetne bármelyik kotorékeb
5. Rottweiler (nagy hangsúlyt kell fektetni a szocializációra, hogy szépen viselkedjen emberrel, álattal és ő is nagy, nehezebb visszatartani, ha valami történik)
6. Fila (nagy, makacs és még a kiállítási szabályzatban is benne van, hogy ha rátámad a bíróra, az nem hiba...)
1. Spániel
2. Golden és labrador retriever (megfelelő nevelés nélkül könnyen a fejedre nőnek, a 30+ kilójukat nehezebb fékentartani)
3. Jack russel. Makacs és állandóan pörög.
4. Husky. Makacs, de nagyon, az ugatásról nem lehet leszoktatni és más háziállatokkat szabályosan levadássza.
5 Belga mali. Bár jól tanítható olyan szintű mozgásigénye van, amit nagyon nehéz kielégíteni és ha unatkozik akkor (,mint minden ilyen kutya) rombolni fog.
6. Nagy területőrző kutyák. Kau, Káj
1. Golden retriever
Közötte akármi
6. Amerikai pitbull terrier
Az eredeti harcra szelektált pitbull, amit diekt kutyákkal szembeni agresszióra tenyésztettek. Kiállításokon a bírónak nem mehet neki, de a többi kutyának szinte "elvárás" hogy neki akarjon ugrani. Na belőlük nem csinálsz egyszerűen kutyafuttatóba járós házikedvencet.
Szerintem azért lehetetlen egy ilyen listát összeállítani, mert amennyire számít a kutya kezelhetősége, taníthatósága ugyanannyira számít a gazda hozzáértése, habitusa is a foglalkozási nehézség szempontjából.
Például egy mali tökéletesen kezelhető, foglalkozni sem nehéz vele, sőt nem is kifejezetten időigényes, HA tudod hogyan kell foglalkozni vele. Egy malival naponta lenyomsz egy 15-20 perc engedelmest, heti 2x elviszed őv-re, heti 1x nyomra, világversenyt ugyan nem nyersz vele ennyi felkészítéssel, de lesz egy tökéletesen kezelhető, jól lefárasztott kutyád. Ezzel szemben mondjuk egy huskyba heti szinten bele kell raknod 60-80km-t alsó hangon, hogy kellemesen lefáradjon, a kezelhetősége is macerásabb, akár 1-2 évnyi kőkemény tréning is benne van abban, hogy minden szituációban kezelhető legyen.
Vagy nézzük a most nagyon népszerű border collie-t, iszonyú gyorsan tanul, baromi együttműködő, tehát a világon az egyik legkönnyebben kezelhető fajta, de meg kell találnod azt a munkát, amivel mentálisan és fizikailag is le tudod fárasztani és így a foglalkozási nehézsége máris elég magasan van.
Aztán ott van az is, hogy sok fajtánál teljesen szétvált a show és a munka vonal, egy show labinak és egy munka labinak egészen más igényei vannak, egészen más típusú gazdáknak való, így ez is sokat számít.
Ha teljesen kezdő gazdának kellene egy lista, akkor valamilyen társasági kutyával kezdődne, mint a bichon, esetleg egy tökéletesen családbarátra finomított vadászkutya, mint a golden retriver (bár itt már nagyon nagy a szórás fajtán belül), aztán igényektől függően jöhetnek az agarak (nincs nagy mozgásigénye, de nehezen tanítható) vagy a kicsit munkásabb vadászkutyák, mint a vizsla vagy a szetter (együttműködőbbek, de nagyobb a mozgásigényük), kezdőnél szerintem csak ezután jönnének a juhászkutyák, mert habár együttműködők, de képzés nélkül könnyebben válnak problémássá, vesznek fel rossz szokásokat (hány jó képességű bc tereli a bicikliseket...) ritkább esetben akár agresszívvé is (még a jól képzett németjuhászok esetében is problémás, hogy kutyára támadnak), ezután jöhetnek a terrierek (nagy mozgásigény és nagyon makacsok is), a lista végén pedig a nagytestű pásztorkutyák lennének (ők amúgy is külön világ) vagy esetleg az ősi típusú vadászkutyák. A lista vége amúgy függetlenebb szerintem a gazdától, egy kangal mondjuk képzett kutyásnak is komoly kihívás lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!