Milyen fajta kutya lenne ideális az életvitelemhez, Golden Retriever, Boston Terrier, egyéb?
Üdv!
Szeretnénk bővíteni a családot a párommal, egy kutyus személyében. Nagyon nagy dilemma, hogy milyen fajta kutyának tudnánk megfelelő életminőséget biztosítani. Mindketten Golden Retriever szerelmesek vagyunk, viszont félnénk, hogy neki nem tudnánk eleget nyújtani. Jelenleg egy kis, 55 m2-es házban élünk, amihez egy nagyon aprócska kert ~ 30m2 társul. Fontos szempont, hogy mi nem egy díszt szeretnénk a kertbe, hanem egy társat, aki részese az életünknek, kinti-benti tartás, vagy csak benti tartással.
Amit nyújtani tudnánk: Minden reggel 20-30 perc séta/játék. 8 óra munka után délután 1-2 óra séta/kinti játék. A délutáni séta/játék után természetesen velünk lenne a házban egészen reggelig, amíg nem megyünk dolgozni, utána 8 órát egyedül kellene töltenie. Hétvégente (relatív) sokat kirándulunk 2-3-4 órákat, egy olyan településen élünk, ahol erdők és kiránduló utak vesznek körbe minket. Nyaranta belföldön is sokat utazunk, ott is szeretnénk ha velünk lenne.
Ezek alapján úgy gondolom, hogy egy Golden Retrievernek kevés lenne ez a mozgás, valamit nagyon kicsi a ház/kert. Ellene szól még, hogy elvileg nagyon hullik a szőre, nem tudom, hogy a házisárkányom meddig tűrné a rendmániájával, és semmi esetre nem akarnék egy olyan helyzetbe kerülni, hogy a kutyusnak mennie kelljen, vagy ki kényszerülne a "kert"be. Viszont úgy érzem, hogy egy Goldi tudná azt nyújtani amire igazán vágyom, önzetlen szeretet, vidámság, társ, egy nehéz nap után csak hozzábújni, látni, hogy szeret, nem csak olyan mint a mentett macskám akinek szó szerint könyörögni kell, hogy kicsit had simogassuk, had szeressük, és ne csak akkor amikor megéhezik.
Felelőtlen, és önző döntésnek érezném, ha úgy venném magamhoz, hogy nem tudom neki azt nyújtani, amire szüksége van.
A mi "életstílusunkhoz" az olvasataim alapján egy kistestű kutya passzolna. Nagyon gorombán hangzik, viszont nem tetszenek a kistestű kutyák(pincser, tacskó, yorki, uszkár,csivava etc) Egyedül talán a Boston Terrier az a fajta aki még-még. Ő neki talán elég is lenne az, amit nyújtani tudunk. Bent elvan, mellette elvileg szeret mozogni is, tehát tudnánk vele kirándulni, nem hullik úgy a szőre mint egy Goldinak. Viszont nála, videók alapján (élőben még nem láttam) nem látok semmilyen érzelmet az arcukon, nem úgy mint egy Goldikon (akik mindig vidámnak tűnnek). Félnék, hogy egy Boston Terrier, olyan lenne mint a macskám, addig érdeklődést mutat míg ételt szeretne, miután megkapta elvan a saját világába és nem kíváncsi rám, nem viszonozná a szeretetet. Ezt tudja valaki cáfolni? Esetleg akinek van/volt Bostonja?
Nagyon hosszúra sikeredett, nem is biztos, hogy ez az a fórum, ahol ilyesfajta kérdésben kéne a választ várnom (ha van ötlet, hogy hol, szívesen fogadnám).
Kezdő kutyásnak tartom magunkat, nem volt korábban gondozásunk alatt egy sem.A választott kutyust kennelből szeretnénk majd venni.
Minden választ köszönök előre is
Teljesen mindegy, hogy milyen kutya, szor az lesz. Ha hosszu, akkor az lesz a baj, ha rovid, akkor az. Egyedul a kozmetikaigenyes fajtaknak nem hullik annyira, de az se redukalodik 0-ra, barki barmit mond.
Ameddig ezt a parod nem fogadja el, addig nem biztos, hogy jo otlet a kutya. Tudatositani kell benne (es talan magadban is), hogy az allattartas jar nemi kellemetlenseggel (pisi-kaki-nyal-szor-kosz-sar-esetleg megragott,tonkretett cuccok az elejen) es extra takaritassal. Ez ilyen :)
Én nem vagyok benne biztos, hogy a goldinak jobban hullik a szőre, mint a bostonnak.
Nekem hosszú szőrű borderem van és rövid szőrű jack russellem, a border szőre szinte nem is hullik(ami kihullana szerintem a többi szőrszál visszatartja és csak a fésüléskor jön ki), de a picúré ott van mindenütt.
Van viszont egy csomó kutyafajta, aminek nem hullik, pl a portugál és spanyol vizikutya, a lagottó és bár írtad, hogy nem tetszik, de az uszkár is ilyen. Utóbbiból egyébként van közép és óriás is, rövidre nyírva szerintem teljesen kutyaformájuk van és csodás a természetük.
Mindenkinek köszönöm a hasznos válaszokat!
tegnap 17:42
-Igen, a nagy kutyusok talán jobban bírják a túrákat, viszont a kis házban nem tudom mennyire lennének el. Többnyire mindketten csak délelőtt dolgozunk, így ~ 8 órát lenne egyedül.
tegnap 17:45
Igen, olvastam, hogy legalább 2 hétig otthon kell lenni vele, ezzel nem lesz gond, a munkahelyemen már megbeszéltem. Igen, olvastam, hogy fontos az agyi fárasztás is, amit különböző játékos feladatokkal el lehet érni. Én viszont nem tudnám megoldani a napi 4-5x-i sétát, ezért is a dilemma.
tegnap 17:49
Igen, ettől is tartok kicsit, miután most végeztünk az építkezéssel, nemrég költöztünk be az új házunkba. Biztos megviselne, hogy több éves spórolás után egy kutyus leamortizálná teljesen a házat, nem tudom, hogy kisebb kutyával is így járnánk-e.
tegnap 17:59
Igen, de azért vannak kutyafajták, akiknek jobban, vagy kevésbé hullik a szőrük, néztem, hogy furminátorral lehet kicsit orvosolni a problémát. Nem véletlenül nem vágtunk még bele, ezeket mind-mind mérlegelnünk kell.
Nézd én javalasolnám neked, hogy fogd az asszonykádat és menjetek el a helyi menhelyre önkénteskedni. Félre ne érts, nem örökbefogadásra szeretnélek rávenni, hanem arra, hogy minél több kutyával, ismerkedjetek, minél többet tapasztaljatok, hogy legalább valami fogalmad legyen a kutyák működéséről. Illetve, mivel fajtatiszta kutyában gondolkodsz, javaslom azt is, hogy kezdj el kutyakiállításokat látogatni. Egy részt fajtaismeret miatt, másrészt ott lehet tenyésztőkkel találkozni. Látom a maximális jó szándékot a kérdésedből meg a válaszodból, de azt is, hogy gond van azzal, hogy nagyon kívülről szemléled a kutyákat, személyes tapasztalatok nélkül.
Szóval:
"önzetlen szeretet, vidámság, társ, egy nehéz nap után csak hozzábújni, látni, hogy szeret, nem csak olyan mint a mentett macskám akinek szó szerint könyörögni kell, hogy kicsit had simogassuk"
Bár a fajta sok mindenre hajlamosít, ez erőteljesen egyedfüggő is. Illetve függ attól is, hogy milyen a kapcsolatod a kutyával.
(Macskáknál is.)
"A mi "életstílusunkhoz" az olvasataim alapján egy kistestű kutya passzolna."
És ezt amúgy mi alapján döntötted el?
Mert nem(csak) a méretet kell nézni, hanem azt, hogy a kutya mire való. Tehát:
"pincser" - patkányfogásra használták eredetileg
"tacskó" - borzászat, róka, illetve nyúlfogás - a mai napig
"yorki" - szintén patkányfogó volt, mielőtt beköltözött a kanapéra
"uszkár" - eredetileg vízi vadász, megjárták a cirkoszokat, az óriás uszkárok ÖV-zetk is, modern körülmények között segítő-, illetve terápiás kutyák, soroljam még?
"csivava" - elég ködös az eredetük, de valószínűleg ők világ életükben társasági kutyák voltak. Amit nem kell lenézni, ugyanis arra vannak huzalozva, hogy az ember minden rezdülésére figyeljenek.
"boston terrier" - angol bulldog, kihalt angol harci kutya (bull és terrier típus), francia bulldog alapok... bár sosem harcoltak, azért tűzről pattant, élénk kiskutyák (a nyomott orr okozhat problémát, illetve az előre néző, kissé dülledt szemek tudnak érzékenyek lenni)
Talán csivi kivételével a felsoroltak mindegyike AKTÍV kutya és sok esetben intenzívebb is, mint egy golden. Eszem ágában sincs rábeszélni bármelyikre is, csak azt akartam illusztrálni, hogy a méretnek és a mozgásigénynek, temperamentumnak túl sok köze nincs egymáshoz. Az egy teljesen elfogadható álláspont - legalábbis számomra - hogy idegenkedsz a kis termetű kutyáktól és hogy bizonyos fajták arckifejezését nehezebben olvasod.
A pici alapterületű lakás, gyufásskatulyányi kerttel önmagában nem gond. Nekünk is ilyen van, nekem inkább az a kérdésem, hogy mekkora kutyát szeretnél kerülgetni és mennyire zavar, ha a kutya egy lelkes farokcsapással mindent is lever XD
"Biztos megviselne, hogy több éves spórolás után egy kutyus leamortizálná teljesen a házat, nem tudom, hogy kisebb kutyával is így járnánk-e."
"legalább 2 hétig otthon kell lenni vele"
Ez sem méretfüggő.
Kölyökkutyával, neveletlen és/frusztrált felnőtt kutyával tudtok így járni. A felnőtt, hacsak nem valami rémesen rögzült viselkedésről van szó, gyorsan tanul, fejlődik: optimális aktivitás + tanulás,nevelés = nem lesz gond.
A kölyök, amikor elhozzátok, akkor 2 hónapos, ritkább esetben 3. Tehát CSECSEMŐ. Rengeteget fejlődik még: agya, idegrendszere, szervezete... lesz fogzási időszak, kiskamaszkor, nagykamaszkor (amikor ugyanúgy a határait próbálgatja, mint a kamasz ember).
A legalább két hét a stabil alap a beszoktatáshoz: tudja, hol alszik, tudja, hogy attól minél messzebb pisilunk, kakilunk (de nem minden esetben jut el az ajtón kívülre, pláne, ha otthon sem vagytok, hogy figyeljetek rá), alakul a kutya gazdi-kapcsolat, fokozatosan tanulja, hogy nem vagytok mindig mellette stb. Ettől függetlenül még lesznek balesetek, de nagyon sokat segítesz magadon azzal, ha kutyabiztossá teszed a házat a kölyök érkezése előtt (pl. azt a telefontöltőt, ami nincs előhagyva, nem fogja szétrágni).
A bútorok, ajtók, falak megrongálása elég extrém. Inkább vicces, mozdítható tárgyak szoktak áldozatul esni.
" Én viszont nem tudnám megoldani a napi 4-5x-i sétát, ezért is a dilemma."
A napi 4-5 séta FELNŐTT PANELkutyákra vonatkozik. Nem egészséges, ha a kutyáknak 8-9 óránál tovább kell tartaniuk a vizeletüket. Panelban a pisiltetést meg jobb híján úgy oldod meg, hogy leviszed, és kidobja a sárgát (= rövid, egészségügyi séta). Ha van kert, ez módosulhat arra, hogy kiengeditek, elintézi.
Viszont fontos, hogy naponta legalább 1x legyen nagy séta, érjék ingerek, élmények a kutyát, tudjon szaladgálni, ismerkedni stb.
Egy kölyöknél ez módosul, fizikai képtelenség, hogy egy 2 hónapos baba pisi-kaki nélkül kibírjon 8 órát, mert nem annyira fejlett még a szervezete. Ilyenkor az a megoldás, hogy felszeded a szőnyeget, a padlószőnyeges szobákhoz felügyelet nélkül nem fér hozzá, ha baleset van, szó nélkül felmosol, ha otthon vagy, evés, ivás, alvás, játék után rögtön viszed ki, és 2 óránként stb. (Aztán az időtartam nő, a szőnyeg visszakerül...)
"a munkahelyemen már megbeszéltem."
Hosszútávú tervek ugye? Normális tenyésztőnél nincs állandóan alom, inkább kevés, de az JÓ: az egészségügyi alapkövetelmények mellett megfelelő kezdeti szocializációval stb.
" Igen, olvastam, hogy fontos az agyi fárasztás is, amit különböző játékos feladatokkal el lehet érni."
Azért ez egy picit komplexebb:
- Vannak alapfeladatok, amibe belehalhat, ha nem megy: pl. behívás, marad, kapuszabály, ételmegtagadás, bármi odaadása, ami a szájában van stb. Ezeket fontos, hogy ne csak otthon, illetve suliban gyakoroljátok, hanem lassan, fokozatosan vigyétek ki a házból mindenféle (inger)környezetbe: nyugis utca, egyre nyüzsisebb utca, vendégség, erdő, mező stb.
- Van a szocializáció, amikor is a kutya megtanulja, hogy milyen helyzetekben hogyan illik viselkedni: pl. hogyan ismerkedik másik kutyussal, sem a kukásautó nem eszik kiskutyát, sem az állatorvosnál a fényes-kopogós padló, ne ijedjen meg az esernyőnyitástól, ne kergesse a biciklist stb. Ezeket a kölyök, ahogy megszületik, folyamatosan tanulja (a tenyésztő optimális esetben hozzáteszi a saját tudását: mutat nekik mindenféle embert, hangokat, anyagot, textúrát stb.), neked "csak" folytatnod kell.
- Vannak közös hobbik, sportok, amiket tudsz a kutyáddal tanulni, csinálni: labdázás, frizbi, agility, mantrailing, flyball, bikejöring, canicross, szimatmunka, túrázás, trükktanulás, obedience stb. stb.
Érdemes elkezdeni keresni szimpatikus kutyaovit, kutyasulit, ahová majd el tudtok járni. Kezdő gazdiknak eléggé megváltás szokott lenni. Illetve érdemes körülnézni, hogy milyen sport lehetőségek vannak a kutyák számára, akár hobbi szinten is.
Ha amit leírtál:
- hétköznap reggel 20-30 perc séta
- hétköznap délután 1-2 óra séta (feladatozás, játék beintegrálva)
- hétvégi 2-4 órás kirándulás
és tudod tartani, azzal már nagyon sok opciód van, akár golden retriever is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!