Milyen módszerekkel kerülhetem el, hogy a kutyámnak ne legyen fogköve?
A fogakon eleinte szabad szemmel szinte nem is látható, baktériumokból álló lágy plakk jön létre. Később a plakkba ásványi anyagok rakódnak le a nyálból, ami eleinte csak a fog elszíneződéséhez, később mészkő-szerű felrakódás kialakulásához vezet. A fogíny alatt lévő fogkő egyrészt mechanikusan irritálja a fogínyt, másrészt kedvező környezetet jelent különféle baktériumok szaporodásához. A baktériumok állandó gyulladást tartanak fenn, és a belőlük felszabaduló toxinok károsítják a szöveteket. A baktériumtoxinok szövetkárosító hatása egyrészt helyileg érvényesül, ami a fog meglazulásához vezethet, másrészt a véráram útján távolabbi szerveket is érinthet (pl. máj). A fogínygyulladás állatoknál is igen fájdalmas, ami súlyos esetben a táplálékfelvétel megtagadásához vezethet.
A már kialakult fogkövet csak az állatorvos tudja eltávolítani.
Gondolni kell arra is, hogy a fogkövesség elsősorban idősebb kutyák és macskák betegsége, akiknél az altatás már nagyobb kockázattal jár.
A fogkő kialakulásában a táplálék összetétele mellett nagy szerepe van az állatok egyedi hajlamának. Elsősorban kistestű kutyáknál fordul elő egyre gyakrabban, hogy akár már 2-3 éves korukban megjelenik a fogkő a fogaikon. Az ő esetükban különösen nagy jelentősége van a megelőzésnek.
Léteznek speciálisan kialakított tápok, amelyek mechanikusan biztosítják a fogak tisztulását és kedvezően befolyásolják a termelt nyál mennyiségét és minőségét (pl. Hill's Oral Care, Hill's t/d)
Sokat segíthet a rendszeres fogmosás, bár ezt nem mindegyik állat tűri. Kutyáknál még viszonylag egyszerűbben kivitelezhető, mint cicáknál, különösen, ha már kölyökként megszokják.
Ennél egyszerűbb és hatásosabb étkezés után erre a célra kifejlesztett rágnivalót adni, ami rendszerint olyan ízletes, hogy jutalomfalatként is adható. Az újabbak már nemcsak mechanikusan tisztítják a fogakat, hanem olyan enzimeket tartalmaznak, amelyek megakadályozzák a fogkő kialakulását (pl. Dentizahn rágószalag kutyáknak vagy Dentizahn rágóhenger macskáknak).
Kutyák részére létezik a Doggyfrice tabletta, ami egy enzimkomplex révén a plakk-képződés okait szünteti meg és így korlátozza a fogkő képződését. A tabletta ízesített, így jutalomfalatként is adható, akár kúraszerűen, akár folyamatosan. Az első három héten érdemes a tablettát naponta adni, majd azt követően elég kétnaponta.
Hasonló elven működik az Orozyme oral paszta, ami macskáknak is adható. A pasztát naponta kell közvetlenül az állat szájába juttatni vagy az eleségbe keverni.
Ne feledkezzünk meg azonban a legegyszerűbb dolgokról sem: sokat segít a fogkövesség megelőzésében, ha az állatok rendszeresen rágnak (pl. száraz kenyeret, csontot, nagy darab húsokat). Ez sokak szemében tejesen nyilvánvaló, mégis érdemes talán emlékeztetni rá, hiszen a kutyák és a cicák táplálkozása jelentősen átalakult az utóbbi évtizedekben.
Köszönöm a válaszokat! Nekem kistestű kutyusom van, aki ráadásul még kölyök is, szóval csülökcsontot sajna nem adhatok neki. :(
Denta stix-et már eddig is adtam neki (feldarabolva, mert még kicsi), annak a pornak meg még utána nézek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!