Szerinted mikor harapják meg a kutyák az embert?
Mikor úgy érzi, hogy megteheti és nem tetszik neki az "áldozat" viselkedése (vagy hogy egyáltalán van és létezik és pont ott létezik, ahol a kutya is van), mikor utasítják rá, ritkán meg játék közben, ha van egy extra zsákmányos kutyád és rosszul méri be és a kezedet kapja el a labda helyett, vagy nem figyelsz és a kezedet is hozzáfogja a labdához.
Egy számomra ideális kutya, kb sose harap embert, inkább pozitívan és boldogan vagy semlegesen áll mindenkihez, ha pedig olyan a szitu, kihátrál vagy "tűr", de leginkább az én segítségemet kéri.
Köszönöm a válaszokat.
Ez volt a cikk: [link]
A cikk szerint arcon harapás felnőtt kutyától tipikusan akkor van ha valaki:
1. odahajol
2. odadugja az arcát a fejéhez
3. közelről tart hosszabb szemkontaktust.
Az esetek 94%-ban még csak nem is morog előtte.
3.
Elolvastam a cikket.
Egyfelől 132 olyan eset alapján írták, ahol az emberi arcot érte támadás, de a test más részét a kutya nem harapta meg, másrészt kérdőíven és az emberek visszaemlékezésén alapul.
A cikk szerint a feldolgozott esetek több mint 75%-ban olyanokkal történtek, akik ismerték a kutyát, az esetek kétharmada 12 év alatti gyermekekkel történt, 43%-ban a gyerekek szüleikkel voltak ekkor, és 62% esetben volt jelen a kutya gazdája.
A megharapottak 60%-a nő/lány, és egyetlen felnőtt sincs közöttük, akit a saját kutyája harapott volna meg.
Az esetek több mint felében az orrot és szájat érte harapás, és csak 6%-ban számoltak be arról, hogy a kutya figyelmeztetést adott volna előtte (bár a cikk írója is megjegyzi, hogy könnyen lehet, hogy nem vették észre a jeleket vagy elfelejtették azt).
A kutyák mindegyike felnőtt volt, és több mint kétharmaduk hím.
-------------------------------
Nagyjából ezek a cikk megállapításai.
Az előző (#5) hozzászólásomat eléggé lepontozták, de kontextus nélkül elég nehéz arra választ adni, milyen kiiduló esetre kérdeznek éppen rá.
Megértem, ha valaki fél a kutyáktól, nem ismeri őket vagy rossz tapasztalata van, alapvetően az ilyen eseteket el kellene kerülni.
Fontos, hogy minden esetben körültekintően kell eljárni a kutya-gyerek viszonyában.
Egyrészt a gazdinak ismernie kell a kutyát, milyen habitusú, milyen veszélyek lehetnek vele, másrészt ekkor is körültekintően kell őket kezelni, különösen a kapcsolat elején.
Egyrészt a kutyának is el kell magyarázni, hogy nem bánthatja, másrészt a gyereknek is el kell magyarázni, hogy mit tehet meg a kutyával és mit nem.
Ha ezek bármelyike nem lehetséges, akkor nagyon maximum folyamatos felügyelettel játszhatnak egymással, ha olyan a kutya természete - ebben az esetben nem az a fő probléma, hogy a kutya támad, hanem az, hogy a gyerek akaratlanul bántja sajnos a kutyát.
Van olyan kutya is, akivel nem merném őket összeereszteni.
Mellettem volt gyerekként németjuhász kutya, és nagyon szerettük egymást.
...ismerősömnél, kétéves gyerek mellet viszont látok kisebb termetű kutyát, aki tudja, hogy nem szabad bántani a gyereket, szoktak is játszani, de bzonyos esetekben sok neki a gyerek és elmenekül, ill. a szülők inkább szétválasztják őket emiatt.
Mostanság már kezdi érteni a srác, hogy mi a jó (ill. nem jó) a kutyának, de csinált korábban olyan meredek dolgokat vele, amiből baj lehetett volna, ha nem figyelnek oda a szülők (kutyára nézve lehetett volna baj, de ennek egyenes következménye a védekezés, és ez hirtelen történik, ha nem látja, nem veszi észre az ember a folyamatot).
Volt olyan is, hogy kb. "ki akarta nyomni" a kutya szemét - a gyerek még nem tudta, mit csinál, de ennek eredménye minimum egy jelzés nélküli odakapás lett volna ebben az esetben is.
Semmi sem fekete és fehér, de a szülőnek tudnia kell, mit csinál, ismernie kell a kutyát és a gyereket is, és mindkettőjüknek meg kell tanítani dolgokat.
Enélkül nem megy, és bele van programozva, hogy baj lesz - ez a felnőttek hibája, nem a gyereké.
Nem véletlen az sem, hogy a tanulmányban megharapott, felnőtt gazdik nem szerepelnek, és egyéb kutyaápolás során sem történt baleset (pl. körömvágás).
Tehát a cikk nem válasz az általános kérdésre, hogy mikor harapják meg a kutyák az embert, csak rávilágít, hogy nem szabad a kutya-gyerek kapcsolatot felelőtlenül kezelni.
Ja, fent felmerült, hogy a kutya játék közben sem haraphat... normál esetben megtanulják, hogy óvatosnak kell lenniük (fáj a gazdinak), és nem fog már egy felnőtt kutya játékból erősen harapni... de különítsük el azt, hogy véletlen a játékához odafogja az ujjad (ez azért nem erős harapás, de fájhat - ő így tudja megfogni azt) attól, hogy szánt szándékkal bajt akar okozni.
Véletlen fájdalmat az ember is tud okozni valakinek, és a kutya is tud bocsánatot kérni, hogy nem akarta (mégegyszer: ezek nem véres vagy maradandó harapások, hanem véletlen dolgok)...
Oké, de ez csak az arcon harapásról szól, nem a harapásról általában.
Mellesleg semmi meglepő nincs benne, valószínűleg te sem örülsz neki, ha a képedbe másznak.
Félelmi reakció általában, bizonytalanság.
Mit tud tenni a kutya, ha olyan helyzetbe kerül, ami kényelmetlenül érinti / fél stb...?
- meghunyászkodik / megadja magát / behódol
- elmenekül
- támad
Sokszor az első két lehetőség nem áll fent, így marad az utolsó
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!