Közvélemény kutatás, oktatásban, nevelésben lévő kutyákhoz! Mit teszel, ha...?
1. Izgatott a séta előtt
2. Kimegy, kirohan előtted az ajtón
3. Üget, húz séta közben
4. Nem jön oda a hívószóra
5. Visít a macskára, mint a fába szorul féreg
A hazhoz jobo kikepzo 2 alkalom utan ellenem forditotta a kutyat. Utana mar nem hallgatott ram a sajat kutyam es agressziv lett.
Igy ova intelek a kikepzoktol meg agressziv kutyaiskolas oktstoktol....
1. Lehetnek izgatottak séta előtt, azok is mindig. De ennek ellenére a sétán laza pórázon vagy szabadon mellettem kell jönniük.
2. A kapuszabályt fiatalon felépítem, ahogy azt is, hogy nagy ingerek mellett és önállóan (a jelenlétem nélkül is) meg kell tartaniuk.
3. A pórázfegyelmet, szabadon mellettem sétát felépítem és betartatom.
4. Olyan nincs, higy nem jön oda hívásra! Fiatalon dolgozok ezen, de a felnőtt kutyáimnál ezért kő kemény büntetés járna - amit tudnak, így ez a szabály szent számukra.
5. Nincs visítás, nincs macskázás. Ha lenne, letiltanám. Fiatalon szintén megtanítom azt is, hogy olyan ingereket, mint a macska ignoráljanak, hogy tanuljanak meg rám figyelni.
Nekem a hétköznapi életben elég együttműködő kutyám van, nem azért mert olyan hű de nagyon profi vagyok, hanem csak szerencsés természetet fogtam ki :D. Szóval nekünk a fent leírtak közül egyik helyzet megoldása sem volt túl problémás, de azért leírom, hogy nálunk hogy megy, hátha segít valamennyit.
1. A helyén fekszik és vár, mielőtt indulunk, én felöltözöm, ez főleg télen egy kisebb szertartás, és mikor én kész vagyok hívom és jön, akkor csatolom rá a pórázt, nyakörvet és úgy indulunk. Nem azt mondom, hogy ilyenkor teljesen nyugodt, de kivárja, amíg hívom.
Szerintem nekünk ebben az segített, hogy neki a "helyedre" sosem volt büntetés, hanem egy szipi-szuper feladat, ez volt az egyik első dolog, amit megtanítottam neki, rengeteg jutalommal (volt olyan, hogy az egész tápját úgy kapta meg pár szemenként, hogy ezt gyakoroltuk), így neki az egy nagyon boldog, nagyon pozitív hely, alapvetően nagyon szeret a helyén lenni.
2. A már említett kapuszabály mindenképp kell, ez nagyon fontos, sokszor életbevágóan fontos lehet és nem lehet megspórolni, rá kell szánni az időt. Ez nekünk is hónapokba telt, mire stabilan tudta és közben sok más szituációban, pl. úttesten átkelésnél, is gyakoroltuk a helyben maradást.
3. Ez megint egy hosszú folyamat, én nem rángattam, nem váltogattam hirtelen irányokat, bár tudom sokan esküsznek ezekre a módszerekre is. Én egyszerűen tanítottam neki egy lassan vezényszót, amikor laza volt a póráz jutalmaztam érte és így szép lassan megtanulta, hogy az a jó, ha laza a póráz. Nekünk ennyi elég volt, de itt szerintem nagyon sokat számított, hogy nagyon együttműködő, nem akar konfrontálódni velem, nyilván egy erősebb akaratú kutyával ez nem ment volna ennyire gördülékenyen. Szóval erre csak azt tudom tanácsolni, hogy próbálgasd a módszereket a kutyád habitusa szerint, de ez olyan, amit egyik pillanatról a másikra nem fogsz tudni megoldani, türelem és kitartás, szerintem itt az a legfontosabb, hogy ne hagyd rá a kutyára, ne add fel, ne törődj bele, hogy húz, ha csak 500 métert tesztek meg laza pórázon egy óra alatt, akkor csak annyit, hidd el mentálisan abban is igencsak elfárad.
4. Na ebben én is nagyon következetes vagyok, nálam alapszabály, hogy maximum kétszer hívom a kutyát. Először kulturáltan, kedvesen, ha erre nem reagál, akkor már nem olyan kedvesen, de azért adok neki még egy esélyt és hívom másodjára. Viszont ha másodjára se jön, akkor vége van, eljátszotta az esélyeit, nem bántom fizikailag, de egyértelműen a tudtára adom, hogy ha ő szívesebben bóklászik nélkülem, akkor csak tessék, nem ő tesz nekem szívességet azzal, hogy visszajön. Elsőre ez kegyetlennek hangzik, és nem is gondolom így, de a kutyának meg kell értenie, hogy neki van szüksége rám és nem fordítva, nem a kiszolgáló személyzete vagyok, hanem az, akinek engedelmeskednie kell azért, hogy élelmet és biztonságot adjon neki. Mivel szerencsére a kutyám nem nagyon tud kettőig számolni, ha a tiéd tud lehet a második esély sem kell, ezért ezt elég volt kétszer eljátszanom vele, azóta mindig jön első szóra.
Nem mondom, hogy ez a spanyol viasz, én is egy tükrös suliban tanultam, aminek egy csomó módszerével egyébként már nem értek egyet, de ez nekünk nagyon bevált, az elején hajlamos voltam egy csomó mindent túlaggódni, megpróbáltam én a kutyám kedvére tenni (nem kell nagy dolgokra gondolni, én futottam utána, ha fáradt volt egy feladathoz inkább békén hagytam, ilyesmik), de amikor az én szemléletem megváltozott, mikor rájöttem, hogy a kutya érdeke, hogy megértse, hogy tőlem függ egy csomó dolog helyrebillent a kutya-gazdi kapcsolatunkban.
Behívás tanításához egyébként nagyon hasznos a hosszú póráz, anélkül tényleg ne engedd el ismeretlen terepen, amíg nem stabil a behívása.
Fontos szabály még, hogy olyan szituációkban hívd a tanítási folyamat során, amikor van esélyed, pl. amikor éppen hatalmas játékban van egy másik kutyával a futtatóban, akkor szinte felesleges és ha nem tudod visszahívni, akkor megint csak egyre jobban romlik a behívása. Mindig jutalomfalattal hívd és ne csak akkor, amikor már mentek haza, a séta alatt legyen sok olyan alkalom, amikor csak úgy behívod és utána mehet vissza bóklászni, játszani, hogy ne tanulja meg azt, hogy behívás=buli vége. Ne hívd sokszor, mert ha az 5. gyerére visszajövetelnek ugyanaz a következménye, mint az elsőre bejövetelnek, akkor ezzel csak azt tanulja meg, hogy van még alkalma bohóckodni, úgyis hívod még. Az a te döntésed, hogy ebből mennyit engedsz, de ha nem jön (pedig már tudja, hogy mit jelent a vezényszó), akkor annak legyen valamilyen retorziója. És itt jön a hosszú póráz haszna, ha nincs rajta simán elkezd menekülni előled és ha te kergeted, mert rá vagy kényszerítve, hogy kergesd, akkor az neki egy baromi jó móka lesz, kvázi jutalom fogócskázás a gazdival, ami nyilván nem azt erősíti, hogy első szóra menjen vissza.
5. Ebben tényleg szinte semmi tapasztalatom nincs, teljesen közömbös a macskákra, mondom, tényleg nem egy szokványos kutya, nem szokványos problémákkal :D Nálunk ehhez talán hasonlítható szituációkban a kontroll nagyon fontos, hogy ki tudom hívni játékból, akkor is, amikor éppen nagyon belendül. Szóval én ezt javasolnám, hogy gyakoroljatok olyan helyzetekben, amikor valamiről le kell tiltanod, pl. eldobod a labdát és csak engedélyre mehet érte és ezt tornázzátok fel egyre magasabb ingerekkel, bár valószínűleg mesterségesen nagyon nehéz olyan ingert generálni, ami a te kutyádnak a macska szintjén van. A másik, amit ilyenkor szoktak javasolni, hogy te legyél a figyelmesebb, te vedd észre először és még mielőtt a kutya rápörgött volna a macskára rakd feladatba, várd el, hogy rád koncentráljon és úgy haladjatok el a macska mellett. Ez azért jó, mert azért érezni fogja a macska jelenlétét, szagát, az is lehet, hogy kinéz rá, de ha elég feladatorientált, elég értékes juti van nálad és egyébként a koncentrációja, figyelme is stabil (ezen lehet külön dolgozni), akkor sokkal kevesebb lesz a reakciója, mint ha teljesen kontroll nélkül csak a macskával foglalkozhatna.
1. Izgatott a séta előtt
2. Kimegy, kirohan előtted az ajtón
3. Üget, húz séta közben
4. Nem jön oda a hívószóra
5. Visít a macskára, mint a fába sz
1) Annak az eredmenye,h regota kevesebbet van mozgatva,mint amekkora a mozgasigenye plusz agyilag nincs farasztva
2)
1 feloltoztetem a kutyat(nyakorv szigoruan szorosan a ful ala!!! )(ruha opcionalis. Ulj parancs. (Amig en keszulok,addig ott ul/fekszik-jutfalattal ertem el!! )
2en feloltozok(cipo kabat sapka sal ,jutfalat,kakizacsi) indulasra keszen
3 kutya nyakorvre rateszem a porazt. Ezentul mar nem engedem el a porazt. Jutfalat a kezembe. Mutatom neki. Magam moge teszem a kezem. Igy a kutyat magam moge pozicionaltam. (‘Mogottem’ parancs tanitasa. Erre a mozzanat utan azonnal falat. Kilepek. Miutan ket taloam a kuszobon kivul. Utana kihivom a kutyat. Es ha kijott jutfalat.
Ezt lehet kezdetben jutfalattal a kezben a lakasba benyulva magam mogott a kuszobon belul tartani a kutyat.
Erdemes kizarolag kezjeel kommu ikalni ,ezzel rakenyszerul,h radfigyeljen es ne annyira a kornyezetre!!!!! A kezjeleket ado kezben tartod a falatot!!
Uget huz
A visszafordulSos modszert nyomtuk falat es dicserettel kombinalva napi 10 percet az utcan kb meg amikor meg raertem. Ezt nyomtuk honapokon at. Addig irdatlan hat es derekfajastol szenvedtem!!!
De a nem huz tanitasa akkor mukodhet jol,ha nem km hiany miatt huz!!!
Nem jon oda hivo szora
A sorrendisegi szabalyok betartasa reven juttatod kifejezesre,h te vagy a fonok es o elobb utobb elfogadja. Ha dominans magas energiaju kutyat vasaroltal(mar kiskolyokkorban latja ezt a tenyeszto es paroztatasnaltudja!!! Mert pl ket fiatal magasenergiaju kutyanak magasenergiaju dominans kolykei lesznek illetve annak aprobb variansai. Ha oreg mama es fiatsl apa kutya paroztatasabol kozepes energiaju kutyak szuletnek es annak kozeli variansai . Az almokon belul is van kulonbseg energiaszintben. )
A visszahivast eloszor egyedul otthon gyakoroljuk kozelrol,tavolrol,nem lat a kutya. Falattal!! Aztan lepcsohsz. Aztan emberekkel egyutt zart lepcsohaz. Vagy a zart kertben emberek es allatok jelenlete nelkul,aztan ezek felvsltott jelenleteben. A tavot itt is noveljuk fokozatosan.
Ha a kutya feled indul mar dicserni kell. Akarmikor is jon visdza dicserni jutizni kell!! Leszidni nem szabad ilyenkor semmiert!!!!!
Aztan idovel idokirlatot bevezetni a visszsjovetelert!
Ha nem tartod be a sorrendisegi szabalyokat,soha nem fog visszajon i a kutya v barmilyen parancsot megcsinalni!!!!
Macska
Porazon jutival a kezedben. 15 masodpercebket kezjelet adsz es sikeres vegrehsjtas eseten jutfalatot. Ez alap kezdetben. Ha macskat latsz,akkor is egy jol begyakorolt parancsot kezjelzel. Ha a kezedre nez,akkor mar elveszti a macska irant az erdeklodest. Ha meg is csinalja a parancsot,akkor falat. Lehet ez a parancs a visszafordulas. Olyan pozicioba,ahonnan o nem latja a macsekot.
Mivel en eleve orzovedo kutyat vettem ,kozepesen alacsony energiaszinttel,ezert ezek nalam konnyen mukodnek es poraznelkul futva a kutyaval egy parancsra le tudom allitani az ivaros kan gyors sprintelesu kutyam. Bar ilyenkor szobeli parancsot adok.
En kifejezetten az allando parancsokat kovetelo kutyatipus akartam es ezert az en dolgom konnyu a te dolgodhoz kepest. (A leirasod alapjan vizslara/egeb vadaszkutyara tippelek ,semmikepp ov kutyara) Erre mondjak,h kijon a kutya vervonala meg a veleszuletett energiaszintje.
A leirasod alapjan te olyat varsz el a kutyadtol,amire mas kutyat kellett volna valasztanod.
Mivel en tudatosan valasztottam kutyat,nekem egy kezmozdulat eleg es megy egyenesen,mikozbe tole 3 meterre ugat/acsarkodik egy masik kutya . Ez nemaz en erdemem. Ez a vervonala es fajtaja erdeme.
Elotte masfajta (vadaszkutya keverek kutyam volt,magas energiaszinttel szinten ivaros kan) es soha ilyen fegyelmet nem tudtam elerni.
14-es, amit 4-esben írtál pontosítanád? Második esély eljátszása után hogy adtad a tudtára egyértelműen?
15: miért kell a jutinak a kézjelet mutató kezemben lennie? Nekem mindig a másikban van pont azért, hogy tudjak mutogatni.
Kérdező jó tanácsokat kaptál, de szerintem eleve jól próbálod kezelni a helyzetet a leírásod alapján. Egyetlen pontodnál van kérdőjel, hogy ha visszajön nem szidhatod le, ez így is van. Arra, hogy mit csinálj ha nem jön, azt hallottam, hogy odamész és nyakörvvel odairányítod ahova hívtad. Egyébként az ellenkező irányba futás is meghozza a várt eredményt és állítólag ha eközben utánad ered dícsérni és hívogatni kell. Ezt néha alkalmazom, csak egy kicsit furcsállom ezt a módszert, annyira nem jön be.
1. Izgatott a séta előtt ... ha tul izgatott indulas elott, akkor direkt elhuzom a keszulodest, megvarom amig rendbe szedi magat ... utana indulhatunk.
2. Kimegy, kirohan előtted az ajtón ... nem tud kimenni elottem, hiszen nem hagyom. Amig nem viselkedik rendesen nem megyunk tovabb ... szepen megvarja amig elore megyek.
3. Üget, húz séta közben ... persze ezt is megprobalja de nalam van a poraz ... nem mehet elem es nem huzhat, ha meg is megtortenne megint csak megallunk es kivarom amig osszeszedi magat a kutya ... addig egy lepest sem.
4. Nem jön oda a hívószóra ... termeszetesen nem engedem el csak ha mar szofogado. Visszahivast otthoni kornyezetben kell gyakorolni es csak akkor engedheted szabadon a kutyat, ha mar mukodik a visszahivas.
5. Visít a macskára, mint a fába szorul féreg ... mutasd be neki a macskat ugy, hogy folyamatos kontroll alatt tartod a kutyat. Valoszinu csak megszeretne vele ismerkedni es csak azert kergetne, mert a macska menekulne. Nekem mindig is volt kutyam es macskam egyutt, sosem volt baj a baratsagukkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!