Hogyan szeressem meg a kutyát?
A családunk új kutyát fogadott be szeptemberben, eredetileg nem volt tervben, mivel abban az évben májusban halt meg az előző kistestű kutyánk. (Valaki be akart törni, de végül csak nyitvahagyta a kaput, a kutya meg kiszökött...) A kutya a határban volt kidobva, úgy találtuk meg.
Ami azt illeti egyébként kicsit kedvelem a kutyát, hiányozna, ha nem lenne, de nem szeretem, néha kifejezetten utálom. Egyszerűen akármennyit foglalkozok vele több órát naponta, tanítgatom ilyen alap dolgokra, hogy ne piszkálja a macskákat, ne ugráljon, ne nyalogassa a lábujjamakat, ne rágja a rajtam lévő ruhákat, ne akarja a kezemből kikapni a cuccokat, egyszerűen semmi. Szerintem ez a kutya idióta, vagy nem tudom. Ha határozottan eltolom nem használ, ha rászólok nem használ, ha jutalmat adok neki, ha jól csinál valamit, akkor utána nem figyel rám, és ami azt illeti volt, hogy egy kicsit megütöttem, amikor a macskákat piszkálta és a sokadik alkalommal se használ, ha rászólok, rákiabálok, de egyszerűen azt is játéknak fogja fel, pár másodpercig velem próbál játszani, aztán megy vissza a macskára.
És egyszerűen elkeseredett vagyok. Előtte volt egy cuki, aranyos, értelmes, tanítható, puha szőrű kutyánk, most meg itt van ez az idióta, értetlen, irritálóan tenyérbemászó, tacskó jellegű gusztustalan szörnyeteg.
Más családtagokra egyébként nagyjából hallgat, legalább annyira, hogy nem akarja kivenni a kezükből a dolgokat, meg a jelenlétükben kevésbé piszkálja a macskát, holott ők nem is foglalkounak vele csak annyit, hogy napi kétszer megsimogatják pár másodpercig....
Új gazdát keresni sajnos nem opció, mert mint mondtam a család kutyája, nem az én döntésem, hogy mi legyen vele. A kutyasuli és hasonlóak szintén nem működőképes, a szüleim szerint baromság, nekem meg nincs pénzem. Szóval nekem kellene megoldani azt,hogy legalább ne utáljam, mert amúgy meg bűntudatom van emiatt...
Mennyit viszitek sétálni? Mennyit viszitek más kutyák közé? Hogy fárasztod le naponta szellemileg?
A nevelés nem abból áll, hogy hisztizel vele meg csapkodod. Ha le akarod tiltani, akkor valóban tiltsd le. Úgy, hogy használjon, majd mutasd meg, hogy mi a jó viselkedés és old ki a kutyát. Ha ez nem megy, ha nem értesz a neveléshez, kezdj el kutyasuliba járni - főleg magad miatt, hogy te tanulj.
Kölyökkutya még gondolom. Igen, ők tudnak idiótaként viselkedni. Az embergyerekek is, mégsem nevezed őket gusztustalan szörnyetegnek, nem? Vagy téged anyádék úgy hívtak?
Az én kölyökkutyáim is csinálnak idegesítő dolgokat, mégis imádom őket, annyi szeretetet adnak. Majd 2-3 évesen meg fognak komolyodni valamennyire, addigra abbahagyják az ilyen dolgokat. Legyél türelmesebb vele.
Először is azt kellene felfognod, hogy egy kölyök kutya ilyen. Gondolom gyerek vagy, nem emlékszel, hogy az előző kutyátok 10+ éve milyen volt, pont hasonló.
Hagyd a macskára és rá, hagy "piszkálja". Ha a macskát ez zavarná, akkor felmenne magasabbra, de nem teszi, egyszerűen játszanak. Vidd el sétálni naponta, tanítsd meg, hogy parancsra leüljön, feküdjön, ha nem érti, hogy nem szabad, akkor hagyd ott, azzal megtanulja, hogy amennyiben rosszat csinál vége a játéknak.
Az előző kutyánk 5 évesen pusztult el, szóval emlékszem, hogy milyen volt kicsinek...
A kutya akiről a kérdésben szó van kb egy éves. A macska egész nap el van bújva, csak akkor jön elő, ha azt hiszi, hogy nincs a közelben a kutya, aztán hiába szalad el, lassabb a kutyától.
Egyébként nem csak kiabálok vele, napi kétszer másfél órát sétáltatom (minimum), olyankor normális, egyébként nem húz, meg szoktam dicsérni. Meg naponta minimum két órát kint vagyok vele labdázni, ott is minden rendben van, amíg nem lát macskát. Akkor nem viselkedik, ha be akarok menni, ha ki akarok menni a kapun nélküle, még nem értem le a lépcsőn, vagy ha nem hozzá megyek ki, hanem pl a virágos kertbe.
Fú, brutál energiaszintje lehet ennek a kiskutyának, ha ennyi foglalkozás mellett még van kedve, energiája macskákat kergetni, rátok ugrálni.
Én meg tudlak érteni kérdező, nekem is volt olyan kutyám, aki habitusban nem passzolt hozzám és nagyon nehezen találtam meg vele a közös hangot, azt a közös elfoglaltságot, ami mindkettőnknek jó és én se utálom az egészet.
Lehet ezzel az elvakultak nem fognak egyetérteni, de én nem gondolom, hogy a gazda van a kutyáért, egy jól működő kutya-gazda kapcsolatban mindkét fél profitál, tehát azért tarts kutyát, hogy neked boldogságot adjon, ne azért, hogy legyen egy élőlény, akinek kiszolgálhatod az igényeit.
Viszont mivel a két fél között a gazda az értelmesebb, a vezető, ezért az ő feladata megtalálni azt az elfoglaltságot, amiben ezt meg lehet valósítani. Nálunk ez úgy működött, hogy én először mindenáron a hagyományos engedelmes munkában akartam kiemelkedő eredményt elérni egy olyan kutyával, akinek borzasztó alacsony volt a monotonitástűrése, hamar szétesett a figyelme, teljesen alkalmatlan volt rá, hogy 150x pontosítgassam a tökéletes pozíciókat és mivel a kutya is utálta a feladatot, ezért egy idő után én is. Aztán jött csak az ötlet, hogy egészen más típusú dolgokat tanítsak a kutyának, egyszerűbb trükköket, ahol gyorsan lehet sikerélménye, nem annyira fontos, hogy tökéletes szögben álljon minden porcikája és ebben tök jól megtaláltuk a közös utunkat.
Szóval neked is azt javaslom, hogy próbáld meg megkeresni azt, amit szívesen csinálnál a kutyával, akár listát is készíthetsz erről egészen a közös netflixezéstől kezdve a közös futáson át a hátraszaltóig, aztán ezeket rendezd csoportba, mi az, ami kifejezetten passzol a kutya habitusához, mi az, ami egy kis munkával elérhető (pl. csontra fárasztott kutyával simán lehet összebújni nyugiba a kanapén, vagy a kertben építesz neki egy jó kis akadálypályát amin közösen tudtok gyakorolni) és mi az ami a kutya fizikai/mentális képességei miatt nem megvalósítható (pl. egy tacskó testalkatú kutyával nehéz lenne flyball-ozni meg a hátraszaltót is kizárnám :)).
Mivel alapvetően rengeteg időt fordítasz a kutyusra, ezért ha ezt át tudod alakítani olyan minőségi idővé, amit te is élvezel, akkor fantasztikusan szoros kapcsolat lesz köztetek és a külső dolgok, mint a macskák is kevésbé lesznek érdekesek. Az pl. szerintem már egy tök jó jel, hogy nem fanatikusan üldözi a macskákat, hanem ha ott vagy először szívesebben játszana veled, szóval egyértelműen kötődik hozzád, ezeket a pillanatokat ne hanyagold el, ha a macskaterrorizálás helyett azt választja, hogy veled játszik, akkor ezt meg tudod erősíteni azzal, hogy játszol is vele, megtanítod, rögzíted, hogy veled lennie jobb buli, mint a macskákkal.
Nagyon fontos, hogy az ilyen apró sikereket is észrevedd, dicsérd, jutalmazd érte és te is sikerként éld meg, az első lépés a macskák nyugodtabb élete felé :) ha így állsz hozzá az a kutyusnak is ad egy plusz lelkesedést és ő is jobban fogja élvezni a közös tevékenységeiteket.
Ugyanígy a figyelmet, koncentrációt is hosszú folyamat felépíteni, itt is örülj az apró sikereknek. Koncentrációs tréningre van fent youtube-on egy csomó videó, hogy hogyan lehet gyakorolni, fejleszteni, napi 5-10 percet vesz igénybe és tök látványos fejlődést lehet vele elérni.
Ha tanítod ne büntesd, a pozitív megerősítés nemcsak a kutyának jó, hanem a gazdi lelkivilágának is, sokkal jobb hangulatú egy olyan tanítási folyamat, ahol a jó megoldásokat jutalmazod, nem pedig bünteted a rosszakat.
Ilyen pörgős, magas energiaszintű, de még kissé figyelmetlen kutyával én egyébként nagyon javaslom a trükktanulást, itt is először könnyebb feladatokkal kell kezdeni, forgás, lábszlalom, kerülés, ilyesmik és innen határtalanok a lehetőségek.
Ha apportos (írtad, hogy szoktatok labdázni) az is egy tök jó dolog, meg lehet neki tanítani, hogy ne csak neked vigye oda a labdát, hanem gyűjtse be valamibe (pl. vödörbe) vagy eldugod a labdát/játékát és tök jó keresős feladatokat is ki lehet találni, aztán már nem csak a saját játékát, hanem különböző tárgyakat is lehet vele kerestetni vagy válasszon ki szag alapján különböző tárgyakat, akármi.
Összességében tehát rengeteg jó feladat van, ami neked is szórakoztató időtöltés lehet, csak ki kell választani azt, amit te is szívesen csinálnál vele. És ha ezek megvannak, rutinná válnak akkor azt is könnyebb lesz megértetni vele, hogy mikor nem vele akarsz foglalkozni (hanem mondjuk a virágos kerttel) mert tudni fogja, hogy oké, ebben most ő nem tud részt venni, de utána lesz közös program is.
A leírás alapján én most azt látom egyébként, hogy van egy kiskutya, aki a nap 24 órájából 48-at akar veled tölteni, amire nyilván nincs mód, viszont a közös együtt töltött időtök (ami hangsúlyozom tök sok és ez tök jó alap) se téged, se a kutyust nem teszi igazán boldoggá. Ezért ha ezt megtaláljátok, hogy hogyan legyen ebből minőségi idő, akkor az a kapcsolatotokon is változtatni fog.
Az is nagy igazság, hogy mentálisan sokkal hamarabb fáradnak a kutyák, mint fizikailag, egy olyan kutya, aki képes napi 4-5 órát kényelmesen végig futkározni 40-60 perc mentális foglalkozástól egy teljes napra kidől, szóval én ilyen pörgős kutyával biztosan erre helyezném inkább a nagyobb hangsúlyt. Nem baj ha kezdetben szétesik a figyelme, rövidebb ideig tud folyamatosan koncentrálni, ez majd szépen fog alakulni, ha rendszeresen gyakoroltok. Az a lényeg, hogy mindenképp olyan dolgokat taníts és úgy taníts, hogy te is örömödet leld benne!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!