Hátrányt jelent-e a dobermannak az, ha csonkítják a fülét?
Ha harcolnia kell akkor nem
De amúgy már nem is lehet csonkitani ha jól tudom
Ha levágom a fülkagylódat ugyanolyan jól fogsz hallani?
Nem.
3as! A válaszod átgondolatlan!
Ugyanis vágás nélkül lógó füle van. Az nem segíti a hallást. Viszont az álló fül igen! Jobban összegyűjti a hangokat, valamint a hang irányába fordítható. Tehát a kutya jobban hall álló füllel.
De ha egyszer így van, hogy segíti a hallást az álló fül, akkor tagadjam le??
Ezt sose értettem. Hogy mi értelme van hazudni, félinformációkat terjeszteni "a parasztnak".
Én mindig elmondok mindent, ha kérdeznek. Mert mindennek van előnye és hátránya is.
Honnan ered a fül- és farokcsonkítás?
Hajdanán ennek a kis műtéti beavatkozásnak az eb védelmét szolgáló funkciója volt. A munkakutyák gyakran kerültek olyan szituációkba, melyek során fülük vagy farkuk megragadása, beakadása sérülést okozott volna nekik. Egy juhászkutyán vadállat támadása esetén így kevesebb volt a fognivaló, és a vadászebek fülét sem tépték le a vaddisznók vagy a ragadozók közelharc során. A nagyobb patások őrzésére kiképzett ebeknél félő volt, hogy a hatalmas barmok rálépnek a kutya hosszú farkára, ezért csonkolták azt a pásztorok.
agressziv tipusuaknál nem tudom mennyivel jobb, ha verekedés/ vadászat során letépik a fülét... Hát ezt megelőzendő inkább levágják. Mellesleg álló füllel jobban hall, mintha rálóg a füle a hallónyilásra.
A farok dolgot is már elmondták. A miénk(argentin dog) odacsapta valahova a farkát és eltörte. Utána elkezdte rágni. Fél évig próbáltuk megmenteni, de amikor már a csont kilátszott, mert annyit rágta, levágattuk.
Egyébként a fiúknál a körülmetélés (fityma levágása) is csonkolás. Lányoknál szintén baba korban , megkérdezésük nélkül zajlik a fül lyukasztása. Ezek nem zavarnak? A kutyák csonkolását legalább altatásban végzik, ami humánusabb, mint a babákon végzett beavatkozások.
Ha annyira markáns különbséget jelentene a hallásukban az álló vagy lógó fül, akkor eleve nem fejlődtek volna ki lógó fülű fajták. Lehet persze különbség, de ez elenyésző. A valódi ok #6 válaszában keresendő, illetve egyszerű divatban: a köztudatban így él a dobermann: hegyes fülekkel, és suta farokkal. Ha lógó füle, meg hosszú farka van, az ránézésre inkább tűnik egy indokolatlanul nagy testű tacskónak, mint egy dobermannak. De ez csak megszokás kérdése. Olyannak szoktuk meg, úgy él a köztudatban, ezért a természetes formája már "furcsa". Egyelőre. Miközben az eredeti érv, ami miatt a füleit és farkát csonkították, már csak nagyon kevés helyen áll meg, pusztán már csak a divat indokolja a fül és a farkak vágását. A füleket egyébként utána jó ideig még kezelni kell, és rögzíteni, hogy hegyesen felfelé növekedjen, szóval nem csak egy aprócska, pár perces maceráról van szó.
#9 "Egyébként a fiúknál a körülmetélés (fityma levágása) is csonkolás."
Ép eszű ember nem is metélteti körül a gyerekét, hacsak nincs rá komoly orvosi indok. Semmiképp nem tudok egyetérteni a gyermek bárminemű csonkításával, ha azt nem indokolja komoly orvosi érv, vagy esetleg ha a gyermek maga nem akarja. Bár kétlem, hogy egy kisgyermek felelősségteljes döntést tudna hozni. Az ilyeneket büntetni kéne, akár csak azokat, akik bizonyos "kultúrákban" a kislányok csiklóját metéltetik le. Majd ha felnőtt lesz, akkor ő úgy rendelkezik a teste felett, ahogy szeretne, ha akarja, nyugodtan metéltesse körül magát, de abszurd, hogy valakinek az akarata ellenére hajtsanak végre egy visszafordíthatatlan, és szükségtelen beavatkozást.
"Lányoknál szintén baba korban , megkérdezésük nélkül zajlik a fül lyukasztása."
Értelmesebb helyeken szintén nem. Bár halkan megjegyezném, a füllyukasztás egy visszafordítható dolog, ha nem hord valaki fülbevalót, legtöbbször magától benő a lyuk. Lehet, hogy a helye meglátszik, de azért távolról sem ugyanaz, mint egy eltávolított fityma.
"A kutyák csonkolását legalább altatásban végzik"
Voltak dobermannjaink. Nos, nem kétlem, hogy egy felelősségteljesebb állatorvos az ilyet altatásban, vagy minimum érzéstelenítés mellett végzi, de aki nálunk csinálta, az sem altatást, sem érzéstelenítést nem csinált. Igaz, ez már 30 éve volt, azóta lehet, hogy változtak a szokások.
"agressziv tipusuaknál nem tudom mennyivel jobb, ha verekedés/ vadászat során letépik a fülét"
Normális körülmények között, rendesen tartva és nevelve ez elég ritkán előforduló helyzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!